Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1422: Stare de urgență, tigru de hârtie și cai capturați. Trump îl laudă pe Putin și îl acuză pe Zelenski

externe

Război în Ucraina, ziua 368: Lupte grele la Bahmut! Zelenski prezice sfârșitul lui Putin și promite să elibereze Crimeea

26 februarie 2023, ora 16:55

Războiul din Ucraina continuă și în ziua cu numărul 368. Uniunea Europeană a promis că va spori presiunea asupra Moscovei „până când Ucraina va fi eliberată", adoptând un al zecelea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei, în timp ce luptele continuă, cele mai dure continuând să aibă loc în jurul orașului Bahmut. Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski şi-a reiterat intenţia de a recupera peninsula Crimeea, anexată de Rusia în 2014, relatează DPA și Agerpres. Pe de altă parte, preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, a acuzat NATO că participă activ la războiul din Ucraina şi că lucrează la dizolvarea ţării sale.

Tirurile de artilerie asupra oraşului Kupyansk din regiunea vecină Harkov s-au intensificat în ultimele săptămâni, în condiţiile în care forţele ruseşti se află la doar aproximativ zece kilometri distanţă. Speranța de viața a unui soldat de pe linia frontului din estul Ucrainei este de doar patru ore, potrivit unui fost pușcaș marin american care luptă alături de forțele ucrainene din regiunea Donbas, citat de ABC News, scrie Digi24. 

UPDATE Președintele Ucrainei crede că liderul de la Kremlin va fi ucis de cei mai apropiați aliați ai săi când lucrurile vor ajunge într-un punct care îi va obliga să acționeze. Zelenski a vorbit despre soarta lui Putin în documentatul „Year”, produs de jurnalistul ucrainean Dmytro Komarov și lansat vineri, la un an de la declanșarea invaziei Rusiei. Președintele ucrainean a prezis că va veni un moment de „fragilitate” al regimului de la Kremlin care îi va determina pe acoliții lui Putin să acționeze împotriva acestuia. „Carnivorii îl vor devora pe carnivor. Este foarte important, iar ei vor avea nevoie de un motiv pentru a justifica asta. Își vor aminti vorbele (…) lui Zelenski… Își vor aminti. Vor găsi un motiv ca să-l ucidă pe ucigaș. O să meargă? Da. Când? Nu știu”, a spus Zelenski, potrivit Spotmedia.

UPDATE Forţele ucrainene au primit primele tancuri de tip Leopard 2 de la Polonia, iar altele, furnizate de alte state din NATO urmează să fie livrate, după multe săptămâni de ezitări, iar unii ucraineni se dau mari cu acestea. ”Scuzaţi-mă, unde e drumul spre Moscova?”, întreba ironic, în poloneză, ministrul ucrainean al Apărării Oleksii Reznikov, la bordul unui tanc de luptă de tip Leopard 2.

UPDATE Mass-media relatează că aproximativ 15.000 de persoane s-au adunat sâmbătă, 25 februarie, în centrul capitalei Germaniei, Berlin, într-o manifestație pro-Rusia, potrivit Ziare.com.

UPDATE Directorul CIA, William Burns, a declarat duminică că este „convins” că China ia în considerare furnizarea de arme Rusiei în războiul său din Ucraina, dar SUA nu au niciun indiciu că s-a luat o decizie sau că a fost livrat vreun echipament, potrivit AFP, potrivit HotNews. 

UPDATE Preşedintele Vladimir Putin a afirmat că Rusia nu a avut de ales şi a trebuit să ia în considerare capacităţile nucleare ale NATO, în situaţia în care alianţa militară condusă de SUA încearcă să obţină înfrângerea Rusiei, a informat agenţia de presă TASS duminică.

UPDATE Localnicii din Machulishchi, localitate situată la 12 kilometri de capitala belarusă Minsk au auzit cel puțin două explozii puternice la aerodromul militar care găzduiește forțele aeriene ruse, potrivit BYPOL, citat de Euromaidanpress.

UPDATE La un an după discursul devenit faimos al cancelarului federal german Olaf Scholz, „Zeitenwende” (Punctul de cotitură), fostul ministru de externe şi apărării polonez Radoslaw Sikorski a deplâns insuficientul leadership al Germaniei în susţinerea Ucrainei, informează duminică dpa, citată de Agerpres

UPDATE China nu a făcut niciun pas în direcţia furnizării unui ajutor letal care ar ajuta Rusia în invazia sa în Ucraina, iar Statele Unite au precizat în spatele uşilor închise că o astfel de acţiune ar avea consecinţe grave, a declarat duminică consilierul pentru securitate naţională de la Casa Albă, potrivit Mediafax.

UPDATE Berna a abandonat neutralitatea tradițională și s-a pronunţat în sprijinul neonaziștilor ucraineni, a scris, duminică, purtătorul de cuvânt al Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, pe canalul său Telegram. 

UPDATE Premierul ucrainean, Denis Şmihal, susţine că, cel puţin un secol, Ucraina nu va accepta o reconciliere și o cooperare cu Rusia, care a declanșat un război agresiv împotriva țării sale. Într-un interviu pentru publicaţia germană Focus, Şmihal a explicat că, pentru o reconciliere cu Ucraina, Federația Rusă trebuie să devină un stat democratic, demilitarizat și denuclearizat. Premierul de la Kiev subliniat că Ucraina este o țară suverană cu granițe recunoscute internațional, așa că nu poate face compromisuri cu un stat agresor. „Singurul compromis este retragerea completă a trupelor ruse din Ucraina la granițele din 1991. Rușii trebuie să înceteze să mai tragă, să oprească agresiunea și să părăsească teritoriul nostru. Cred că schimbarea granițelor ar fi un compromis inacceptabil și pentru Europa”, a explicat şeful Executivului ucrainean, notează Rador.

UPDATE Armata rusă a bombardat intensiv, în ultimele 24 de ore, mai multe regiuni, din Sumî (nord) şi până în Herson (sud), acuză autorităţi locale ucrainene, relatează CNN.

UPDATE Preşedintele rus Vladimir Putin acuză NATO de faptul că participă la Războiul din Ucraina prin furnizarea de armament forţelor ucrainene, într-un interviu difuzat duminică de Rossiya-1.relatează AFP. ”Ei trimit arme (în valoare) de zeci de miliarde de dolari Ucrainei. Asta înseamnă cu adevărat participare”, declară Vladimir Putin în acest interviu acordat postului Rossiya-1, notează Știripesurse.

UPDATE Rusia va fi nevoită să împingă amenințarea în afara granițelor sale la o distanță care depinde de armele pe care Occidentul le va furniza Ucrainei, a declarat, duminică, ministrul rus al Apărării, Serghei Șoigu.

UPDATE Specialiștii de la Institutul pentru Studiul Războiului publică informații apărute din surse diplomatice înalte și sintetizate într-un articol din Wall Street Journal. Oficialii din Marea Britanie, Franța și Germania ar lucra la detaliile unui pact militar între NATO și Ucraina, care ar oferi protecție limitată Kievului, departe de cea primită în cazul aderării la pactul militar nord-atlantic. În plus, ar presa Ucraina să accepte un acord de pace cu Rusia negociat în condiții nefavorabile, notează Știripesurse.

UPDATE O unitate de elită a Rusiei a suferit o înfrângere rușinoasă. Brigada 155 Infanterie Navală (NI) a Rusiei „a fost aproape sigur semnificativ degradată” din cauza personalului mobilizat fără experiență și a pierderilor grele, relatează Ministerul Apărării din Marea Britanie.

UPDATE Algeria își va redeschide ambasada de la Kiev după un an fără activitate, potrivit Sky News. Autoritățile din Algeria au anunțat că vor redeschide ambasada de la Kiev, la un an după ce aceasta a fost închisă din cauza invaziei Rusiei în Ucraina, potrivit Știripesurse.

UPDATE Minele lansate de obuziere au oferit un avantaj neașteptat Ucrainei în luptele din estul Ucrainei, relatează Insider. În particular, acestea au fost extrem de eficiente în respingerea atacurilor brigăzii 155 de infanteriști navali în apropiere de orașul Vuhledar, potrivit Știripesurse.

UPDATE În războiul din Ucraina există poveşti care depăşesc orice scenariu de film. În regiunea Harkov, voluntarii îşi pun vieţile în pericol pentru a-i ajută pe refugiaţii care rămân în oraşele distruse de bombardamente şi pe animalele rămase în urmă, notează Antena3.

UPDATE Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a prezentat unor jurnalişti de televiziune adăpostul său temporar unde el susţine că locuieşte de la începutul războiului, informează duminică dpa, potrivit Agerpres. "Aici locuiesc eu", a spus Zelenski într-un reportaj realizat de jurnalistul Dmitro Komarov şi difuzat de postul de televiziune ucrainean 1+1. Zelenski a mai spus că se afla acolo atunci când a început invazia rusă declanşată pe scară largă de Rusia asupra Ucrainei, pe 24 februarie 2022.

UPDATE „Este puţin probabil ca Ucraina să deschidă un al doilea front în Transnistria”, a afirmat preşedintele Belarusului, Aleksandr Lukaşenko, sâmbătă, la centrul sportiv Raubichi, relatează BelTA. În opinia sa, „Occidentului i-ar plăcea să unească Moldova, s-o împingă în România", notează NewsWeek.

UPDATE Președintele Ucrainei consemnează că s-au împlinit 9 ani de Rusia a trecut la anexarea Crimeei. Dacă vor returna Crimeea, pacea va fi restabilită, a transmis Zelenski pe contul de Twitter, scrie Digi24. „În urmă cu 9 ani, în Crimeea a început agresiunea rusă. Prin returnarea Crimeei, vom restabili pacea. Acesta este pământul nostru. Poporul nostru. Istoria noastră. Vom readuce steagul ucrainean în fiecare colț al Ucrainei”, a transmis Volodimir Zelenski.

UPDATE Republica Moldova nu intenționează să discute varianta unei eventuale aderări a țării la NATO, a declarat președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu.

UPDATE Tensiunile cresc în Republica Moldova, un stat mic situat la granița de sud-vest a Ucrainei, unde Rusia a fost acuzată că planifică o lovitură de stat care ar putea trage națiunea în războiul Kremlinului, se arată într-o analiză CNN. Potrivit jurnaliștilor CNN, în ciuda respingerii acuzațiilor, acțiunile Moscovei cu privire la Republica Moldova seamănă izbitor cu cele înaintea anexării Crimeei în 2014 și a declanșării în 2022 a războiului pe scară largă în Ucraina, notează Adevărul.

UPDATE Aproximativ 3.000 de bilete vor fi puse la dispoziţia persoanelor care s-au refugiat în Marea Britanie din cauza războiului din Ucraina.
Astfel, mii de refugiaţi ucraineni vor putea asista la spectacolele live Eurovision din Liverpool, notează Mediafax.

UPDATE Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a transmis un mesaj video adresat lituanienilor, germanilor și danezilor, exprimând recunoștință pentru contribuția țărilor lor în sprijinul Ucrainei. Evropeiska Pravda notează că mesajul către lituanieni se pare că a fost înregistrat în seara de 24 februarie, când în Lituania s-a încheiat campania de strângere de fonduri în vederea cumpărării a 14 radare tactice de supraveghere antiaeriană, notează Rador.

UPDATE Contraofensiva de primăvară va viza sudul țării, afirmă un oficial ucrainean. Contraofensiva de primăvară a Ucrainei va avea ca scop „să rupă frontul rusesc din sud, între Crimeea și Rusia continentală", a declarat Vadim Skibițki, adjunctul șefului serviciilor de informații militare ucrainene, relatează DW, preluat de Kyiv Independent, notează HotNews.

UPDATE În cantonul elvețian Aargau, refugiații ucraineni trebuie să-și vândă mașinile, sau să se descurce fără asistență socială. Consiliul de conducere al cantonului a decis acest lucru, scrie cotidianul Blick, citat de Libertatea.

UPDATE Uniunea Europeană (UE) a anunţat sâmbătă noi sancţiuni împotriva grupului paramilitar rus Wagner pentru „încălcări ale drepturilor omului” în Africa, vizând în special mai mulţi înalţi responsabili ai acestui grup în Republica Centrafricană şi pe liderul său în Mali, informează AFP, citat de Agerpres.

UPDATE „Nu are nevoie de F-16 acum”, a răspuns Biden într-un interviu la postul ABC, întrebat despre cererile insistente ale preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski ca armata sa să primească avioane de luptă occidentale, în special F-16, scrie Adevărul.

UPDATE Ambasadorul chinez la Uniunea Europeană, Fu Cong, a declarat că preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, şi preşedintele Consiliului European, Charles Michel, ar putea face o vizită în China în prima jumătate a lui 2023, informează cotidianul chinez Global Times. Cele două părţi au poziţii divergente asupra războiului din Ucraina, care durează deja de an, diplomaţii UE criticând refuzul Chinei de a califica acest conflict drept o invazie sau de a îndemna Rusia să-şi retragă trupele, notează Agerpres.

UPDATE Când preşedintele rus, Vladimir Putin, şi-a trimis forţele în Ucraina în urmă cu un an, majoritatea observatorilor se aşteptau la o victorie rapidă a invadatorilor. Acele predicţii timpurii ale succesului rusesc nu s-au materializat, ca urmare a ceea ce experţii citează ca fiind o varietate de factori, inclusiv moral mai ridicat şi tactici militare superioare din partea ucraineană, dar şi – în mod crucial – furnizarea de armament occidental, scrie CNN, citat de News.ro. 

UPDATE Secretarul de stat american, Antony Blinken, a anunţat că va face o vizită în Asia Centrală în cursul acestei săptămâni, pentru un summit al miniştrilor de externe din regiune. Întrunirea va avea loc în capitala Kazahstanului, Astana, în cursul zilei de marţi. Este de aşteptat ca Ucraina să fie un subiect important pe agenda întâlnirii, deoarece regiunea, aflată în trecut sub controlul Moscovei, a fost afectată de războiul din Ucraina. Asia Centrală a intrat sub o influenţă economică tot mai mare din partea Chinei, notează Rador.

UPDATE Fostul președinte rus Dmitri Medvedev a declarat vineri că singura modalitate prin care Moscova poate asigura o pace de durată cu Ucraina este de a îndepărta cât mai mult posibil frontierele statelor ostile, chiar dacă acest lucru înseamnă frontierele Poloniei, membră NATO, notează AlephNews.

UPDATE Secretarul Consiliului de Securitate Naţională şi Apărare din Ucraina, Oleksi Danilov, a declarat la Radio Svoboda, că destrămarea Federației Ruse a început deja, chiar dacă Occidentul încă nu vrea să fie de acord cu acest lucru.

UPDATE Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a afirmat sâmbătă seară că cel de-al zecelea pachet de sancţiuni UE împotriva Rusiei nu este ultimul, iar sancţiuni vor fi impuse în continuare, până când nu va mai rămâne nimic din „potenţialul agresiunii ruse”.

Război în Ucraina, ziua 367: Alerte aeriene! Lukașenko a contrazis Moscova, iar Zelenski face precizări privind Transnistria
UN AN DE RĂZBOI. Rusia alarmează, Chișinăul calmează, iar ONU cere pace. Zelenski: „Putin vrea Kievul. 2023 va fi anul victoriei”
Răzbunare cu 100 de euro: Autoservice incendiat la Chișinău și pagube de peste 2,3 milioane de lei
Răzbunare cu 100 de euro: Autoservice incendiat la Chișinău și pagube de peste 2,3 milioane de lei
/PROMO/ Unire, vize suspendate, promisiuni, strategii și mize ascunse - despre toate, de la 20:00, la „Cutia Neagră”
/PROMO/ Unire, vize suspendate, promisiuni, strategii și mize ascunse - despre toate, de la 20:00, la „Cutia Neagră”
/VIDEO/ Incendiu în curtea unui bloc din Chișinău: Trei automobile au luat foc. Legătura cu gruparea „Kitaeț”
/VIDEO/ Incendiu în curtea unui bloc din Chișinău: Trei automobile au luat foc. Legătura cu gruparea „Kitaeț”
/INFOGRAFIC/ TV8.md, lider absolut la știri online în Moldova: Top 8 articole citite în 2025
/INFOGRAFIC/ TV8.md, lider absolut la știri online în Moldova: Top 8 articole citite în 2025
Platon NU va fi audiat în dosarul Plahotniuc: Cine sunt martorii prezenți la ședință astăzi
Platon NU va fi audiat în dosarul Plahotniuc: Cine sunt martorii prezenți la ședință astăzi

/VIDEO/ Prima declarație a lui Nicușor Dan după ce Maia Sandu a afirmat că ar vota unirea cu România

missing
15 ianuarie 2026, ora 16:58

„Integrarea europeană a Republicii Moldova reprezintă una din căile de a fi împreună”, a declarat președintele român Nicușor Dan. Afirmația a fost făcută în cadrul întâlnirii anuale cu șefii misiunilor diplomatice de la București, după ce zilele trecute, Maia Sandu a menționat că ar vota unirea cu România la un eventual referendum. 

„Vrem ca fiecare decizie politică sau administrativă, fiecare reuniune la nivel înalt sau tehnic să ne aducă mai aproape, până când ne vom regăsi acolo unde ne este locul, în marea familie europeană. Integrarea europeană a Republicii Moldova reprezintă una din căile de a fi împreună. Cum știm din propria experiență, aderarea la Uniune este și un excelent instrument de dezvoltare economică, de modernizare și de contracarare a ingerințelor externe la care statul vecin a fost supus în mod constant după declararea independenței”, a declarat astăzi Nicușor Dan.

Anterior, Maia Sandu a declarat că ar vota pentru unire întrucât devine tot „mai dificil pentru o țară mică precum Moldova să supraviețuiască ca democrație, ca stat suveran și, desigur, să reziste în fața Rusiei”.

Astăzi președintele român a reiterat faptul că „ agresiunea rusă afectează în mod direct și Republica Moldova”.

„Republica Moldova rămâne pentru noi o prioritate esențială de politică externă. Nu cred că e cazul să mai explicăm de ce - nu ne va fi indiferentă soarta unui stat în care se vorbește și se simte românește”, a subliniat Nicușor Dan.

Maia Sandu, pentru unirea Moldovei cu România la un eventual referendum: De ce crede că aderarea la UE e mai realistă

Procurorul-șef adjunct de la Glodeni a demsionat după ce fost prins beat la volan. Acesta a fost tras pe dreapta aseară după ce agenții de patrulare au observat că mașina pe care o conducea, circula haotic. /Soarta Universității din Cahul, care va fi absorbită de UTM, va fi decisă în câteva săptămâni. Viorel Bostan țintește un nou mandat de rector. Autoritățile vor să modifice Codului Educației, care să permită al treilea mandat. / Bilanțul victimelor represiunii sângeroase din Iran a ajuns la peste 2500 de morți, potrivit unei organizații americane. Liderul american Donald Trump amenință cu măsuri extrem de dure dacă autoritățile de la Teheran vor începe execuția protestatarilor.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Președinta Maia Sandu spune că ar vota pentru unirea Republicii Moldova cu România dacă s-ar organiza un referendum în acest sens. A adus și argumente. /După șapte ani de ezitări, judecătorii îl vor întreba pe Plahotniuc ce a pus în sacoșa neagră pe care i-a dat-o lui Dodon. Curtea Supremă de Justiție a acceptat cererea procurorului de a-l audia în calitate de martor pe fostul lider al Partidului Democrat. /Bilanțul victimelor în urma protestelor din Iran a depășit cifra de 500 de morți, iar Donald Trump nu exclude că Statele Unite vor ataca obiective strategice ale regimului de la Teheran.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Pierderi de milioane pentru industria avicolă din Moldova, după ce autoritățile au dispus nimicirea a peste 100 de mii de pui și au retras mai multe loturi de ouă contaminate. Sunt vizate trei întreprinderi ce au hrănit păsările cu furaje importate din Ucraina, în care s-a depistat o substanță toxică. /Cei câțiva centimetri de zăpadă care s-au așternut peste Moldova au făcut prăpăd pe șoselele naționale și pe străzile din capitală. S-au produs numeroase de accidente, sute de vehicule au derapat în șanțuri, iar zeci de oameni au ajuns la urgență cu fracturi. /Rusia a lovit orașul ucrainean Lvov cu o rachetă Oreșnik cu o rază de acțiune care îi permite să lovească ținte din întreaga Europă. La Kiev, 4 oameni au murit, iar peste 20 au fost grav răniți.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Jurnaliștii ruși au găsit o legătură între fugarul Ilan Șor și proprietarii petrolierului rus capturat, ieri, de forțelele americane. Șor este etichetat drept asistentul Kremlinului care ajută Moscova să ocolească sancțiunile occidentale. /De Crăciun pe stil vechi, medicii de la Institutul de Medicină Urgentă au lucrat în regim alert. Aceștia au acordat îngrijiri medicale pentru peste 200 de pacienți în 24 de ore. /Americanii ar urma să preia toate afacerile companiei rusești Lukoil din Europa, Asia și Orientul Mijlociu, inclusiv pe cele din Republica Moldova. Două companii energetice din SUA pregătesc o ofertă estimată la 22 de miliarde de dolari.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Un incendiu puternic a distrus azi un depozit alimentar din capitală, provocând, celei mai mari rețele de magazine din țară, pagube de milioane. Din fericire nu s-au înregistrat victime, dar majoritatea bunurilor au fost distruse. /Venezuela va ceda Statelor Unite zeci de milioane de barili de petrol, în valoare de miliarde de dolari, iar veniturile vor fi controlate de americani, a anunțat Donald Trump. Declarația sa scoate în evidență miza reală din spatele preluării controlului asupra statului venezuelean. /Astăzi, creștinii ortodocși de stil vechi și-au urat „Crăciun fericit”. De dimineață, oamenii au participat la liturghia tradițională, iar apoi s-au adunat în jurul mesei de sărbătoare, așteptând cu bucurie colindătorii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Astăzi este ajunul Crăciunului pe stil vechi, iar cu această ocazie, în centrul capitalei va fi organizat un concert cu colinde. /Codul galben de ghețuș, polei și ceață a făcut carambol pe șoselele din țară. Mai multe camioane au derapat în șanțuri, s-au produs numeroase accidente rutiere, iar un microbuz a ars ca o torță la Căușeni. /Veaceslav Platon vrea să ajungă în boxa martorilor în dosarul fraudei bancare și a depus în instanță un de mers în acest sens. Azi au fost audiați alți doi martori ai apărării, în absența fostului lider PD.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Citat în calitate de martor al apărării, fostul premier Iurie Leancă a declarat în instanță că nu a primit indicații de la Vlad Plahotniuc și că regretă că nu și-a dat demisia la timp, asumându-și prea multe responsabilități. /Atenție la drum, în următoarele 3 zile. Meteorologii au emis un cod galben de polei și ghețuș, valabil până mâine pe întreg teritoriul țării, după care va intra în vigoare o altă avertizare /Președintele american escaladează tensiunile internaționale. După Venezuela, Donald Trump amenință cu acțiuni militare, Columbia, Cuba și Groenlanda.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Începutul lui 2026 aduce scumpiri la carburanți, după intrarea în vigoare a accizelor majorate, a noii marje comerciale și a creșterii contribuției pentru eficiență energetică. Modificări sunt deja vizibile la pompă. /Descoperire macabră în seara de Anul Nou. Cadavrul unei femei a fost găsit, la 11 zile după ce a fost omorâtă. Principalul suspect este concubinul acesteia. /Bilanțul catastrofei produse într-un club de lux din Elveția, în noaptea dintre ani, a ajuns la 47 de morți și peste 112 răniți. Ancheta inițiată indică posibile nereguli de securitate.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Tragedie în noaptea de Revelion, într-o stațiune de schi din Elveția. Cel puțin 40 de oameni au murit, iar peste 100 au fost răniți, în urma unei explozii produse în subsolul unui bar plini cu turiști. /Noaptea dintre ani a adunat mii de oameni în Piața Marii Adunări Naționale, unde muzica, plăcintele calde și vinul fiert au întreținut veselia până după miezul nopții. /La miezul nopții, liderii au transmis tradiționalele mesaje de Revelion: Maia Sandu a vorbit despre unitate, Volodimir Zelenski despre pace, iar Vladimir Putin a ținut un discurs scurt axat pe război.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vettingul ar putea fi extins la judecătorii de primă instanță, după ce președinta Maia Sandu a acuzat tergiversarea intenționată a dosarelor de corupție și a cerut modificarea legii. /Averea viceprimarei capitalei, Irina Gutnic va fi controlată de ANI. Controlul a fost pornit după ce ANI a primit o sesizare, având la bază investigația jurnalistică publicată de TV8. /Un presupus atac ucrainean asupra uneia dintre reședințele lui Putin a creat noi tensiuni între SUA și Ucraina. Moscova acuza Kievul că ar fi vrut să-l asasineze pe liderul rus, fapt care a stârnit indignarea lui Donald Trump.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Noi detalii în cazul crimei odioase de la Beriozchii, Anenii Noi. Poliția anunță că l-a reținut și pe fiul principalului suspect, în timp ce acesta intenționa să părăsească țara. /Ninsorile și vântul puternic au dat peste cap atât traficul aerian cât și pe cel terestru. Pe mai multe șosele naționale s-a circulat cu dificultate, iar unele curse aeriene au fost anulate sau amânate din cauza condițiilor meteo nefavorabile./Donald Trump dă asigurări că un acord de pace între Rusia și Ucraina este tot mai aproape. Discuțiile de ieri din Florida, cu președintele Zelenski, care au durat peste 3 ore au dus la închegarea unui plan pe placul Ucrainei.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Dmitri Constantinov, ex-președintele Adunării Populare a Găgăuziei, a fost condamnat la 12 ani de închisoare. Sentința a fost dictată în lipsa lui. Poliția a deschis un dosar și l-a dat în căutare. /Alertă de vânt puternic în toată țară. Meteorologii au emis Cod Galben pentru patru zile. De asemenea, anunță și ninsori slabe în unele regiuni. /Liderul de la Kiev anunță o întâlnire bilaterală cu Donald Trump și progrese în planul de pace pentru Ucraina. Volodimir Zelenski spune că, până la finalul anului, ar putea fi adoptate mai multe decizii-cheie în acest sens.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Milioane de oameni din toată lumea sărbătoresc astăzi Nașterea Domnului. În Republica Moldova, atmosfera de Crăciun se resimte mai mult în capitală și în câtea sate din nordul și sudul țării, unde creștinii respectă calendarul grigorian. /Crăciunul pe stil nou aduce carburanți la cele mai mici prețuri din ultimii aproape patru ani. Benzina și motorina nu au mai costat atât de ieftin din ianuarie 2022. /Ger extrem în Siberia. În Iakutia s-au înregistrat –56°C, iar meteorologii avertizează că temperaturile ar putea coborî chiar și până la -60 de grade.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Detalii halucinante despre crima descoperită ieri la Anenii Noi. Trei persoane au fost reținute. În gospodăria principalului suspect au fost descoperite osăminte de om, dar și haina în care era îmbrăcată victima în ziua dispariției. /Percheziții la 8 luni de la demolarea fostului cinematograf „Gaudeamus”. Oamenii legii cercetează reprezentantul unei companii de construcții, alături de alte persoane din Primărie, responsabile de autorizarea lucrărilor. /Șeful Statului Major al armatei libiene, patru oficiali militari de rang înalt și trei membri ai echipajului au murit după ce avionul lor s-a prăbușit lângă Ankara, la scurt timp după decolare.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vlad Plahotniuc va petrece Crăciunul și Revelionul în Penitenciar au decis azi magistrații de la judecătoria Buiucani. În ședința de azi au fost audiați încă doi martori ai apărării. /Vlad Filat și fosta sa soție, Sanda Filat au fost găsiți vinovați de o instanță franceză de spălare de bani. Fostul premier s-a ales cu doi ani de închisoare și cu o amendă de 100 de mii de euro. /O mașină capcană a ucis un general al Statului Major rus, în sudul Moscovei. Explozibilul, instalat sub caroserie a fost detonat la căteva minute după ce vehiculul a pornit.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Postul vamal Palanca și-a sistat activitatea, iar cel de la Tudora asigură traficul doar celor porniți la Belgorod-Dnestrovsk, urmare a unor noi atacuri cu drone rusești asupra podului de peste Nistru de la Maiaki. /Fostul deputat PLDM Veaceslav Ioniță s-a prezentat în instanță în apărarea lui Plahotniuc. Acesta a vorbit despre implicarea lui Vlad Filat în devalizarea sistemului bancar. /Europenii nu au găsit curaj ca să ofere Ucrainei activele înghețate ale Rusiei, dar au căzut de acord să ofere Kievului un împrumut de 90 de miliarde de euro, fără nicio dobândă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Atac cu drone rusești lângă granița Republicii Moldova. A fost suspendată activitatea în punctele de trecere Palanca-Maiaki-Udobnoe și Tudora-Starokazacie. /Cei mai mari rivali politici s-au văzut, astăzi, în instanță. Vlad Filat a încercat fără succes să intre în camera de escortă pentru o întâlnire cu Vlad Plahotniuc, adus în cătușe la judecată. /Avizul critic al Comisiei de la Veneția a pus pe pauză proiectul PACCO, ce pevede crearea unei noi procuraturi în locul Procuraturii Anticorupție și PCCOCS. Președintele Parlamentului afirmă că este nevoie de noi consultări.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Andrian Candu, fostul președinte al Parlamentului, a venit astăzi în instanță ca să-și apere nașul, acuzat de implicare în devalizarea sectorului bancar. /Guvernul a renunțat la ideea de a cumpăra activele Lukoil-Moldova de la aeroport în momentul în care s-a prins că, după privatizare, investitorul rus nu și-a onorat toate angajamentele investiționale. /Președintele rus Vladimir Putin dă asigurări că Moscova își va atinge obiectivele sale în războiul din Ucraina și va ocupa teritoriile pe care le revendică ca fiind ale Rusiei, în pofida numeroaselor încercări internaționale de a pune capăt războiului.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Guvernul va prelua de la Lukoil-Moldova infrastructura de la aeroport și baza petrolieră din strada Muncești, fără a achita niciun ban, afirmă ministrul Infrastructurii Vladimir Bolea. /Proiectul PACCO, care prevede fuzionarea Procuraturii Anticorupție cu PCCOCS, a fost criticat de Comisia de la Veneția. Rămâneți cu noi pentru a afla cum răspund oficialii acestor critici. /Cadrele didactice din întreaga țară au organizat azi un flashmob prin care au cerut salarii mai mari. În buget nu sunt bani pentru asta, a declarat în replică Guvernul.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Statul preia toate bunurile companiei Lukoil de pe Aeroportul Chișinău. Anunțul a fost făcut de premierul Alexandru Munteanu. /MAE avertizează că moldovenii din Rusia care solicită permise ședere sau cetățenie ar putea fi obligați să accepte angajamente militare și recomandă prudență și asistență consulară. /Stare de urgență în economie, în stânga Nistrului din cauza problemelor cu gazul. Așa -zisul lider de la Tiraspol spune că măsura este temporară. Angajații de la trei întreprinderi au fost trimiși în șomaj tehnic.

Vacanța de iarnă a elevilor poate fi prelungită din cauza ninsorii: Anunțul ministrului Educației
Vacanța de iarnă a elevilor poate fi prelungită din cauza ninsorii: Anunțul ministrului Educației
/PROMO/ Unire, vize suspendate, promisiuni, strategii și mize ascunse - despre toate, de la 20:00, la „Cutia Neagră”
/PROMO/ Unire, vize suspendate, promisiuni, strategii și mize ascunse - despre toate, de la 20:00, la „Cutia Neagră”
Incendiu devastator la Slobozia: Un bărbat de 72 de ani a murit în propria casă
Incendiu devastator la Slobozia: Un bărbat de 72 de ani a murit în propria casă
/INFOGRAFIC/ TV8.md, lider absolut la știri online în Moldova: Top 8 articole citite în 2025
/INFOGRAFIC/ TV8.md, lider absolut la știri online în Moldova: Top 8 articole citite în 2025
/VIDEO/ Carambol într-o curte din Chișinău: Momentul în care o mașină a derapat și a lovit altele
/VIDEO/ Carambol într-o curte din Chișinău: Momentul în care o mașină a derapat și a lovit altele

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2026 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.