Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1471: Atac masiv și negocieri pe pauză. Putin șantajează Europa, iar Zelenski îl amenință pe Orban

Război în Ucraina, ziua 424: Șantajul lui Medvedev și atac la Harkov! Un ambasador chinez neagă suveranitatea țărilor ex-URSS

missing
23 aprilie 2023, ora 22:07

Războiul declanșat de președintele rus Vladimir Putin în Ucraina continuă și în ziua cu numărul 424. Președintele ucrainean cere sancțiuni internaționale împotriva industriei nucleare rusești. Zelenski afirmă că Rusia se foloselte de centrala de la Zaporojie ca de o armă pentru șantaj.

Totodată, Brazilia cere negocieri urgente, în timp ce Rusia bombardează Harkovul, iar ar un ambasador chinez în Europa a făcut o declarație surprinzătoare. Asta în timp ce Moscova, prin vocea ex-președintelui Dmitri Medvedev, a avertizat că va anula Acordul cu Ucraina privind exporturile de cereale pe Marea Neagră, dacă Grupul G7 decide interzicerea totală a vânzărilor de produse în Rusia.

UPDATE Scena este pregătită pentru ofensivele de vară, ambele părți concentrându-se pe obiective diferite. Până la final, ambele părți vor fi epuizate, vor fi în criză de muniție și vor avea nevoie urgentă de o pauză – condițiile pentru negocieri, concluzionează o analiză efectuată de Sky News pe tema războiului din Ucraina.

UPDATE Secretarul Consiliului pentru Securitatea și Apărarea Națională, Oleksii Danilov, a cerut ca mai multe arme să fie furnizate Ucrainei în loc de apeluri la negocieri cu Federația Rusă. „Când scopul agresorului rus rămâne neschimbat – distrugerea Ucrainei, inițiativele pentru o reglementare pașnică care s-au auzit recent nu sunt altceva decât pace pro-rusă. Nu ar trebui să fim așezați permanent la masa negocierilor, să ni se dea suficiente arme. Armele sunt cel mai bun mediator și singurul argument pentru comunicare pe care îl înțelege Rusia”, a scris Danilov pe Facebook, citat de Interfax-Ucraina.

UPDATE „Toate ţările din fosta Uniune Sovietică au un statut suveran clar consacrat în dreptul internaţional. Cu excepţia Rusiei, care a preluat în mod fraudulos mandatul în Consiliul de Securitate al ONU”. Mihailo Podoliak, consilier al preşedintelui ucrainean, a scris pe Twitter, comentând cuvintele ambasadorului chinez în Franţa, Lu Shaye, notează Mediafax.

UPDATE Moscova „nu va ierta” Statele Unite pentru faptul că au refuzat să elibereze vize jurnaliştilor ruşi care îl însoţesc pe şeful diplomaţiei ruse, Serghei Lavrov, luni şi marţi la ONU, a declarat duminică ministrul rus înainte de plecarea sa la New York, relatează AFP și Agerpres.

UPDATE Caroline Nordengrip, 42 de ani, fostă membră a Parlamentului din partea partidului conservator de dreapta „Democrații Suedezi” (SD), a fost acceptată și s-a înrolat în ZSU, Forțele Armate din Ucraina, relatează Obozrevatel. Într-o serie de postări pe pagina sa de Instagram, Nordengrip a mărturisit că, din momentul în care a aflat despre invadarea Ucrainei, „nu am avut nicio îndoială: trebuie să fiu pe front, să apăr libertatea acestei țări, de fapt libertatea noastră, a tuturor“, notează Libertatea.

UPDATE România este singura țară vecină Ucrainei care mai permite importul de produse agricole din această țară, însă face controale de calitate la graniță, sigilează și monitorizează transporturile aflate în tranzit. Autoritățile de la București așteaptă o decizie a Comisiei Europene înainte de a decide eventuala restricționare a importurilor din Ucraina, potrivit Rador.

UPDATE Guvernul de la Berlin a confirmat faptul că intenționează să reducă numărul diplomaților ruși care se află pe teritoriul Germaniei, în timp ce Rusia amenință că va plăti cu aceeași monedă.

UPDATE Tribunalele din Rusia au examinat, în cursul anului 2022, 49 de cazuri privind refuzul de a șterge informații considerate interzise din mediul online și au impus amenzi în valoare totală de 21,12 miliarde de ruble (259,3 milioane de dolari), relatează Agerpres.

UPDATE Purtătorul de cuvânt al Comandamentului Forțelor Aeriene ale Ucrainei, Iuri Ihnat, susţine că, în toamnă şi în timpul iernii, Federaţia Rusă a lansat un număr mare de rachete asupra teritoriului ucrainean, anunță Ukrinform, potrivit Rador. În acest context, potrivit lui Ihnat, până în toamnă, ruşii nu vor putea reface nici măcar o treime din stocul de rachete folosite. "Producția durează destul de mult, nu este ușor să o desfășoare în condițiile sancțiunilor" - a remarcat Ihnat. Acesta a sugerat că Rusia va încerca să obțină sisteme suplimentare din alte țări.

UPDATE Fiul purtătorului de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, susține că a luptat pe frontul din Ucraina, sub un pseudonim, în cadrul grupării Wagner.

UPDATE Fostul președinte al Rusiei, Dmitri Medvedev, a declarat că, dacă G7 va interzice exporturile către Rusia, Moscova va răspunde prin rezilierea acordului privind cerealele din Marea Neagră, informează Sky News.

UPDATE Apărarea antiaeriană ucraineană a doborât un elicopter rusesc Mi-24 şi patru drone, inclusiv drone de recunoaştere de fabricaţie rusă Orlan-10 şi Zala, precum şi două drone kamikaze, a anunţat Statul Major General al Forţelor Armate ale Ucrainei în actualizarea sa de dimineaţă. 

UPDATE Grupul celor șapte puteri economice (G7) a cerut duminică „prelungirea, punerea în aplicare integrală și extinderea” unui acord esențial pentru exportul de cereale ucrainene prin Marea Neagră, au declarat miniștrii agriculturii din cadrul grupului într-un comunicat, transmis de Reuters.

UPDATE Ministrul spaniol al Apărării, Margarita Robles, a confirmat că şase tancuri Leopard 2 de fabricaţie germană sunt în drum din Spania spre Ucraina şi urmează să ajungă în decurs de o săptămână, a relatat CNN.

UPDATE O rachetă a explodat, sâmbătă noapte, în curtea unei case din satul Kotliary din nord-estul Ucrainei, distrugând două locuinţe şi avariind alte zece. Potrivit localnicilor, nicio persoană nu a fost ucisă sau rănită, însă pagubele materiale sunt foarte mari, relatează corespondentul Agerpres.

UPDATE O echipă de jurnaliști de la postul american de televiziune CNN a reușit să scape la limită dintr-un atac cu rachete, în timp ce făceau un reportaj săptămâna aceasta în orașul Orikhiv, din regiunea Zaporojie din sud-estul Ucrainei.

UPDATE Forţele ucrainene au avansat pe malul stâng al râului Nipru în regiunea Herson, care era controlată anterior de ruşi, a declarat Institutul pentru Studiul Războiului (ISW), citând printre altele bloggerii militari ruşi. Forţele ruse s-au retras din oraşul Herson toamna trecută, concentrându-se pe malul stâng al râului, notează Mediafax.

UPDATE Preşedintele Braziliei, Luiz Inacio Lula da Silva, a reafirmat, apelul pentru iniţierea negocierilor între Rusia şi Ucraina în scopul găsirii unei soluţii de oprire a conflictului militar.

UPDATE Jurnaliştii ruşi care îl însoţesc pe ministrul de externe Serghei Lavrov nu au obţinut vize pentru a intra în Statele Unite, pentru a acoperi şedinţa Consiliului de Securitate al ONU care va fi prezidată de Moscova. Purtătorul de cuvânt Maria Zaharova a denunţat acest lucru, după cum a relatat Tass. „Au mai rămas 40 de minute până să plece. Jurnaliştii nu au vize. Ambasada SUA a răspuns că „se lucrează la asta”. Este o manipulare clară a libertăţii de exprimare şi o încălcare a drepturilor jurnaliştilor”, a adăugat el, scrie Mediafax.

UPDATE Scriitorul Stephen King i-a cerut lui Elon Musk să doneze ,,abonamentul” său în scopuri caritabile și a sugerat Fundația ucraineană Prytula ca fiind o organizație care merită. King a remarcat că suma este de doar 8 dolari și a sugerat că Musk ar putea dona chiar mai mult, potrivit AlephNews. Răspunzând lui King, Elon Musk a comentat apoi spunând că a donat deja 100 de milioane de dolari Ucrainei. „Tu cât ai donat?” l-a întrebat pe autor. 

UPDATE Războiul lui Vladimir Putin din Ucraina durează de mai mult de 420 de zile, iar sfârșitul conflictului rămâne unul imprevizibil. În ciuda eșecurilor de pe câmpul de luptă ale armatei sale, președintele rus nu renunță la atacurile din statul vecin, dar în același timp frica pune stăpânire pe el. El a dat ordin ca toate adăposturile anti-bombe din epoca lui Stalin din Rusia să fie refăcute și pregătite pentru o posibilă utilizare, notează Ziare.com.

UPDATE ​Franţa şi-a exprimat sâmbătă seară „consternarea" după declaraţiile ambasadorului chinez în Franţa, care a negat suveranitatea ţărilor rezultate din Uniunea Sovietică şi a pus sub semnul întrebării apartenenţa Peninsulei Crimeea la Ucraina, relatează AFP, scrie HotNews.

UPDATE Statele Unite au furnizat Ucrainei asistenţă militară în valoare de peste 35 de miliarde de dolari de la începerea războiului lansat de Rusia în februarie anul trecut, a anunţat vineri secretarul american al apărării Lloyd Austin, la baza militară americană de la Ramstein, în Germania, transmit DPA si Agerpres.

UPDATE Cel puțin cinci rachete rusești au lovit orașul Harkov și în împrejurime. Au fost avariate clădiri civile, potrivit autorităților locale. Oleh Sinegubov, guvernatorul regiunii, a afirmat că o casă a fost lovită în satul Kotliari, la sud de Harkov, şi că o rachetă a declanşat un incendiu major chiar în oraş, relatează news.ro. 

UPDATE Evgheni Prigojin a pledat pentru ca Rusia să se concentreze pe menţinerea liniilor actuale ale frontului, mai degrabă decât pe obţinerea de noi câştiguri, astfel încât forţele ruseşti să îşi poată recăpăta eficacitatea de luptă pentru operaţiuni ofensive ulterioare. Institutul pentru Studiul Războiului a declarat în ultima sa actualizare că Prigojin nu pledează pentru ca Rusia să pună capăt războiului şi să negocieze cu Ucraina şi cu Occidentul, aşa cum au raportat unele surse ruseşti şi occidentale, ci condamnă facţiunea din cadrul Kremlinului care speră să pună capăt războiului prin negocieri, potrivit Mediafax.

UPDATE Preşedintele Volodimir Zelenski cere punerea industriei nucleare ruseşti sub sancţiuni internaţionale, arătând că Rusia se foloseşte de energie ca de o armă, pentru a crea dependenţe şi pentru a şantaja, iar această tactică este valabilă inclusiv în cazul centralei nucleare de la Zaporojie, pe care Moscova o utilizează ca să ameninţe lumea cu un dezastru nuclear, relatează news.ro

UPDATE Situația din orașele Avdiivka și Marinka din estul Ucrainei „rămâne foarte dificilă”, trupele Kievului rezistând atacurilor constante ale Rusiei, a anunțat sâmbătă un purtător de cuvânt al armatei ucrainene, potrivit căruia „bombardamentele de acolo nu se opresc niciodată”. De asemenea, soldații ucraineni se plâng, într-un interviu publicat de The Times, că au rămas fără muniție pentru apărarea antiaeriană, în timp ce trupele ruse au început recent să trimită mai multe elicoptere și avioane pentru a ataca Ucraina, scrie Libertatea.

UPDATE Kramatorsk, unul dintre cele mai importante oraşe ucrainene din regiunea Doneţk, trăieşte zi de zi sub presiunea atacurilor aeriene şi sub ameninţarea unor eventuale atacuri terestre în cazul în care Bahmut ar cădea. Localitatea, care înainte de invazia rusă avea peste 200.000 de locuitori, este acum depopulată, iar cei puțini care au mai rămas se gândesc și ei să plece „unde vedem cu ochii”, transmite trimisul special Agerpres într-o relatare din Ucraina.

UPDATE Doi civili au fost răniți în urma unei explozii provocate de o mină antipersonal în orașul Snihurivka din regiunea Mikolaiv sâmbătă, 22 aprilie, a anunțat pe Telegram Ivan Kukhta, care conduce administrația militară din Snihurivka, relatează The Kyiv Independent. Incidentul a avut loc în apropierea unei foste fabrici de apă minerală. Unul dintre răniți a fost transferat la spitalul local.

UPDATE În cursul zilei de 22 aprilie, forțele de apărare ucrainene au respins 58 de atacuri ale trupelor ruse în trei direcții, menționează Statul Major General al Forțelor Armate ale Ucrainei, pe Facebook, citat de Ukrainska Pravda.

Cazul de la Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Dereneu a ajuns simbolul unui conflict mai amplu dintre cele două mitropolii ortodoxe din Republica Moldova. În 2025, Curtea Supremă de Justiție a Republicii Moldova a decis definitiv că dreptul de folosință asupra bisericii aparține Mitropoliei Basarabiei. Clădirea este monument istoric și proprietatea statului, administrată de Ministerul Culturii al Republicii Moldova. Discutăm la Cutia Neagră PLUS despre responsabilitatea statului, rolul justiției, implicarea politicului și despre cum pot fi gestionate echitabil cele peste 600 de biserici aflate în proprietatea publică.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Persoane și companii, conectate la Șor, Plahotniuc sau Andronachi, au fost excluse subit în ultimii ani din lista de sancțiuni a SIS. Printre cei radiați se regăsesc personaje controversate, penali, dar și persoane care s-au apropiat de actuala guvernare. „Evadare din lista neagră”, o nouă investigație Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Fostul premier Ion Sturza, invitat la Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
În căutarea dreptății pentru copiii schilodiți sau decedați. Ce pot face părinții ai căror copii au decedat ori s-au traumat pe terenurile gestionate de autorități? Cine mai poate să-i ajute? Unde să-și caute dreptatea? Doar la Cutia Neagră PLUS!
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Ambasadorul Ucrainei, Rahovei Paun, la Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Vama – între securitate, contrabandă și corupție. Șeful Serviciului Vamal, Radu Vrabie, în premieră la Cutia Neagră PLUS. detalii despre contrabanda de arme și cazul Leușeni. rețele criminale, droguri, țigări și trafic transfrontalier. Transnistria – zonă gri pentru controlul vamal și integrarea UE. corupția din interiorul Serviciului Vamal. arestări, dosare penale și funcționari suspendați. taxe vamale pentru colete online (Temu, AliExpress). legături politice, protecție și lipsă de integritate.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
PAS a primit un nou mandat de guvernare: a fost un vot de încredere sau unul strict pentru integrarea europeană? Discutăm despre schimbările (sau lipsa lor) din actul de guvernare, un prim-ministru surpriză, noii miniștri și emisarii speciali. Analizăm retragerea anunțată a lui Ilan Șor și consecințele pentru Orhei și Comrat, dar și despre justiție: Plahotniuc, condamnări fără detenție și dosare care ridică semne de întrebare. Invitați: Igor Boțan, director executiv ADEPT; Eremei Priseajniuc, expert independent; Dorian Istratii, deputat PAS
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Este posibil să cumperi 10 ari de pământ în luxosul cartier din Valea Morilor cu 50 de euro? Sau 7 ari de teren pentru construcții lângă Circ cu 700 de lei? Pentru Vlad Andronachi și un alt fost fruntaș PD - a fost posibil! Ce se construiește astăzi pe terenurile cumpărate pe bănuți, vedeți la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Invitatul noii ediții a emisiunii Cutia neagră PLUS cu Mariana Rață este directorul Agenției Servicii Publice, Mircea Eșanu. Discutăm cele mai sensibile subiecte ale momentului: Tentative de obținere frauduloasă a cetățeniei și noua lege care schimbă regulile pentru toți. Cum au ajuns mii de străini să ceară cetățenia Republicii Moldova. Retragerea cetățeniei pentru cei implicați în acțiuni împotriva statului. Zeci de examinatori reținuți în dosarele de corupție la permise – de ce fenomenul nu se oprește? Problemele moldovenilor din Marea Britanie la preschimbarea permiselor. Consiliul pentru investiții sensibile ascunde numele companiilor? Toate răspunsurile le aflăm la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Este bugetară, dar trăiește în lumea brandurilor de LUX: Chanel, Prada, Gucci, Valentino. Ținutele viceprimarului Chișinăului fac cât o avere întreagă. Conduce doar SUV-uri BMW pentru care ar trebui să adune o viață. Care este secretul Irinei Gutnic pentru o viață de VIP, aflați într-o nouă investigație Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin este invitata de astăzi a emisiunii Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Vettingul judecătorilor Curții de Apel Centru provoacă tot mai multe nedumeriri. Aproape jumătate dintre rapoartele Comisiei de vetting privind magistrații de la Apel au fost trimise la reexaminare de CSM. Ce nu e bine în aceste rapoarte? Înseamnă asta că nu își face bine treaba Comisia de Vetting? Despre aceste și alte întrebări, discutăm la Cutia Neagră PLUS: președintele Comisiei de Vetting Andrei Bivol, membra Consiliului Superior al Magistraturii Livia Mitrofan și avocata Cristina Ciubotaru.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
La 10 zile după tragedia în care o fată de 13 ani a căzut în gol, alți opt copii au fost surprinși jucându-se pe același acoperiș al clădirii în ruină. Ce s-a schimbat? Cine răspunde? Și câți copii mai trebuie să moară? Clădire privată, ani de promisiuni, zero acțiuni. Analizăm la Cutia Neagră PLUS cu șeful adjunct de la Direcția de Poliție Chișinău Tudor Borș, ex-viceprimarul Chișinăului Victor Chironda și avocatul Constantin Tănase.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Partidul Nostru al lui Renato Usatîi a fost lider la donații primite de la pensionari și șomeri în campania electorală. Peste 60 de persoane au rupt din puținul pe care îl aveau pentru a ajuta formațiunea în alegeri. Echipa Cutia Neagră PLUS i-a căutat pe acești donatori generoși. Spre surprinderea noastră, mulți dintre ei au fugit de întrebări, iar alții s-au lansat în atacuri și amenințări la adresa echipei de filmare.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
În cei șase ani de la fuga sa din Republica Moldova, Vladimir Plahotniuc s-a pricopsit cu cel puțin șapte identități false — în România, Ucraina, Bulgaria, Rusia, Irak, Vanuatu și Mexic. Colegii noștri din echipa de investigații „Cu Sens” au reușit să meargă pe urmele acestor identități ascunse ale fostului oligarh. „Fețele nevăzute ale lui Vlad Plahotniuc” — la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Oameni de afaceri controversați sau acuzați de legături cu Vlad Plahotniuc, în lista de sponsori de campanie ai PAS. Printre donatori se regăsesc primari aleși din partea altor partide politice. Dar și medici, profesori și pensionari.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Un nou Guvern, noi așteptări în justiție. Reforma justiției rămâne unul dintre cele mai sensibile și controversate subiecte în Republica Moldova. Ce a mers bine și ce nu în mandatul actualului ministru? De ce fel de ministru al Justiției are nevoie noul Guvern? Cum avansează procesul de vetting și cât de eficient este el în realitate? Dezbatem prioritățile și restanțele din justiție, practica „capodoperelor legislative” din Parlament și dosarele de rezonanță care pun la încercare independența sistemului, astăzi la Cutia Neagră PLUS. Invitați: avocatul Promo-LEX Vadim Vieru, președinte CRJM Ilie Chirtoaca și ex-ministrul Justiției Fadei Nagacevschi.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Sute de bugetari cu venituri modeste au donat salarii întregi pentru campania electorală a Blocului Alternativa. /O noua investigație marca Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cine a finanțat în realitate campaniile de pe TikTok ale lui Vasile Costiuc? Ferme de boți și bani veniți din afara țării. /Rețeaua Șor, destabilizări și miliarde în cripto – ce s-a pregătit înainte de alegeri și cine a ajuns totuși în Parlament? /Fugarii revin în scenă: Plahotniuc, Țuțu, Andronachi – toți la Penitenciarul 13. Ce planuri se pun la cale din interior? /Răspunsuri la aceste întrebări și nu doar aflați astăzi la Cutia Neagră PLUS. Invitat: șeful IGP, Viorel Cernăuțeanu.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Apropierea fără precedent a Moldovei de UE a generat o ofertă bogată de partide și blocuri proeuropene pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie. În tabăra proeuropeană a partidelor deja cunoscute li s-au alăturat proiecte politice mai noi, unele dintre ele cu totul neașteptate, cu politicieni care până nu demult serveau cauzei ruse în Moldova. Cine sunt politicienii care de-a lungul anilor și-au schimbat radical retorica, vedeți în noul material de la Cutia Neagră PLUS.

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1470: Ofensivă fulger, tren atacat, mit spulberat și paranoia lui Putin. Merz s-a adresat lui Trump
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1470: Ofensivă fulger, tren atacat, mit spulberat și paranoia lui Putin. Merz s-a adresat lui Trump
/PROMO/ Șeful Poliției Naționale, Viorel Cernăuțeanu, invitat la „Cutia Neagră”: De la 20:00, doar la TV8!
/PROMO/ Șeful Poliției Naționale, Viorel Cernăuțeanu, invitat la „Cutia Neagră”: De la 20:00, doar la TV8!
/VIDEO/ Misiune de pacificare vs. trupe rusești: Cine și de ce creează confuzii în stânga Nistrului?
/VIDEO/ Misiune de pacificare vs. trupe rusești: Cine și de ce creează confuzii în stânga Nistrului?
Trei ani fără abateri: TV8, în topul posturilor TV care respectă integral cerințele privind programele locale
Trei ani fără abateri: TV8, în topul posturilor TV care respectă integral cerințele privind programele locale
Exporturile de carne de pui din Ucraina vor fi reluate: Care sunt condițiile stabilite
Exporturile de carne de pui din Ucraina vor fi reluate: Care sunt condițiile stabilite

externe

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1471: Atac masiv și negocieri pe pauză. Putin șantajează Europa, iar Zelenski îl amenință pe Orban

05 martie 2026, ora 18:38

Volodimir Zelenski avertizează că retragerea armatei ucrainene din Donbas nu garantează sfârșitul războiului, aşa cum sugerează Vladimir Putin. Liderul ucrainean a subliniat că țara lui este gata să încerce să negocieze încheierea războiului cu intermediari puternici, dar condițiile trebuie să fie astfel încât „să nu ne bazăm doar pe cuvintele Rusiei”.  Zelenski a a mai anunțat că negocierile de pace trilaterale dintre Ucraina, Rusia și SUA sunt suspendate din cauza războiului din Orient.

Președintele rus, Vladimir Putin, avertizează că Rusia poate întrerupe „chiar acum” livrările de gaze naturale către Europa și să se orienteze către noi „piețe emergente”, pe care le consideră mai promițătoare, relatează Reuters. Totodată, Rusia s-a declarat pregătită să medieze eventuale negocieri de pace între Iran și SUA, în contextul tensiunilor tot mai mari din Orientul Mijlociu, însă Washingtonul consideră că nu are nevoie de intermediari.

UPDATE Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski l-a ameninţat joi pe premierul ungar Viktor Orban cu o acţiune militară a Ucrainei împotriva Ungariei dacă aceasta din urmă nu deblochează ajutorul financiar de 90 de miliarde de euro oferit Ucrainei de UE, ajutor blocat prin veto de Orban ca represalii faţă de întârzierea repunerii în funcţiune a secţiunii ucrainene a conductei petroliere Drujba, relatează agenţiile Reuters şi EFE, citate de Agerpres.

UPDATE Rusia şi Ucraina au anunţat joi un schimb a câte 200 de prizonieri de război din fiecare tabără, ca parte a acordurilor încheiate în recentele negocieri de pace desfăşurate la Geneva, relatează agenţia EFE.

UPDATE Speranțele Ucrainei de a accelera procesul de aderare la Uniunea Europeană au primit o lovitură după o reuniune a ambasadorilor statelor membre la Bruxelles, unde mai multe capitale europene au respins o propunere controversată privind așa-numita „extindere inversă”, potrivit unor informații relatate de Politico.

UPDATE Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat, joi, că războiul din Orientul Mijlociu poate fi oprit doar de inițiatorul său, adăugând că Rusia nu este „capabilă” să facă acest lucru. „Războiul care se desfășoară nu este războiul nostru”, a spus Dmitri Peskov, care au subliniat că lupta din Orientul Mijlociu poate fi oprită doar de inițiatorul ei și că Rusia nu este „capabilă” să facă acest lucru. Referindu-se la relațiile bilaterale dintre Moscova și Washington, el a menționat că Rusia se află în „procesul, să spunem, al etapei inițiale de relansare a relațiilor cu Statele Unite”. „Vom proceda treptat, fără grabă, acționând din nou în interesul nostru”, a adăugat Peskov, într-un interviu acordat publicației Vesti, potrivit agenției de știri Baha. 

UPDATE „NATO e nebună! Mai întâi, SUA ucide liderul Iranului și începe un război în Orientul Mijlociu. Apoi, idioții din NATO, conduși de servilul «fiu» al lui Trump, Rutte, se gândesc să invoce Articolul 5. Ce-ar fi să-l nominalizăm pe președintele SUA pentru Premiul Nobel pentru Pace pentru că a început un război major, nu?”, a declarat, joi, fostul președinte rus Dimtri Medvedev, într-un mesaj publicat pe X.

UPDATE Expresii precum „open”, „sale” sau „coffee to go”, frecvent întâlnite pe vitrinele magazinelor sau pe meniurile restaurantelor în limba engleză, vor dispărea din spațiul public din Rusia, ca urmare a unei legi ce a intrat în vigoare pe 1 martie, notează HotNews.

UPDATE Kaja Kallas, șefa politicii externe a UE, a declarat că Iranul „exportă” războiul către cât mai multe țări pentru a provoca haos. Joi, Kallas participă la o reuniune virtuală cu miniștrii de externe ai UE și cu omologii lor din statele din Golf. „În Orientul Mijlociu vedem, de fapt, aceleași drone care atacă Kievul în fiecare zi, iar acum atacă și Orientul Mijlociu”, a spus ea, făcând referire la dronele Shahed furnizate de Iran Rusiei pentru a ataca Ucraina, notează Adevărul.

UPDATE Ayatollahul iranian Abdollah Javadi Amoli a emis o fatwa prin care cere „vărsarea sângelui” președintelui american Donald Trump, după uciderea liderului suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, relatează The Moscow Times. Este a doua fatwa emisă de un ayatollah iranian de la începerea războiului din Orientul Mijlociu. Potrivit Euronews, la 1 martie marele ayatollah Nasser Makarem Shirazi a emis o fatwa în care cheamă la un „război sfânt” împotriva SUA și Israel.

UPDATE Iranul nu a cerut ajutorul Rusiei de când Statele Unite și Israelul au început să lanseze atacuri pe teritoriul țării, a anunțat Kremlinul joi, în contextul în care conflictul din Orientul Mijlociu continuă să se extindă. „În acest caz, nu au existat solicitări din partea Iranului”, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, citat de The Moscow Times.

UPDATE Un cetăţean român a fost condamnat joi de un tribunal din regiunea rusă Krasnodar (sudul Rusiei) la 15 ani de închisoare pentru spionaj în favoarea Ucrainei, a anunţat tribunalul rus, citat de Reuters şi AFP.

UPDATE Forțele ruse au atacat Ucraina cu 155 de drone noaptea trecută. Apărarea aeriană ucraineană a reușit să intercepteze 136 dintre ele, deși au fost înregistrate lovituri în opt locuri.

UPDATE Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat joi că le va propune țărilor arabe din Orientul Mijlociu un schimb de rachete Patriot vs. drone interceptoare ucrainene.

UPDATE O criză energetică prelungită, provocată de tot mai durul război din Orientul Mijlociu, ar putea oferi o cale de supreviețuire obositei mașinării de război a Rusiei într-un moment când ea dădea semne de criză, relatează The Guadian, citată de Rador.

UPDATE Autoritățile ucrainene au declarat că au descoperit două scheme de fraudă cu combustibil în interiorul armatei, care au dus la o pierdere totală pentru stat de 683.950 de dolari, scrie Kiev Post. Primul caz a avut loc în regiunea sudică Nikolaev între 2022 și 2025, unde oficiali militari ar fi falsificat documente pentru a obține surplus de combustibil și a-l revinde pentru profit, potrivit unui comunicat de presă publicat de Procurorul General. Un alt caz a avut loc în regiunea Jitomir din centrul Ucrainei între 2024 și 2025, în care introducerea incorectă a datelor a dus la includerea unor taxe inutile, despre care Procurorul General a spus că „a dus la transferul nejustificat de 189.226 de dolari” care „ar fi trebuit să fie alocate pentru nevoi de apărare”, scrie Spotmedia.

UPDATE  Ucraina a discutat cu Statele Unite despre posibilitatea amânării următoarei runde de discuţii trilaterale cu Rusia „pentru o perioadă” şi a schimbării locului de întâlnire din cauza conflictului iranian, care se amplifică, a declarat joi preşedintele Volodimir Zelenski, conform agenției de știri Reuters, citate de Agerpres. 

UPDATE Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a descris Iranul ca fiind unul dintre factorii cheie care au permis agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei, afirmând că presiunea sporită din partea Israelului și a SUA va reduce capacitatea Teheranului de a contribui la război. „Iranul a fost unul dintre principalii factori care au facilitat efortul de război al Rusiei împotriva Ucrainei, prin intermediul acestor arme de distrugere – aceste drone Shahed. Și faptul că Iranul se confruntă acum cu acest atac total al Israelului și al SUA va degrada, de asemenea, rolul său în războiul dn Ucraina”, a spus Rutte, scrie Spotmedia.

UPDATE Preşedintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a declarat că nu se poate baza pe declarațiile liderului rus, Vladimir Putin, că războiul se va încheia dacă Ucraina nu va mai fi prezentă în Donbas. „Dintr-un motiv oarecare, în lume, unii au început să creadă cuvintele lui Putin conform cărora dacă Ucraina nu va mai fi în Donbas, războiul se va termina. În pofida tuturor declarațiilor anterioare ale Rusiei, agresiunea s-a intensificat și pur și simplu nu putem avea încredere în partea rusă”, a explicat Zelenski, într-un interviu pentru Rai Italia. „De ce trebuie ca noi ne părăsim pământul pe care îl controlăm? El (Putin – n.r.) nu a reușit să obțină nimic pe câmpul de luptă: nu are forțe. Vrea să îl credem și să plecăm pur şi simplu din teritoriile noastre bine fortificate. Aceste fortificații limitează capacitățile trupelor ruse. Putin înțelege că, dacă ne retragem, își va salva între 300.000 și un milion de soldați, în funcție de intensitatea și durata ofensivei în Donbas. De ce ar trebui să-i credem și să-i facem asemenea cadouri?”, a adăugat Volodimir Zelenski, potrivit Rador.

UPDATE Preşedintele a subliniat că Ucraina este gata să încerce să negocieze încheierea războiului cu intermediari puternici, dar condițiile trebuie să fie astfel încât „să nu ne bazăm doar pe cuvintele Rusiei”. Zelenski a precizat că, dacă Ucraina nu va fi prezentă în Donbas, nu există nicio garanție că Putin nu va continua războiul. „Eu aș spune chiar invers. Este un fapt că el va continua. Nu este, însă, un fapt că va continua imediat”, a adăugat Volodimir Zelenski, scrie Rador.

UPDATE Președintele Volodimir Zelenski a anunţat că a discutat cu secretarul Consiliului Național de Securitate și Apărare al Ucrainei (RNBO), Rustem Umierov, despre comunicarea cu partea americană și a subliniat disponibilitatea Kievului pentru activitate diplomatică trilaterală, imediat ce situația de securitate o va permite, scrie Rador.

UPDATE Gest diplomatic fără precedent în plin război total în Orientul Mijlociu. Ambasadorul Ucrainei în Africa de Sud, Olexander Scherba, a refuzat categoric să semneze în cartea de condoleanțe deschisă pentru ayatollahul Ali Khamenei. Într-o scrisoare extrem de dură, diplomatul a transmis Teheranului că liderul suprem iranian „avea pe mâini sângele a mii de ucraineni”, uciși de dronele Shahed furnizate Rusiei: „Nu pot exprima condoleanțe pentru cineva a cărui moarte nu o jelesc”, a spus acesta, potrivit Libertatea.

UPDATE Ucraina s-ar putea confrunta cu o penurie de rachete de apărare aeriană Patriot fabricate în SUA, deoarece Washingtonul se concentrează pe conflictul cu Iranul, în timp ce Rusia nu dă semne că își va reduce atacurile asupra orașelor ucrainene, scrie Reuters. De când au început atacurile americane și israeliene asupra Iranului, sâmbătă, 28 februarie, Teheranul a lansat sute de rachete balistice și drone împotriva statelor din Golf. Majoritatea au fost interceptate, inclusiv cu rachete Patriot PAC-3 – aceleași interceptoare de care depinde Kievul pentru a proteja siturile energetice cheie și instalațiile militare de atacurile balistice rusești. Lockheed Martin produce în prezent aproximativ 600 de rachete PAC-3 pe an, o cifră care deja nu este suficientă pentru a acoperi cererea din partea SUA și a partenerilor săi din Golf, darămite din partea Ucrainei, a declarat Serhii Kuzan, șeful Centrului Ucrainean de Securitate și Cooperare cu sediul la Kiev, scrie Spotmedia.

UPDATE Expertul ucrainean în tehnologie militară, Serhii „Flash” Beskrestnov, a dezvăluit că forțele ruse au început să implementeze drone kamikaze Shahed (Geran) cu motor cu reacție pe linia frontului. Aceste noi modele, cunoscute sub numele de Geran-3, reduc drastic „fereastra de reacție” a apărării ucrainene. Spre deosebire de modelele anterioare cu elice, care erau lente și zgomotoase, noile variante sunt rapide și mult mai rezistente la sistemele de război electronic (EW) datorită antenelor adaptive de tip „Comet”. Beskrestnov subliniază că Rusia nu mai folosește Shahed-urile doar pentru atacuri strategice asupra orașelor, ci le trimite acum la adâncimi de maximum 20 km în spatele frontului. Multe dintre aceste unități sunt controlate direct de operatori prin legături radio/satelit, permițându-le să vâneze ținte dinamice (echipamente militare, depozite de muniție) chiar pe câmpul de luptă.

UPDATE Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că Ucraina și partenerii săi din Orientul Mijlociu cooperează pentru a se asigura că personalul militar ucrainean va fi pe teren, relatează Ukrainska Pravda. „Iranul a folosit deja peste 800 de rachete de diferite tipuri și peste 1.400 de drone de atac în ultimele zile”, a precizat șeful statului ucrainean. În acest context, Zelenski a reiterat că Ucraina poate ajuta la doborârea dronelor iraniene. „Ucraina poate ajuta la protejarea vieților și la stabilizarea situației. Partenerii noștri ne contactează în acest sens. Am dat instrucțiuni să prezentăm opțiuni de sprijin țărilor relevante și să oferim asistență într-un mod care să nu slăbească propria noastră apărare aici, în Ucraina”, a subliniat președintele ucrainean. „Armata noastră are capacitățile necesare. Experții ucraineni vor lucra pe teren, iar echipele negociază deja acest lucru. Suntem pregătiți să ajutăm la protejarea vieților, să protejăm civilii și să sprijinim eforturi reale de stabilizare a situației și, în special, de restabilire a unei navigații sigure în regiune”, a mai declarat Zelenski, scrie Libertatea.

UPDATE Rusia a reluat redirecționarea unor transporturi de țiței către India, după ce tensiunile din Orientul Mijlociu au crescut brusc, iar rutele maritime din Golf au devenit tot mai riscante. Datele de urmărire a navelor arată că cel puțin două petroliere încărcate cu țiței rusesc, care indicau inițial destinații în Asia de Est, se îndreaptă acum spre porturi indiene, semn că New Delhi devine „din ce în ce mai dispusă” să accepte aceste volume, relatează Bloomberg.

UPDATE O navă sub pavilionul Panama a fost avariată miercuri seara într-un atac rus cu dronă în timp ce părăsea portul Ciornomorsk, în regiunea Odesa, iar membri ai echipajului au fost răniţi, anunţă joi autorităţile ucrainene, relatează AFP.  „Un atac cu dronă a lovit o navă civilă care naviga sub pavilion panamez în Marea Neagră. Nava transporta porumb. Mai mulți membri ai echipajului au fost răniți în atac”, a declarat Oleg Kiper, șeful Administrației Militare a regiunii Odesa, pe Telegram. El a adăugat că cei răniți au primit îngrijiri medicale, iar echipajul a fost evacuat.

UPDATE Forțele ruse au lansat mai multe drone în sudul regiunii Odesa, noaptea trecută. „Un incendiu a izbucnit la o stațiune de vacanță dezafectată. Incendiul a cuprins câteva clădiri din lemn. O clădire cu patru etaje din apropiere a fost parțial avariată. Mai multe mașini au fost, de asemenea, avariate”, a spus Oleg Kiper, șeful Administrației Militare a regiunii. El a adăugat că incendiile au fost stinse și nu sunt victime, scrie Spotmedia.

UPDATE Vladimir Putin acuză Ucraina că a scufundat o navă rusească cu 61.000 de tone de gaze în largul Libiei. Petrolierul Arctic Metagaz s-a scufundat după o explozie provocată de drone maritime. Putin avertizează că ar putea opri livrările de gaze către Europa ca răspuns la atac, scrie Cotidianul.

UPDATE Liderul rus Vladimir Putin susține că poate opri „chiar acum” livrările de gaze către Europa pentru a se orienta către „pieţe emergente”, pe care le consideră mai promițătoare după declanșarea operațiunii americano-israeliene „Epic Fury” împotriva regimului din Iran, relatează Reuters și The Kyiv Independent. Comisia Europeană (CE) urmează să prezinte pe 15 aprilie o propunere legislativă în vederea interzicerii definitive a importurilor de petrol din Rusia, după ce Uniunea Europeană a aprobat pe 26 ianuarie o interdicție generală asupra importurilor de gaze din Rusia.

UPDATE SUA și Ucraina au început negocierile pentru furnizarea de interceptori care pot contracara atacurile cu drone iraniene Shahed, indică surse din industria de armament ucraineană. Un alt guvern din Golful Persic discută cu Kievul despre furnizarea acestora, costul lor fiind mult mai mic decât al rachetelor Patriot.

UPDATE Pentagonul și cel puțin un guvern din Golf sunt în negocieri pentru achiziționarea de interceptori fabricați în Ucraina pentru a respinge atacurile dronelor iraniene, potrivit unor date din industria ucraineană, citate de Financial Times.

UPDATE Federația Rusă este dispusă să medieze conflictul din Orientul Mijlociu, în cadrul unor posibile negocieri de pace între SUA și Iran. Anunțul a fost făcut joi, 5 martie, de către reprezentantul permanent al Moscovei pe lângă organizațiile internaționale de la Viena, Mihail Ulianov. Oferta Moscovei vine după ce China a anunțat deja că va trimite un emisar special în regiune.

UPDATE Premierul slovac Robert Fico susţine că deține imagini din satelit care ar demonstra că conducta de petrol Drujba nu e avariată, contrazicând afirmațiile ucrainenilor. „Cu excepția unui rezervor mic, ruta principală a conductei Drujba nu este avariată. Deci președintele Zelenski minte în mod demonstrabil”, a afirmat Fico, citat de Kiev Independent. Liderul slovac nu a putut prezenta imaginile presei, susținând că acestea sunt clasificate. Conducta, care trece prin Ucraina și transporta petrol către Slovacia și Ungaria, a fost oprită în ianuarie, după ce Kievul a susținut că a fost avariată într-un atac rusesc. Oficialii slovaci și maghiari sunt considerați cei mai apropiați aliați ai Kremlinului din UE, scrie Spotmedia.

/VIDEO/ Primele drumuri din Moldova care intră în reparație capitală: Ar putea fi finalizate în 2026
/VIDEO/ Primele drumuri din Moldova care intră în reparație capitală: Ar putea fi finalizate în 2026
/PROMO/ Șeful Poliției Naționale, Viorel Cernăuțeanu, invitat la „Cutia Neagră”: De la 20:00, doar la TV8!
/PROMO/ Șeful Poliției Naționale, Viorel Cernăuțeanu, invitat la „Cutia Neagră”: De la 20:00, doar la TV8!
Primul mesaj oficial de la Chișinău. Mihai Popșoi condamnă atacurile Iranului: „Facem apel la reținere”
Primul mesaj oficial de la Chișinău. Mihai Popșoi condamnă atacurile Iranului: „Facem apel la reținere”
Trei ani fără abateri: TV8, în topul posturilor TV care respectă integral cerințele privind programele locale
Trei ani fără abateri: TV8, în topul posturilor TV care respectă integral cerințele privind programele locale
/VIDEO/ „Șoc energetic”: Războiul din Orient scumpește carburanții în Moldova. Prețul la gaz la fel ar putea crește
/VIDEO/ „Șoc energetic”: Războiul din Orient scumpește carburanții în Moldova. Prețul la gaz la fel ar putea crește

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2026 tv8. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.