Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1471: Atac masiv și negocieri pe pauză. Putin șantajează Europa, iar Zelenski îl amenință pe Orban

Război în Ucraina, ziua 420: Scandal diplomatic la Chișinău și lupte grele la Bahmut. SUA anunță ajutor militar pentru Ucraina

missing
19 aprilie 2023, ora 22:25

Războiul din Ucraina a ajuns în ziua cu numărul 420. Reacții dure la Guvern după ce o delegație condusă de liderul Tatarstanului, Rustam Minnihanov, a încercat să intre în Republica Moldova. În cadrul ședinței de Guvern, premierul Dorin Recean a dat indicații către Ministerul de Interne și Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene, să retragă acreditarea de la Aeroport a doi angajați ai Ambasadei Federații Ruse de la Chișinău. Totodată, dronele rusești au lovit în cursul nopții regiunea sudică ucraineană Odesa și au provocat un incendiu la o instalație de infrastructură, a declarat miercuri șeful comandamentului militar al regiunii Odesa, Iuri Kruk, transmite Reuters.

​Va fi foarte dificil pentru Europa să-şi reumple capacitățile de stocare a gazelor la nivelul de anul trecut, după ce continentul a încheiat sezonul de iarnă cu rezerve relativ scăzute, a avertizat marţi gigantul rus Gazprom, citat de Reuters. SUA au tehnologie nucleară sensibilă la o centrală atomo-electrică din Ucraina şi au avertizat Rusia să nu o afecteze în niciun fel, conform unui document oficial vizualizat de postul de televiziune CNN, conform Mediafax. Parlamentul European va dezbate azi mandatul de arestare emis de către Curtea Penală Internațională de la Haga pe numele liderului de la Kremlin, Vladimir Putin. 

UPDATE Generalul Oleksandr Sirski, comandantul forțelor terestre ucrainene, a declarat pe Telegram că trupele Kievului „provoacă pierderi semnificative” Rusiei în orașul din estul regiunii Doneț, în ciuda avansării acestora, potrivit Sky News. „Direcția Bakhmut rămâne epicentrul ofensivei rusești”, spune el.

UPDATE SUA anunţă încă un pachet de ajutor militar pentru Ucraina. Purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karine Jean-Pierre, a declarat că acest pachet, al 36-lea pe care Washingtonul îl oferă Kievului de când a început anul trecut în februarie campania militară rusă, cuprinde în special cantităţi suplimentare de obuze pentru artilerie, de care Ucraina are mare nevoie în războiul de înaltă intensitate pe care-l poartă cu Rusia şi care implică un mare consum de muniţii, potrivit Agerpres.

UPDATE Un tânăr ucrainean de 16 ani a fost trimis cu forța în Rusia „pentru vacanță” și a fost plasat într-o familie care a încercat să-l îndoctrineze cu propagandă pro-rusă, a declarat un reprezentant al adolescentului în fața Comisiei pentru Afaceri Externe a Camerei Reprezentanților SUA, relatează CNN.

UPDATE Viceministrul ucrainean al apărării, Hanna Maliar, a recunoscut miercuri că trupele ruse au reuşit înaintări în oraşul Bahmut din estul Ucrainei, dar le-a atribuit tacticilor pământului pârjolit folosite deja în Siria de armata rusă, care acum le aplică din nou în oraşul ucrainean, scrie HotNews.

UPDATE Un reprezentant al Ambasadei Federației Ruse la Chișinău a fost desemnat persona non grata pe teritoriul Republicii Moldova, acesta fiind obligat să părăsească țara noastră. Anunțul a fost făcut de Ministerul de Externe.

UPDATE Un purtător de cuvânt al armatei ucrainene a acuzat miercuri Moscova de „provocare”, după ce forțele ruse au declarat că forțele ucrainene au aruncat în aer patru clădiri în orașul Bahmut, din estul Ucrainei, ucigând 20 de civili.

UPDATE Poliția ucraineană a arestat un bărbat despre care susține că ar fi lucrat cu un post de știri prorus și ar fi răspândit informații false în timpul invaziei Rusiei.

UPDATE Jack Teixeira, soldatul în vârstă de 21 de ani suspectat că se află în spatele scurgerii seriei de documente confidențiale americane, inclusiv despre războiul din Ucraina, rămâne deocamdată în arest, scrie Reuters.

UPDATE Secretarul american al apărării, Lloyd Austin, le-a cerut miercuri Turciei şi Ungariei să ratifice aderarea Suediei la NATO „cât mai curând posibil” şi înaintea viitorului summit al Alianţei Nord-Atlantice, din luna iulie, conform Reuters.

UPDATE Germania a livrat Ucrainei al doilea dintre cele patru sisteme de rachete IRIS-T SLM promise.

UPDATE După ce mai multe țări din Europa de Est au început să suspende unilateral importul de cereale ucrainene, punând presiune pe Bruxelles, Uniunea Europeană se pregătește să impună la nivelul UE restricții privind importul de cereale din Ucraina, scrie Reuters, care citează un reprezentant al Comisiei Europene.

UPDATE Negocierile de aderare la UE cu Republica Moldova trebuie să înceapă până la sfârșitul anului 2023, în urma îndeplinirii celor nouă etape identificate de Comisia Europeană, se arată în rezoluția adoptată miercuri de eurodeputați. În document se susține sancționarea celor care doresc să destabilizeze Republica Moldova și se subliniază că UE trebuie să continue să sprijine Chișinăul în realizarea independenței energetice, notează Digi24.

UPDATE Ucraina a primit miercuri după-amiază primul sistem de apărare Patriot din Germania. Anunțul a fost făcut de ministrul apărării ucrainean, Oleksii Reznikov.

UPDATE Rusia încearcă să blocheze accesul trupelor ucrainene la internet prin intermediul comunicațiilor prin satelit Starlink, scrie The Washington Post citând un raport al serviciilor secrete americane. Potrivit pravda.com.ua, care citează The Washington Post, Moscova a experimentat luni de zile cu sistemele sale de război electronic Tobol, în încercarea de a perturba transmisiile Starlink în Ucraina. Potrivit constatărilor, programul conceput oficial pentru a proteja sateliții Kremlinului „poate fi folosit în schimb pentru a-i ataca pe cei folosiți de adversarii săi”, potrivit NewWeek.

UPDATE "Planul este ales, în cele din urmă, astfel încât inamicul să nu aibă timp să reacționeze la el. Trebuie să înțelegem că forțele armate se pregătesc constant, zilnic, pentru eliberarea completă a teritoriilor noastre. Și asta implică un set imens de măsuri, nu doar o contraofensivă", a spus ministrul adjunct ucrainean al Apărării, Hanna Maliar, conform CNN.

UPDATE O parte din vehiculele de luptă de tip Bradley promise de Statele Unite se află deja în Ucraina și participă la contracararea agresiunii militare rusești, a confirmat Pentagonul, potrivit Adevărul.

UPDATE Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a vizitat regiunea ucraineană Volyn, care se învecinează cu Belarus și Polonia, unde a lăudat activitatea polițiștilor de frontieră, relatează Sky News. Într-o înregistrare video postată pe Telegram, el a declarat: „Există multe chestiuni importante – echiparea și protecția frontierei de stat, situația socio-economică și de securitate actuală din regiune, amenajarea structurilor de fortificație și a structurilor inginerești de apărare, potrivit G4media.

UPDATE Marina SUA intenționează să-și extindă flota de submarine, la un cost de 200 de miliarde de dolari, echivalentul PIB-ului Ucrainei. În timp ce republicanii dezbat aprins ajutorul militar în curs pentru Kiev, nimeni nu pune sub semnul întrebării programul, notează NewsWeek.

UPDATE 34,6% din moldoveni vor ca Republica Moldova să adere la NATO, în timp ce puțin peste 52% sunt împotrivă, potrivit unui sondaj realizat de realizat de Centrul de Investigații Sociologice și Marketing „CBS-Research”, la comanda Comunității pentru advocacy și politici publice “WatchDog.MD”.

UPDATE România va sigila și monitoriza mijloacele de transport cu cereale din Ucraina care transitează România și va face controale în vamă pentru toate produsele agroalimentare venite din țara vecină. Aceste măsuri i-au fost transmise de ministrul agriculturii, Petre Daea, omologului său ucrainean Mykola Solsky, potrivit HotNews.

UPDATE Ministrul suedez al apărării, Pal Jonson, a declarat miercuri că speră că țara sa va deveni membră a NATO până la summitul alianței militare de la Vilnius, programat pentru luna iulie a acestui an, transmite Reuters.

UPDATE Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a răspuns Poloniei, Slovaciei, Bulgariei, Ungariei şi României că lipseşte "o abordare europeană" pentru a rezolva provocările determinate de intrarea pe piaţa comunitară a importurilor de cereale provenite din Ucraina, relatează agenţia EFE, informează Agerpres.

UPDATE Toate statele membre ale Uniunii Europene vor avea obligația de a pune în aplicare mandatele de arestare și predare emise de Curtea Penală Internațională (CPI) față de președintele rus Vladimir Putin și de comisarul rus pentru drepturile copiilor, Maria Lvova-Belova, ca urmare a unor eventuale solicitări ale CPI în acest sens, în cazul privind transferul unor copii din Ucraina în Rusia - a subliniat, miercuri, Věra Jourová, vicepreședinta Comisiei Europene pentru Valori și Transperanță, potrivit HotNews.

UPDATE Cele șase tancuri Leopard 2 pe care Spania le donează Kievului au sosit în portul Santander, în nordul țării, în timp ce SUA și aliații occidentali trimit provizii militare pentru a consolida apărarea ucraineană, notează NewsWeek.

UPDATE Ministrul italian al Justiției a luat măsuri disciplinare împotriva a trei judecători care au acordat arest la domiciliu unui om de afaceri rus care risca să fie extrădat în SUA și care ulterior a evadat, fugind în Rusia, au declarat miercuri două surse familiarizate cu acest subiect, informează Reuters.

UPDATE Rusia a găsit un nou motiv pentru a tergiversa prelungirea acordului privind tranzitul cerealelor prin Marea Neagră, acuzând Ucraina că sabotează convenția cerând mită pentru a înregistra noile vase și pentru inspecții, notează Adevărul.

UPDATE Bulgaria a devenit cea mai recentă țară care a introdus o interdicție temporară asupra importurilor de cereale din Ucraina, cu excepția celor aflate în tranzit, a anunțat miercuri Radio Bulgaria pe site-ul său, citându-l pe premierul interimar Galab Donev, potrivit The Guardian.

UPDATE Rusia a acuzat miercuri Ucraina că sabotează acordul cerealelor din Marea Neagră cerând mită de la proprietarii de nave pentru a înregistra noile vase şi efectua inspecţii sub acoperirea unui acord asupra căruia Naţiunile Unite îşi exprimă speranţa că ar putea atenua o criză alimentară globală, relatează agenţia Reuters, care mai transmite, între timp, că inspecţiile navelor transportând cereale din porturile ucrainene au fost reluate în Strâmtoarea Bosfor, potrivit Agerpres.

UPDATE Rusia a pierdut în războiul din Ucraina peste 10.000 de unități de echipament militar, inclusiv 1.950 de tancuri, se arată într-o analiză a portalui Oryx. Pierderile pe câmpul de luptă și sancțiunile occidentale au lăsat armata rusă într-o stare de declin, potrivit Adevărul.

UPDATE Serviciul Federal de Securitate (FSB, fost KGB) din Rusia a raportat miercuri arestarea unui cetăţean ruso-ucrainean acuzat de pregătirea unui act de sabotaj împotriva unei instalații energetice din peninsula ucraineană anexată Crimeea, transmite EFE, citată de Agerpres. „FSB a dejucat, în orașul Kerci din republica Crimeea, pregătirile pentru un sabotaj împotriva unei instalații energetice din peninsulă”, a indicat serviciul de securitate, într-un comunicat.

UPDATE Guvernatorul regiunii Breansk, Aleksandr Bogomaz, susține că atacul asupra comisariatului militar din regiune a fost organizat de trupele ucrainene. Dar autoritățile ucrainene spun că nu efectuează atacuri pe teritoriul Federației Ruse, deoarece scopul lor este să-și elibereze propriile teritorii, scrie Ziare.com.

UPDATE Vicepreședintele Consiliului de Securitate al Rusiei Dmitri Medvedev, fidel suporter al lui Vladimir Putin, lansează noi amenințări, de data aceasta la adresa Coreei de Sud, care a anunțat că ar putea să-și extindă sprijinul pentru Ucraina dincolo de ajutorul umanitar și economic, dacă aceasta va fi supusă unui atac civil pe scară largă. „Mă întreb ce vor spune locuitorii acestei țări când vor vedea cele mai recente modele de arme rusești de la cei mai apropiați vecini ai lor – partenerii noștri din RPDC (Republica Populară Democrată Coreeană)? Ceea ce se numește „Quid pro quo...”, a scris pe Telegram Dmitri Medvedev, potrivit The Guardian.

UPDATE Şeful instalat de Rusia în Doneţk, regiune ucraineană controlată parţial de Moscova, s-a întâlnit cu preşedintele belarus Aleksandr Lukaşenko, marţi, la Minsk, declarând că s-a discutat despre modalităţi de stimulare a comerţului, informează miercuri agenția Reuters, citată de Agerpres. Miercuri, guvernul ucrainean și-a rechemat ambasadorul la Minsk pentru consultări.

UPDATE Rusia este "campioana mondială" în ceea ce privește numărul de sancțiuni impuse de Occident și va împărtăși experiența sa de a evita influența lor cu Venezuela. "Sunt convins că experiența noastră va fi utilă prietenilor noștri venezueleni, deoarece acum suntem campioni mondiali în ceea ce privește numărul de sancțiuni și acumulăm rapid experiență. Deci o vom împărtăși cu colegii noștri venezueleni", a declarat ministrul rus de Externe, relatează TASS.

UPDATE Armata daneză a fotografiat nave rusești la locul exploziilor care au afectat gazoductul Nord Stream cu patru zile înaintea incidentului, scrie cotidianul german T-Online, potrivit G4media.

UPDATE Kremlinul a transmis miercuri după-amiaza că presa occidentală „a făcut din nou o greșeală” în investigația sa privind o flotă-fantomă a Rusiei care ar opera în Marea Nordului, culegând informații și pregătind acte de sabotaj, relatează Interfax.

UPDATE Federaţia Internaţională de Baschet (FIBA) a anunţat că a interzis participarea echipelor din Rusia şi Belarus la turneele de precalificare pentru Jocurile Olimpice 2024 de la Paris, informează AFP, potrivit Agerpres.

UPDATE Rusia nu intenționează „încă” să blocheze Wikipedia, a declarat marți ministrul său pentru afaceri digitale, în timp ce un tribunal din Moscova a aplicat enciclopediei online o nouă amendă pentru că nu a reușit să elimine conținutul pe care Rusia îl consideră ilegal, potrivit Reuters.

UPDATE Departamentul de Justiţie al SUA i-a pus sub acuzare marţi pe fondatorul şi pe trei membri ai unui grup naţionalist afro-american, acuzaţi că au colaborat cu serviciile ruse de informaţii pentru a influenţa alegerile din Statele Unite, relatează AFP și Agerpres.

UPDATE Guvernul de la Chișinău cere denunțarea acordurilor privind crearea și activitatea posturilor de televiziune comune pentru spațiul CSI - MIR TV și MIR24. O propunere în acest sens a fost prezentată de către secretarul general al Guvernului, Artur Mija, în cadrul ședinței Executivului. „Eu zic să nu mai alocăm bani pentru propagandă. MIR a explicat tuturor cetățenilor din CSI ce se întâmplă în Ucraina? N-a făcut acest lucru. Atunci noi de ce trebuie să plătim pentru lucrul acesta?”, a declarat premierul Dorin Recean. 

UPDATE Principalul subiect al întâlnirii aliaților Ucrainei, care va avea loc vineri la baza militară Ramstein din Germania, va fi refacerea stocurilor de muniție pentru apărarea antiaeriană ucraineană, conform unor surse Financial Times, citate de BBC. Acest lucru este important nu numai pentru apărarea împotriva atacurilor rusești, ci și pentru succesul așteptatei ofensive a armatei ucrainene, potrivit HotNews.

UPDATE Ministrul ucrainean al agriculturii, Mikola Solski, a confirmat miercuri că tranzitul cerealelor și produselor alimentare ucrainene va fi reluat prin Polonia în urma unui acord la care s-a ajuns în discuțiile cu Varșovia, scrie Reuters, relatează Rador.

UPDATE Președintele american Joe Biden a notificat Congresul american cu privire la o prelungire cu un an a regulamentului din 21 aprilie 2022 care interzice navelor legate de Rusia să intre în porturile americane. "Am trimis Registrului Federal spre publicare anunțul anexat în care se precizează că starea de urgență declarată în decretul din 21 aprilie 2022 împotriva Federației Ruse și puterile de urgență privind reglementarea parcării și circulația navelor asociate Federației Ruse în porturile americane vor continua să funcționeze după 21 aprilie 2023", a declarat Biden într-o scrisoare adresată Congresului publicată de Casa Albă, potrivit Știripesurse.

UPDATE Operatorul reţelei de stat Ukrenergo și Rețeaua europeană a operatorilor de sisteme de transport al energiei electrice (ENTSO-E) au crescut capacitatea Ucrainei și a Republicii Moldova de a importa energie electrică din Europa, transmite The Kyiv Independent. Ukrenergo a precizat că cele două țări vor putea acum să importe până la 1.050 de megawați, adică cu 200 mai mult decât era posibil anterior. Potrivit Ukrenergo, operatorii sistemului de transport ENTSO-E vor evalua dacă este posibilă creșterea și mai mult a lățimii de bandă între Europa Continentală și Ucraina și Moldova, potrivit HotNews.

UPDATE Peste 550 de obiecte de patrimoniu din Ucraina au fost distruse sau deteriorate ca urmare a agresiunii ruseşti, transmite Ukrinform, citat de news.ro.

UPDATE Guvernatorul Băncii Rusiei, Elvira Nabiullina, a declarat că sancțiunile occidentale împotriva Rusiei în 2022 au depășit chiar și cele mai pesimiste scenarii, dar economia a rezistat, scrie agenția rusă de presă TASS. Șefa instituției care este responsabilă de aplicarea politicii monetare a lăudat măsurile pe care le-a luat pentru a contracara măsurile punitive ale Occidentului, scrie HotNews.

UPDATE Rustam Minnihanov, șeful republicii Tatarstan și unul dintre susținătorii invaziei rusești în Ucraina, inclus împreună cu familia sa în lista sancțiunilor occidentale, a survolat fără probleme, cu un avion de lux, spațiul aerian al României, stat NATO, înainte de a ajunge la Chișinău, unde a fost întors din drum de autoritățile locale, informează Deutsche Welle.

UPDATE Armata ucraineană bombardează orașul Nova Kahovka de pe malul stâng al Niprului, în regiunea Herson, potrivit canalului oficial de Telegram al administrației orașului. Atacul apare la o zi după vizita anunțată în regiune a președintelui rus Vladimir Putin, potrivit Știripesurse.

UPDATE În timpul zilei de 18 aprilie, apărătorii ucraineni au eliminat alți 620 de invadatori ruși. Pierderile totale ale personalului armatei ruse în Ucraina sunt în continuă creștere. Datele Statului Major al Forțelor Armate ale Ucrainei:

UPDATE Armata rusă își continuă încercările de a captura Bahmut, drept urmare mercenarii Wagner au avansat în nord-vestul orașului. Acest lucru este declarat într-un raport recent al Institutului pentru Studiul Războiului (ISW). Analiştii au remarcat că mercenarii au capturat probabil trei blocuri, dar încă nu este clar care sunt acele blocuri. În plus, luptele continuă în zona gării din centrul Bahmut. În același timp, potrivit raportului, atacurile „Wagneriților” asupra Hromovo (la nord-vest de Bahmut) și Ivanovsk (la 3 km sud-vest de Bahmut) au fost fără succes. În plus, experții Institutului au remarcat că trupele ruse au început să folosească bombe FAB-500 modificate echipate cu sisteme de ghidare cel puțin din 17 aprilie pentru a lovi Bahmut. De asemenea, în raport, analiștii au atras atenția asupra faptului că ocupanții ruși au continuat să efectueze lovituri la sol de-a lungul liniei Avdiivka-Donețk și au avansat spre autostrada H-20 la nord-est de Krasnogorovka. În același timp, au efectuat atacuri fără succes lângă o serie de așezări din regiunea Donețk. De asemenea, fără succes, rușii au încercat să treacă prin apărarea Forțelor Armate ale Ucrainei în zona Pervomaisk, Nevelskoe și Mariinka, scrie Unian.

UPDATE În noaptea de 19 aprilie, invadatorii ruși au atacat regiunea Odessa cu drone de tip Shahed-136, lovind o instalație de infrastructură. Anunțul a fost făcut de șeful administrației militare regionale Odesa, Iurii Kruk, pe pagina OVA de pe Facebook: „Noaptea, inamicul a atacat regiunea Odesa cu UAV-uri de lovitură de tip Shahid-136. Datorită muncii de succes a forțelor noastre de apărare, majoritatea UAV-urilor inamice au fost distruse, dar, din păcate, a existat o lovitură asupra unei infrastructuri publice. instalație”, a spus el. Potrivit datelor preliminare, nimeni nu a fost rănit în urma impactului. A izbucnit un incendiu.

UPDATE NATO nu a observat modificări în configurația forțelor nucleare ruse și nu sunt semnale că Rusia a transferat arme atomice tactice în Belarus, a declarat marți secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, potrivit Gândul.

UPDATE Coreea de Sud adoptă pentru prima oară o schimbare de poziție privind un ajutor militar pentru Ucraina. „Cred că nu vor exista limitări ale sprijinului pentru apărarea și restabilirea unei țări care a fost invadată ilegal”, a spus Yoon, relatează Reuters.

UPDATE Wendy Sherman, adjunct al secretarului de Stat american, a confirmat că Rusia nu a transferat încă armament atomic în Belarus. „Oricum, este vorba despre o escaladare periculoasă. Am observat cu toţii şi suntem îngrijoraţi că preşedintele Vladimir Putin ar putea utiliza ceea ce el consideră a fi o armă nucleară tactică non-strategică sau ar putea face un fel de demonstraţie în sensul escaladării, dar o escaladare cu risc gestionat. Urmărim atent situaţia şi este esenţial să o urmărim atent”, a afirmat Wendy Sherman. Vladimir Putin a declarat recent că Rusia va staționa arme nucleare tactice în Belarus, potrivit Gândul.

UPDATE Președintele brazilian Luiz Inácio Lula da Silva a denunțat marți seară, într-o conferință de presă comună cu președintele Klaus Iohannis, „încălcarea integrității teritoriale a Ucrainei” de către Rusia, după ce fusese criticat dur pentru comentariile pe care le-a făcut în weekend cu privire la invazia Rusiei în această țară, transmite presa internațională. Cu toate acestea, liderul de stânga și-a reiterat apelul la mediere în conflictul care a început în februarie 2022. „În timp ce guvernul meu condamnă încălcarea integrității teritoriale a Ucrainei, noi susținem o soluție politică negociată a conflictului”, a declarat Lula într-un discurs după întâlnirea sa cu președintele român Klaus Iohannis, notează G4media.

UPDATE Polonia a demarat lucrările la o barieră electronică la granița cu enclava rusă Kaliningrad, pentru a monitoriza și contracara orice activitate ilegală, a anunțat, joi, Mariusz Kaminski, ministrul polonez de Interne (FOTO). Bariera electronică va fi dotată cu camere de supraveghere și senzori de detectare a mișcării, care vor funcționa 24h/24h, acoperind o lungime de 210 km. Lucrările la bariera cu dotări tehnologice de ultimă generație ar urma să fie finalizate în toamna acestui an.„Vom beneficia de o monitorizare completă a graniței cu Rusia”, a declarat Mariusz Kaminski, ministrul de Interne al Poloniei, potrivit Gândul.

UPDATE Un activist local din Rusia a fost arestat după ce a scris că nu a „simţit nicio umbră de tristeţe” în legătură cu moartea lui Vladlen Tatarski, blogger-ul pro-război care a fost ucis într-un atentat cu bombă într-o cafenea din Sankt Petersburg luna aceasta, transmite CNN.

UPDATE Rusia ar avea un program de sabotare a parcurilor eoliene și a cablurilor de comunicații din Marea Nordului, potrivit unor noi acuzații. Potrivit datelor BBC, oficialii britanici sunt la curent cu intenția Rusiei de a efectua ceea ce se numește cartografiere submarină, inclusiv cu ajutorul unor ambarcațiuni care se deplasează în apele britanice, notează B1.

UPDATE Organizaţia Naţiunilor Unite a exprimat oficial „îngrijorarea” sa Statelor Unite după informaţii apărute în presă despre „supravegherea” comunicaţiilor secretarului său general Antonio Guterres, a afirmat marţi purtătorul său de cuvânt, deplângând „acţiunile în contradicţie cu obligaţiile” americane, relatează AFP, citată de Agerpres.

UPDATE Subvarianta Omicron numită și Arcturus, şi XBB 1.16, se află în spatele unui nou val de infecții în Rusia. În Federația Rusă au fost detectate noi cazuri de boală cu o nouă subvariantă COVID-19 Arkturus, relatează Agenţia de presă Interfax, potrivit Rador.

UPDATE Un oligarh rus acuzat că a finanțat separatiștii proruși din estul Ucrainei a reușit să mute în continuare milioane de dolari prin sistemul bancar global cu ajutorul unei firme de servicii financiare cipriote, deși este pe lista sancțiunilor impuse de guvernele occidentale, relatează The Guardian.

UPDATE ​În Rusia, o instanță a amendat un pensionar cu 40.000 de ruble pentru că l-a „lăudat” pe președintele ucrainean Volodimir Zelenski. 

UPDATE Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a vizitat regiunile Donețk și Poltova, unde a felicitat soldații și ofițerii cu ocazia Paștelui și le-a înmânat premii, mulțumindu-le pentru curajul lor. Zelenski și-a arătat recunoștința și față de medici: „Vreau să le mulțumesc în mod deosebit forțelor noastre medicale, tuturor medicilor și asistentelor care ne readuc apărătorii la viață după răni. Am vizitat spitale atât în regiunea Donețk, cât și aici, în Poltava. Sunt mândru de oamenii noștri, puternici chiar și atunci când încă își revin. Onoare și respect tuturor celor care ne vindecă soldații!”. „Mulțumim tuturor celor care lucrează pentru victoria noastră! Slavă tuturor celor care se află în prezent în luptă, la posturi de luptă, în misiuni de luptă!”, a spus liderul ucrainean.

UPDATE ​Germania a anunțat că a livrat deja Ucrainei sistemul de apărare aeriană Patriot.

UPDATE ​Documentele americane divulgate nu vor avea impact asupra acțiunilor aliaților NATO în privința Ucrainei, afirmă șeful NATO, scrie HotNews.

UPDATE ​Șeful NATO cere mai multe arme pentru Ucraina. Referindu-se la informațiile conținute în documente scurse din Statele Unite care sugerează că Ucraina ar putea rămâne în curând fără muniție pentru apărarea antiaeriană, Stoltenberg a declarat că ajutorul militar va fi esențial pentru a-i ajuta pe ucraineni să recupereze pozițiile.

UPDATE ​Restaurantele care funcționau anterior sub brandul McDonald's în Belarus vor fi redenumite Mak.by, a anunțat astăzi compania locală, păstrând accesul la rețete, potrivit Sky News.

UPDATE ​Emmanuel Macron urmează să abordeze China cu un plan care, în opinia sa, ar putea duce la discuții între Rusia și Ucraina, relatează Bloomberg. Președintele francez l-a însărcinat pe consilierul său pe probleme de politică externă, Emmanuel Bonne, să colaboreze cu diplomatul de top al Chinei, Wang Yi, pentru a crea un cadru care ar putea fi folosit ca bază pentru viitoarele discuții, potrivit unor surse.

UPDATE Moscova le-a convocat, marți, pe ambasadoarele SUA, Marii Britanii și Canadei pentru a protesta față de „amestecul lor în afacerile interne ale Rusiei”, potrivit agenției de presă Interfax, citată de Sky News. 

Cazul de la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Dereneu a ajuns simbolul unui conflict mai amplu dintre cele două mitropolii ortodoxe din Republica Moldova. În 2025, Curtea Supremă de Justiție a Republicii Moldova a decis definitiv că dreptul de folosință asupra bisericii aparține Mitropoliei Basarabiei. Clădirea este monument istoric și proprietatea statului, administrată de Ministerul Culturii al Republicii Moldova. Discutăm la Cutia Neagră PLUS despre responsabilitatea statului, rolul justiției, implicarea politicului și despre cum pot fi gestionate echitabil cele peste 600 de biserici aflate în proprietatea publică.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Persoane și companii, conectate la Șor, Plahotniuc sau Andronachi, au fost excluse subit în ultimii ani din lista de sancțiuni a SIS. Printre cei radiați se regăsesc personaje controversate, penali, dar și persoane care s-au apropiat de actuala guvernare. „Evadare din lista neagră”, o nouă investigație Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Fostul premier Ion Sturza, invitat la Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
În căutarea dreptății pentru copiii schilodiți sau decedați. Ce pot face părinții ai căror copii au decedat ori s-au traumat pe terenurile gestionate de autorități? Cine mai poate să-i ajute? Unde să-și caute dreptatea? Doar la Cutia Neagră PLUS!
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Ambasadorul Ucrainei, Rahovei Paun, la Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Vama – între securitate, contrabandă și corupție. Șeful Serviciului Vamal, Radu Vrabie, în premieră la Cutia Neagră PLUS. detalii despre contrabanda de arme și cazul Leușeni. rețele criminale, droguri, țigări și trafic transfrontalier. Transnistria – zonă gri pentru controlul vamal și integrarea UE. corupția din interiorul Serviciului Vamal. arestări, dosare penale și funcționari suspendați. taxe vamale pentru colete online (Temu, AliExpress). legături politice, protecție și lipsă de integritate.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
PAS a primit un nou mandat de guvernare: a fost un vot de încredere sau unul strict pentru integrarea europeană? Discutăm despre schimbările (sau lipsa lor) din actul de guvernare, un prim-ministru surpriză, noii miniștri și emisarii speciali. Analizăm retragerea anunțată a lui Ilan Șor și consecințele pentru Orhei și Comrat, dar și despre justiție: Plahotniuc, condamnări fără detenție și dosare care ridică semne de întrebare. Invitați: Igor Boțan, director executiv ADEPT; Eremei Priseajniuc, expert independent; Dorian Istratii, deputat PAS
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Este posibil să cumperi 10 ari de pământ în luxosul cartier din Valea Morilor cu 50 de euro? Sau 7 ari de teren pentru construcții lângă Circ cu 700 de lei? Pentru Vlad Andronachi și un alt fost fruntaș PD - a fost posibil! Ce se construiește astăzi pe terenurile cumpărate pe bănuți, vedeți la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Invitatul noii ediții a emisiunii Cutia neagră PLUS cu Mariana Rață este directorul Agenției Servicii Publice, Mircea Eșanu. Discutăm cele mai sensibile subiecte ale momentului: Tentative de obținere frauduloasă a cetățeniei și noua lege care schimbă regulile pentru toți. Cum au ajuns mii de străini să ceară cetățenia Republicii Moldova. Retragerea cetățeniei pentru cei implicați în acțiuni împotriva statului. Zeci de examinatori reținuți în dosarele de corupție la permise – de ce fenomenul nu se oprește? Problemele moldovenilor din Marea Britanie la preschimbarea permiselor. Consiliul pentru investiții sensibile ascunde numele companiilor? Toate răspunsurile le aflăm la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Este bugetară, dar trăiește în lumea brandurilor de LUX: Chanel, Prada, Gucci, Valentino. Ținutele viceprimarului Chișinăului fac cât o avere întreagă. Conduce doar SUV-uri BMW pentru care ar trebui să adune o viață. Care este secretul Irinei Gutnic pentru o viață de VIP, aflați într-o nouă investigație Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin este invitata de astăzi a emisiunii Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Vettingul judecătorilor Curții de Apel Centru provoacă tot mai multe nedumeriri. Aproape jumătate dintre rapoartele Comisiei de vetting privind magistrații de la Apel au fost trimise la reexaminare de CSM. Ce nu e bine în aceste rapoarte? Înseamnă asta că nu își face bine treaba Comisia de Vetting? Despre aceste și alte întrebări, discutăm la Cutia Neagră PLUS: președintele Comisiei de Vetting Andrei Bivol, membra Consiliului Superior al Magistraturii Livia Mitrofan și avocata Cristina Ciubotaru.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
La 10 zile după tragedia în care o fată de 13 ani a căzut în gol, alți opt copii au fost surprinși jucându-se pe același acoperiș al clădirii în ruină. Ce s-a schimbat? Cine răspunde? Și câți copii mai trebuie să moară? Clădire privată, ani de promisiuni, zero acțiuni. Analizăm la Cutia Neagră PLUS cu șeful adjunct de la Direcția de Poliție Chișinău Tudor Borș, ex-viceprimarul Chișinăului Victor Chironda și avocatul Constantin Tănase.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Partidul Nostru al lui Renato Usatîi a fost lider la donații primite de la pensionari și șomeri în campania electorală. Peste 60 de persoane au rupt din puținul pe care îl aveau pentru a ajuta formațiunea în alegeri. Echipa Cutia Neagră PLUS i-a căutat pe acești donatori generoși. Spre surprinderea noastră, mulți dintre ei au fugit de întrebări, iar alții s-au lansat în atacuri și amenințări la adresa echipei de filmare.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
În cei șase ani de la fuga sa din Republica Moldova, Vladimir Plahotniuc s-a pricopsit cu cel puțin șapte identități false — în România, Ucraina, Bulgaria, Rusia, Irak, Vanuatu și Mexic. Colegii noștri din echipa de investigații „Cu Sens” au reușit să meargă pe urmele acestor identități ascunse ale fostului oligarh. „Fețele nevăzute ale lui Vlad Plahotniuc” — la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Oameni de afaceri controversați sau acuzați de legături cu Vlad Plahotniuc, în lista de sponsori de campanie ai PAS. Printre donatori se regăsesc primari aleși din partea altor partide politice. Dar și medici, profesori și pensionari.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Un nou Guvern, noi așteptări în justiție. Reforma justiției rămâne unul dintre cele mai sensibile și controversate subiecte în Republica Moldova. Ce a mers bine și ce nu în mandatul actualului ministru? De ce fel de ministru al Justiției are nevoie noul Guvern? Cum avansează procesul de vetting și cât de eficient este el în realitate? Dezbatem prioritățile și restanțele din justiție, practica „capodoperelor legislative” din Parlament și dosarele de rezonanță care pun la încercare independența sistemului, astăzi la Cutia Neagră PLUS. Invitați: avocatul Promo-LEX Vadim Vieru, președinte CRJM Ilie Chirtoaca și ex-ministrul Justiției Fadei Nagacevschi.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Sute de bugetari cu venituri modeste au donat salarii întregi pentru campania electorală a Blocului Alternativa. /O noua investigație marca Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cine a finanțat în realitate campaniile de pe TikTok ale lui Vasile Costiuc? Ferme de boți și bani veniți din afara țării. /Rețeaua Șor, destabilizări și miliarde în cripto – ce s-a pregătit înainte de alegeri și cine a ajuns totuși în Parlament? /Fugarii revin în scenă: Plahotniuc, Țuțu, Andronachi – toți la Penitenciarul 13. Ce planuri se pun la cale din interior? /Răspunsuri la aceste întrebări și nu doar aflați astăzi la Cutia Neagră PLUS. Invitat: șeful IGP, Viorel Cernăuțeanu.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Apropierea fără precedent a Moldovei de UE a generat o ofertă bogată de partide și blocuri proeuropene pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie. În tabăra proeuropeană a partidelor deja cunoscute li s-au alăturat proiecte politice mai noi, unele dintre ele cu totul neașteptate, cu politicieni care până nu demult serveau cauzei ruse în Moldova. Cine sunt politicienii care de-a lungul anilor și-au schimbat radical retorica, vedeți în noul material de la Cutia Neagră PLUS.

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1470: Ofensivă fulger, tren atacat, mit spulberat și paranoia lui Putin. Merz s-a adresat lui Trump
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1470: Ofensivă fulger, tren atacat, mit spulberat și paranoia lui Putin. Merz s-a adresat lui Trump
/LIVE/ Șeful Poliției Naționale, Viorel Cernăuțeanu, invitat la „Cutia Neagră”
/LIVE/ Șeful Poliției Naționale, Viorel Cernăuțeanu, invitat la „Cutia Neagră”
Exporturile de carne de pui din Ucraina vor fi reluate: Care sunt condițiile stabilite
Exporturile de carne de pui din Ucraina vor fi reluate: Care sunt condițiile stabilite
Trei ani fără abateri: TV8, în topul posturilor TV care respectă integral cerințele privind programele locale
Trei ani fără abateri: TV8, în topul posturilor TV care respectă integral cerințele privind programele locale
/VIDEO/ Ședință de urgență la Tiraspol pe fondul crizei energetice. Igor Grosu: „Trebuie să avem grijă de ei”
/VIDEO/ Ședință de urgență la Tiraspol pe fondul crizei energetice. Igor Grosu: „Trebuie să avem grijă de ei”

/VIDEO/ Franța sprijină Spania după amenințările comerciale de la Trump: UE a transmis că e „pregătită să reacționeze”

missing
05 martie 2026, ora 20:45

Franța se alătură poziției Spaniei față de războiul declanșat de Statele Unite și Israel în Iran. După ce premierul spaniol a respins ferm presiunile venite din partea lui Donald Trump, care a amenințat că va rupe relațiile comerciale cu Madridul, președintele francez Emmanuel Macron a sărit în apărarea Spaniei. Liderul de la Paris afirmă că atacurile lansate de Statele Unite și Israel au avut loc în afara Dreptului Internațional, iar Uniunea Europeană avertizează că este pregătită să reacționeze dacă Washingtonul va impune sancțiuni comerciale Spaniei.

„În primul rând, spunem nu degradării Dreptul Internațional care ne protejează pe toți, mai ales pe cei mai neajutorați: populația civilă. În al doilea rând, spunem nu ideii că lumea își poate rezolva problemele doar prin conflicte și bombe. Și, în final, spunem nu repetării greșelilor din trecut. Pe scurt, poziția Guvernului spaniol poate fi rezumată în câteva cuvinte: nu războiului”, a declarat prim-ministrul Spaniei, Pedro Sánchez.

Premierul Spaniei a răspuns astfel amenințărilor lansate de Donald Trump, care a declarat că ar putea rupe relațiile comerciale dintre Statele Unite și Madrid. Reacția liderului american vine după ce Spania a refuzat să permită armatei SUA să folosească bazele militare din Andaluzia în cadrul războiului împotriva Iranului. Pedro Sánchez a subliniat că Spania nu va deveni „complice la ceva rău pentru lume”, referindu-se la conflictul din Orientul Mijlociu, și că Madridul nu va lua astfel de decizii „de teama unor represalii din partea cuiva”. 

Premierul spaniol nu este însă singurul lider european care îl contrazice pe Donald Trump pe tema războiului cu Iranul. Președintele Franței, Emmanuel Macron, l-a sunat aseară pe Sánchez pentru a-i transmite sprijinul. Într-un discurs televizat, liderul francez a fost aproape de a condamna public atacurile americane asupra Iranului.

„Statele Unite și Israelul au decis să lanseze operațiuni militare. Acestea au fost efectuate în afara dreptului internațional, lucru pe care nu-l putem aproba”, a declarat președintele Franței, Emmanuel Macron.

Macron insistă că Europa trebuie să rămână unită și să apere Spania în fața eventualelor sancțiuni comerciale americane, iar reacția Bruxelles-ului nu a întârziat să apară. 

Uniunea Europeană a transmis ieri că este „pregătită să reacționeze” pentru a-și apăra interesele și pe cele ale statelor membre în fața amenințărilor comerciale ale președintelui american.

„Comisia se va asigura că interesele Uniunii Europene sunt pe deplin protejate. Suntem solidari cu toate statele membre şi cu cetăţenii acestora şi suntem pregătiţi să reacţionăm, dacă este necesar, prin politica noastră comercială comună, pentru a apăra interesele UE”, a declarat un purtător de cuvânt.

Președintele american a amenințat marți că va rupe relațiile comerciale dintre Statele Unite și Spania, spunând că „nu vrea să mai aibă nimic de-a face” cu această țară. Trump a descris Spania drept un „partener groaznic” în cadrul NATO și a avertizat că „nimeni” nu ar trebui să îi spună că nu poate folosi instalațiile militare ale unei țări aliate. Este vorba despre baza navală Baza Navală Rota și baza aeriană Baza Aeriană Morón, create în urma unui acord semnat în 1953 între Statele Unite și Spania, pe vremea regimului lui Francisco Franco. 

În ultimele luni, Donald Trump a criticat în repetate rânduri Spania și pentru faptul că nu și-a majorat cheltuielile militare la 5% din PIB, noul obiectiv propus pentru statele membre NATO la inițiativa Washingtonului.

Președintele Parlamentului cere intervenția autorităților pentru a curma tentativele petroliștilor de a specula cu prețurile la carburanți, în contextul războiului din Orient. /Primii 82 de moldoveni, rămași blocați în Emiratele Arabe Unite, au revenit azi dimineață în Moldova, anunță autoritățile. Situația din Orientul Mijlociu a umflat spectaculos prețurile la biletele de avion, acestea ajungând să coste peste 30 de mii de lei. /Președintele american crede că ofensiva asupra Iranului va dura până la două luni, după ce zilele trecute declara că războiul se va încheia în cel mult o lună.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Un bărbat din sectorul Botanica al capitalei a fost găsit carbonizat în locuința sa, cuprinsă de flăcări. Salvatorii au intervenit cu autoscara de exterior, pentru a evacua oamenii din clădire. /Prețul la motorină, va crește de mâine cu peste 50 de bani, anunță ANRE, în timp ce guvernul a instituit azi stare de alertă în domeniul energetic pentru următoarele 60 de zile. /Între timp, războiul din Orientul Mijlociu a ajuns într-o țară membră NATO. Turcia anunță doborârea unei rachete balistice iraniene, aproape de granița cu Siria.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Fermierii cer Guvernului rambursarea accizei la motorină, în condițiile în care majorările în lanț ale prețurilor la carburanți le afectează deja activitatea. De mâine, motorina va fi mai scumpă cu tocmai 34 de bani. /Se vrea înlăturarea lui Igor Dodon de la conducerea PSRM. Liderul socialiștilor se plânge că mai mulți colegi de-ai săi ar complota împotriva sa și ar vrea ca el să ajungă la pușcărie pentru a-i lua locul. /Războiul din Orientul Mijlociu continuă pentru a patra zi, cu atacuri reciproce între Israel și Liban, care s-a alăturat Iranului în conflict. În ultimele 24 de ore, atât Teheranul cât și Tel Aviv au fost ținta unor bombardamente masive.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
În cea de-a treia zi de război în Orientul Mijlociu, Israelul anunță eliminarea unor oficiali de rang înalt din spionajul iranian, în timp ce Teheranul a lansat un val de atacuri cu rachete către Țara Sfântă și alte state din Golf. /Astăzi se împlinesc 34 de ani de la Războiul de pe Nistru. Cu această ocazie, în toată țara au avut loc ceremonii de comemorare a celor peste 300 de cetățeni, căzuți pe câmpul de luptă. /Primarul Ion Ceban crede că reținerea conducerii orașului Durlești ar fi fost pusă la cale de guvernare care ar vrea să numească, în fruntea primăriei, un reprezentant PAS.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Nicanor Ciochină va sta 7 ani la închisoare pentru accidentarea mortală a adolescentului de la Boldurești. Mama băiatului a izbucnit în lacrimi în momentul în care magistrații au pronunțat sentința. /Primărița din Durlești, viceprimarul și încă 6 persoane au fost reținute de CNA în urma unui val de percheziții desfășurate în această dimineață. Toți sunt vizați într-un dosar de escrocherie cu terenuri publice. /Fostul prim-vicepremier și semnatar al Declarației de Independență, Nicolae Andronati, a fost găsit mort în locuința sa din Caragaș, raionul Slobozia. Anchetatorii din stânga Nistrului examinează versiunea unui jaf soldat cu omor.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Cercetarea judecătorească în dosarul în care Vlad Plahotniuc este învinuit de furtul miliardului s-a încheiat cu citirea declarațiilor martorului secret, care a descris tranzacții și achiziții atribuite oligarhului, în valoare de sute de milioane de euro. /După aproape un an de blocaj, vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri a discutat, astăzi, la Tiraspol cu așa numitul ministru de externe al administrației separatiste. /Rușii au lansat, noaptea trecută, un atac masiv cu drone și rachete asupra mai multor regiuni din Ucraina. Zeci de civili din Harkov, Kiev și Krivoi Rog au fost răniți, între care și copii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Moldsilva - în vizorul autorităților. În timp ce ministerul Mediului anunță ca a descoperit defrișări ilegale la Ghidighici și a demis mai mulți șefi de ocoale silvice, CNA anchetează, în paralel, delapidarea fondurilor pentru împăduriri la Iargara. /Start reparației străzilor din capitală. Primăria anunță că a început lucrările, iar primele, vor fi cârpite, craterele de pe arterele principale. Între timp, vulcanizările abia de fac față numărului mare de mașini avariate. /Imagini apocaliptice în estul Braziliei unde sunt cel puțin 32 de morți și 40 de oameni dispăruți. Regiunea este puternic afectată de inundații masive, provocate de ploile torențiale.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Astăzi se împlinesc patru ani de când, în dimineața de 24 februarie 2022, Ucraina s-a trezit în sunet de explozii. În câteva minute, milioane de oameni au înțeles că viața lor se schimbase pentru totdeauna. /O lume întreagă și-a arătat solidaritatea cu Ucraina. Drapelul țării vecine a fost arborat în mai multe state europene, inclusiv la instituțiile UE din Bruxelles. Lideri internaționali, printre care conducerea Republicii Moldova, au transmis mesaje de sprijin și au apreciat efortul Ucrainei de a menține pacea în Europa. /Când invazia pe scară largă a Rusiei în Ucraina a ajuns la 1.418 zile, luna trecută, a egalat durata campaniei prin care Moscova a învins Germania nazistă în al Doilea Război Mondial.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vlad Plahotniuc a fost audiat astăzi pentru prima dată în dosarul fraudei bancare. Ex-liderul democrat s-a plâns că procesul se desfășoară cu încălcări și a declarat că dosarul i-ar fi fost fabricat la comandă. /5 persoane au fost reținute în urma a 40 de percheziții desfășurate în mai multe primării și la un operator economic, într-un dosar ce vizează delapidarea fondurilor naționale și europene destinate infrastructurii. /Cel puțin două persoane au murit și trei au fost rănite în urma unui atac cu drone rusești în Regiunea Odesa. Atacuri au fost raportate și în Regiunea Dnipropetrovsk.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Oamenii legii anunță că in urma perchezițiilor desfășurate ieri în cazul pregătirii asasinatelor mai multor persoane publice din Ucraina, au fost reținuți 11 suspecți, atât în țara vecină cât și în Moldova. 3 dintre aceștia au fost plasați azi în arest. /Premierul Alexandru Munteanu anunță un nou termen pentru darea în exploatare a liniei electrice Vulcănești - Chișinău. Potrivit lui, aceasta va deveni funcțională nu în martie, cum spunea Maia Sandu, ci în luna mai. /Ambasada Republicii Moldova din Iran avertizează cetățenii să evite călătoriile în statul islamic și să părăsească țara pe rute sigure, pe fondul riscurilor de securitate crescute.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Percheziții de amploare în Republica Moldova într-un caz ce vizează planuri ale serviciilor ruse de a lichida persoane publice din Ucraina. /Alertă sanitară. A fost întregistrat primul caz de variola maimuței în Republica Moldova. ANSP a demarat ancheta epidemiologică. /Oamenii legii anunță că au deconspirat o schemă de evaziune fiscală de peste 7 milioane de lei în domeniul construcțiilor, arhitecturii și design-ului.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Codul portocaliu de ninsori și viscol, intrat în vigoare aseară, a lăsat fără lumină mii de gospodării din sudul țării. A fost sistată circulația camioanelor pe mai multe șosele, iar zeci de autospeciale au fost antrenate la deszăpezirea drumurilor. .Nu există premise pentru scumpirea curentului electric, a declarat azi ministrul Energiei, la două zile după ce Premier Energy și FEE Nord a cerut majorarea tarifelor. .Negocierile de pace Rusia–Ucraina de la Geneva se încheie fără progrese, în timp ce atacurile aeriene rusești continuă. Liderul de la Kiev acuză Rusia că amână în mod deliberat progresul către un acord care să pună capăt războiului.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vlad Plahotniuc a fost adus forțat la Curtea Supremă de Justiție în dosarul „Kuliok”, dar a refuzat să dea declarații. La ședință a venit și Igor Dodon, însă cei doi nu s-au intersectat. /Locuitorii a câteva sate din raionul Soroca au avut parte de o dimineață de coșmar. O bubuitură puternică i-a băgat în sperieți. /Incendiu devastator în orașul Sîngerei. O casă de locuit a fost cuprinsă de flăcări, iar proprietarul a ajuns la spital în stare gravă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Se cere scumpirea luminei. Distribuitorii au solicitat autorităților să aprobe tarife majorate. Ce argumente se invocă și ce spun oamenii, vedeți imediat. /Iarna nu cedează! Mâine seară intră în vigoare un cod portocaliu de ninsori, lapoviță și vânt. Avertizarea este valabilă pe 80 la sută din teritoriul țării. /Şefa diplomaţiei europene declară statele UE nu sunt pregătite să ofere Ucrainei o dată concretă pentru aderarea la blocul comunitar, iar președintele Letoniei spune că nu ar fi corect ca Ucraina să adere înainte Republicii Moldova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Poliția a cedat, iar enoriașii au reușit să intre aseară în biserica de la Dereneu, unde e scandal deja de câteva săptămâni. Între timp, cele 6 persoane reținute acum două zile, printre care și primarul localității au fost eliberate. /Alexandru Harea a fost numit în funcția de director al SPPS, la trei luni de la demiterea lui Vasile Popa. Maia Sandu a semnat decretul aseară. /În aproape patru ani de război, peste două milioane de ucraineni au trecut prin Moldova, iar circa 140 de mii s-au stabilit temporar sau permanent. Bilanțul a fost făcut azi de Agenția ONU pentru Refugiați.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
ANRE a decis reducerea tarifului la căldură pentru locuitorii Chișinăului, dar și scumpirea agentului termic pentru orașul Bălți. /Nemulțumiți de activitatea unei Autogări pe care o numesc ilegală, zeci de transportatori au protestat azi în fața sediului ANTA. /Deși a venit azi la ședința la care urma să depună primele sale depoziții în dosarul fraudei bancare, Vlad Plahotniuc nu făcut declarații, invocând motive de boală. Audierea acestuia a fost amânată pentru luni.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Violențe în fața bisericii din Dereneu, raionul Călărași. Preoți și credincioși s-au luat la bătaie, aseară, cu polițiștii care le-au îngrădit accesul în lăcașul de cult, iar tensiunile au continuat și astăzi. /Vlad Plahotniuc va fi adus silit în instanță pentru a face declarații în dosarul Kuliok, în care Igor Dodon este acuzat de luare de mită. Fostul democrat urma să vină astăzi pentru a fi audiat, însă a refuzat să se prezinte. /Canada este marcată de unul dintre cele mai feroce atacuri armate din ultimii ani. O femeie a tras mai multe focuri într-o școală omorând nouă oameni. 27 au fost răniți.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Au început probleme la stațiile PECO Lukoil din Moldova. Deja de două zile, clienții rețelei de benzinării nu pot face plăți cu cardul, după ce două bănci au blocat conturile companiei. /Președinta Maia Sandu a avertizat, de Ziua Internațională a Siguranței pe Internet, asupra riscurilor online pentru copii, în contextul în care sunt discutate posibile restricții digitale pentru cei sub 16 ani. /Rușii rămân fără Telegram. Potrivit autorităților de la Kremlin, aplicația va fi blocată treptat începând cu ziua de astăzi.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
La sfârșit de iarnă, Termoelectrica a cerut reducerea tarifului pentru căldura centralizată în Chișinău cu 330 de lei per Gcal, în timp ce la Bălți prețul la energia termică ar putea crește cu peste 230 de lei. /Lucrările de renovare a mansardei din Durlești bat pasul loc, așa cum primăria Chișinău nu a reușit nici acum să aloce ajutorul financiar oferit de Guvern. Ceban dă vina pe birocrație, în timp ce autoritățile locale spun că de vină este faptul că funcționăm în baza unui buget provizoriu. /Rusia a atacat cu rachete balistice regiunea Odesa, provocând distrugeri semnificative. Au fost vizate blocuri de locuit, iar o persoană a murit.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Codul galben de polei continuă să facă prăpăd pe întregul teritoriul țării. A fost sistată circulația camioanelor de mare tonaj, al transportului interurban, zeci de vehicule au derapat în șanțuri, iar salvatorii au tractat ambulanțele care nu au putut ajunge la pacienți. /Alertă de fraudă! Ministerul Muncii și Protecției Sociale avertizează cetățenii că un grup de escroci se dau drept reprezentanți ai programului „Ajutor la Contor” și solicită date personale și bancare. /O nouă tentativă de asasinare a unui oficial militar rus de rang înalt s-a produs la Moscova. Primul adjunct al șefului serviciilor de informaţii militare ruse a fost împușcat de mai multe ori, în această dimineață de o persoană necunoscută.

/VIDEO/ Primele drumuri din Moldova care intră în reparație capitală: Ar putea fi finalizate în 2026
/VIDEO/ Primele drumuri din Moldova care intră în reparație capitală: Ar putea fi finalizate în 2026
/LIVE/ Șeful Poliției Naționale, Viorel Cernăuțeanu, invitat la „Cutia Neagră”
/LIVE/ Șeful Poliției Naționale, Viorel Cernăuțeanu, invitat la „Cutia Neagră”
Primul mesaj oficial de la Chișinău. Mihai Popșoi condamnă atacurile Iranului: „Facem apel la reținere”
Primul mesaj oficial de la Chișinău. Mihai Popșoi condamnă atacurile Iranului: „Facem apel la reținere”
Trei ani fără abateri: TV8, în topul posturilor TV care respectă integral cerințele privind programele locale
Trei ani fără abateri: TV8, în topul posturilor TV care respectă integral cerințele privind programele locale
/VIDEO/ „Șoc energetic”: Războiul din Orient scumpește carburanții în Moldova. Prețul la gaz la fel ar putea crește
/VIDEO/ „Șoc energetic”: Războiul din Orient scumpește carburanții în Moldova. Prețul la gaz la fel ar putea crește

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2026 tv8. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.