Guvernul de la Chișinău a renunțat la decizia de a interzice importul de cereale ucrainești, precizând că autoritățile vor monitoriza o dată la două zile datele cu privire la cantitatea venită din Ucraina. Kremlinul califică gestul drept un proiect al Occidentului care va cauza un colaps. O unitate ucraineană a declarat că a îndepărtat o brigadă rusă în apropiere de bastionul Bahmut, iar Kremlinul susține că este o operațiune militară „foarte dificilă”, potrivit Reuters. În același timp, un oficial NATO laudă rezistența ucraineană, comparând-o cu o scenă biblică, unde uriașul Goliat pierde lupta cu păstorul David. Mai mult, liderul grupării paramilitare ruse Wagner, Evgheni Prigojin, a declarat joi că trupele ucrainene au început în oraşul Bahmut o contraofensivă cu atacuri de pe flancuri.
Totodată, situația este tensionată la cea mai mare centrală nucleară din Europa, aflată sub ocupația rusă, iar unele voci din Occident se tem de eventuale provocări ale Rusiei în contextul ediției Eurovision 2023, realizate în comun de Marea Britanie și Ucraina. SUA au transferat pentru prima dată bani confiscați de la oligarhi ruși pentru a ajuta la reconstruirea Ucrainei. Pe de altă parte, Marea Britanie a furnizat Ucrainei rachete de croazieră cu rază lungă de acţiune Storm Shadow, a declarat joi, 11 mai, un oficial occidental. Rachetele ar permite forţelor Kievului să lovească trupele ruseşti şi centre logistice aflate în spatele liniei frontului, relatează Reuters. Rusia a primit de o manieră „foarte negativă" ştirea privind furnizarea de către Regatul Unit de rachete cu rază lungă de acţiune Ucrainei şi va răspunde în mod "corespunzător" la această acţiune, a informat joi Kremlinul, potrivit EFE. Între timp, deficitul bugetar al Rusiei a depășit întregul obiectiv al guvernului pentru 2023 în primele patru luni ale anului, deoarece cheltuielile din timpul războiului și scăderea veniturilor din energie au continuat să reducă bugetul de stat.
UPDATE Șeful grupării de mercenari Wagner, Evgheni Prigojin, califică drept un „șiretlic” declarațiile lui Volodimir Zelenski, potrivit cărora Ucraina mai are nevoie de timp înainte de a lansa așteptata contraofensivă de primăvară. „Contraofensiva este deja în plină desfăşurare”, a spus Prigojin, relatază Agerpres, care citează agențiile Reuters și EFE.
UPDATE Forțele rusești au evacuat peste 12.000 de persoane din zonele de pe linia frontului din regiunea Zaporojie, a declarat joi un membru al consiliului principal al administrației militaro-civile instalate de Rusia, Vladimir Rogov, relatează CNN. „Peste 12.000 de locuitori din districtele de pe linia frontului au plecat în zonele sigure din regiunea Zaporojie”, a declarat joi Rogov pe contul său oficial de Telegram. „Mai mult de 4.000 dintre ei au plecat cu autobuze și peste 8.000 cu propriile vehicule”, potrivit G4media.
UPDATE Trupele ruse au atacat miercuri cu rachete orașul ucrainean Toretsk, din regiunea Donețk, cel puțin 6 persoane fiind rănite, conform Ukrainskaia Pravda.
UPDATE Germania şi Italia au formulat obiecţii privind iniţiativa Comisiei Europene de a sancţiona companii chineze în cadrul noilor restricţii impuse Rusiei din cauza invaziei militare în Ucraina, afirmă surse politice de la Berlin, notează ZF.
UPDATE Atac de amploare prin Internet în Rusia. Presa din Ucraina scrie că hackerii au spart legătura cu mii de camere video de supraveghere montate în localuri și au transmis un mesaj al președintelui ucrainean Volodimir Zelenski.
UPDATE Judecătorii Curții Penale Internaționale (CPI) care în luna martie au emis un mandat de arestare pentru președintele rus Vladimir Putin vor fi plasați de Comitetului de Investigaţii al Rusiei pe lista persoanelor urmărite, a declarat joi președintele Comitetului de Investigații, Alexander Bastrykin, scrie CNN, citat de Hotnews.
UPDATE Serviciul Federal de Monitorizare Economică din Rusia l-a inclus astăzi, 11 mai, pe fostul consilier al președintelui Ucrainei, Alexei Arestovici, în lista teroriștilor și extremiștilor, scrie Ria.ru.
UPDATE O instanță din Rusia l-a condamnat la 5 ani și jumătate de închisoare pe un fost profesor din cauza comentariilor pe care acesta le-a făcut în mediul online despre „cadoul” Ucrainei pentru „Putler” și „fascismul” președintelui rus, relatează Reuters.
UPDATE Furnizarea de rachete cu rază lungă de acţiune de către Marea Britanie regimului de la Kiev va necesita un răspuns adecvat din partea armatei ruse, a declarat joi purtătorul de cuvânt al preşedinţiei ruse, Dmitri Peskov, citat de TASS. Kremlinul are o părere "foarte negativă" faţă de furnizarea de rachete cu rază lungă de acţiune, a subliniat Peskov. "Acest lucru va necesita un răspuns adecvat din partea militarilor noştri, care, în mod natural, din punct de vedere militar, vor lua decizii adecvate în acest context", a declarat purtătorul de cuvânt al lui Vladimir Putin, potrivit Știripesurse.
UPDATE Mass-media rusă trage un semnal de alarmă cu privire la formarea unei găuri uriașe în bugetul federal rus, deficit ce reprezintă mai mult de trei bugete anuale ale regiunii Moscova și 11 bugete anuale ale regiunii Novosibirsk.„Guvernul rus continuă să se grăbească către catastrofa bugetului federal, care anul acesta va trebui să cheltuiască 10 trilioane de ruble pentru război și agențiile de aplicare a legii”, scrie ediția rusă a publicației Finanz.Reducerile prețului la petrol și „sinuciderea” Gazprom, care și-a pierdut singura piață majoră de export din Europa, sunt principalele cauze ale găurii din buget.„Petrolul și gazele ne termină”, a recunoscut ministrul de Finanțe Anton Siluanov, adăugând că deficitul planificat de 2% din PIB ar putea fi depășit.În realitate, „gaura” anuală ar putea ajunge la 4% din PIB, sau la aproape 6 trilioane de ruble, estimează Iegor Susin, directorul general al GPB Private Banking, potrivit Ziare.com.
UPDATE Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a spus că nu este îngrijorat de rezultatul alegerilor prezidenţiale din SUA din 2024 şi de ce ar putea însemna acestea în ceea ce priveşte sprijinul Washingtonului pentru Kiev, deoarece crede că Ucraina va câştiga până atunci, notează Mediafax.
UPDATE Ministerul britanic al Apărării anunță că toate tancurile de model Challenger 2 promise Kievului au fost livrate în Ucraina.
UPDATE Japonia va dezvălui în cursul zilei de joi un plan de 1 miliard de dolari pentru a ajuta țările din jurul Ucrainei care acceptă refugiați, a declarat ministrul de finanțe Shunichi Suzuki, citat de Sky News.
UPDATE New York Times publică editorialul lui Thomas Friedman, de trei ori câștigător al premiului Pulitzer, în legătură cu războiul declanșat de Rusia în Ucraina.Thomas Friedman e de părere că războiul a izvorât din mintea unui singur om, Vladimir Putin, și tot el va dicta de acum încolo cursul războiului. Cu titlul “Vladimir Putin este cel mai periculos nebun al lumii” (n.r. – Vladimir Putin is the World’s Most Dangerous Fool), editorialistul consideră că războiul s-a transformat într-o operațiune de acoperire a eșecului pe care președintele Federației Ruse îl înregistrează în Ucraina, potrivit Ziare.com.
UPDATE ,,Prețurile la grâu în Moldova au scăzut sub costul de producție în urma hotărârii privind renunțarea la interdicția de import din Ucraina. Autoritățile de la Chișinău, care dețin pașapoarte românești, distrug pas cu pas țara. Moldovenii sunt prizonierii regimului care face dezordine. Un nou proiect al Occidentului duce la un nou colaps”, a scris purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe rus, Maria Zaharova, pe canalul său de Telegram, potrivit Adevărul.
UPDATE Conflictul dintre Evgheni Prigojin și conducerea militară de la Moscova este la apogeu, într-un moment în care asaltul rusesc asupra orașului din estul Ucrainei pare să fi intrat într-un impas, scriu CNN și The Guardian, care citează oficiali ucraineni, bloggeri militari ruși și analizele Institutului pentru Studierea Războiului, scrie Libertatea.
UPDATE Marea Britanie a livrat Ucrainei mai multe rachete de croazieră Storm Shadow, oferind forțelor ucrainene o nouă capacitate de atac cu rază lungă de acțiune înaintea așteptatei contraofensive împotriva forțelor rusești, au declarat mai mulți oficiali occidentali de rang înalt pentru CNN. Storm Shadow este o rachetă de croazieră cu rază lungă de acțiune și capacități invizibile, dezvoltată în comun de Marea Britanie și Franța, care este lansată de obicei din aer. Raza de acțiune de peste 250 km este puțin mai mică decât capacitatea sistemelor de rachete tactice sol-sol ale armatei americane, sau ATACMS, pe care Ucraina le cere de mult timp, potrivit G4media.
UPDATE Forţele armate canadiene şi letone vor începe luni pregătirea soldaţilor ucraineni în Letonia, au anunţat în comun, miercuri, miniştrii apărării din cele două ţări, transmite AFP, citată de Agerpres.
UPDATE Guvernul de la Chișinău, prin intermediul Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare, împreună cu reprezentanții asociațiilor producătorilor agricoli, va monitoriza o dată la două zile, informațiile despre cantitatea de cereale importate din Ucraina.
UPDATE Într-un interviu acordat mai multor instituții media, președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că țara are nevoie de mai mult timp pentru a se pregăti pentru mult așteptata contraofensivă de primăvară, scrie The Guardian. „Putem merge înainte și putem avea succes. Dar am pierde o mulțime de oameni. Cred că acest lucru este inacceptabil. Așa că trebuie să așteptăm. Mai avem nevoie de puțin timp”, a declarat el. Zelenski a spus că armata are brigăzi de luptă care sunt pregătite, dar că încă nu dispune de vehiculele blindate promise, care ajung într-un ritm lent. Acesta a subliniat că Ucraina nu este pregătită să cedeze niciun teritoriu pentru pace: „Toată lumea va avea o idee. Ei nu pot face presiuni asupra Ucrainei pentru a ceda teritorii. De ce ar trebui vreo țară din lume să-i cedeze lui Putin teritoriul său?”. În ceea ce privește incidentul cu drona care a lovit Kremlinul, Zelenski a negat din nou orice responsabilitate ucraineană, notează G4media.
UPDATE Marina Ovsiannikova, jurnalista devenită cunoscută în toată lumea anul trecut după ce a protestat în direct la televiziunea rusă de stat față de războiul declanșat de Moscova în Ucraina, a vorbit, într-un interviu pentru Sky News, despre criticii președintelui rus Vladimir Putin și modul în care acesta ar putea fi înlăturat de la putere. „Cred că Putin nu are suficient Noviciok pentru toți adversarii săi. Pentru că, de fapt, când a început războiul, mult mai mulți oameni au început să vorbească împotriva regimului și mulți alții vor face asta”, a declarat Ovsiannikova, scrie Libertatea.
UPDATE O persoană a murit în urma bombardamentelor ruseşti care au vizat regiunea ucraineană Sumî, anunţă autorităţile ucrainene, notează Mediafax.
UPDATE Forțele ucrainene au prezentat imaginile care surprind momentul în care un soldat rus este luat prizonier în apropiere de Bahmut cu ajutorul unei drone. Imaginile filmate și difuzate pe canalul de Telegram de Brigada 92 Mecanizată a Ucrainei au devenit virale pe rețeaua socială, fiind preluate și de presa internațională. The Telegraph a publicat videoclipul, dar scrie că nu a reușit să confirme independent imaginile. Mihailo Fedorov, un vicepremier ucrainean, a confirmat că rusul a fost arestat. „Inamicul a observat drona și a început să facă gesturi pentru a arăta dorința sa de a se preda”, a spus el într-o declarație, miercuri. „Infanteriști și cercetași l-au însoțit până la pozițiile ucrainene”, scrie Libertatea.
UPDATE Aproximativ 10.000 de militari din România și din 13 națiuni aliate și partenere - Republica Moldova, Albania, Bulgaria, Franța, Georgia, Grecia, Italia, Macedonia de Nord, Olanda, Muntenegru, Polonia, Portugalia și SUA vor participa, în perioada 29 mai - 9 iunie, la exercițiul SABER GUARDIAN 23.
UPDATE Pe 8 mai, chiar înainte de sărbătoarea de Ziua Victoriei din Rusia, sabotori ce aparțin Legiunii Libertatea Rusiei s-au filmat dând foc unui bombardier supersonic Su-24 parcat la fabrica Sukhoi din Novosibirsk, situată la aproape 3.000 de kilometri est de Ucraina, în Siberia. Aceasta a fost doar unul dintre incidentele în care partizani și opozanți ai regimului lui Vladimir Putin atacă obiective de pe teritoriul Rusiei în ultimele săptămâni, în timp ce experții avertizează că astfel de atacuri se vor intensifica pe măsură ce trupele ucrainene se pregătesc să lanseze contraofensiva de primăvară mult așteptată. Până în prezent, Moscova pare incapabilă să oprească atacurile asupra infrastructurii sale vitale de petrol și transport, potrivit G4media.
UPDATE O anchetă cu privire la o crimă de război a fost deschisă miercuri, după uciderea, marţi, într-o salvă de rachete, în apropiere de Bahmut, în estul Ucrainei, a jurnalistului AFP Arman Soldin, coordonatorul video în această ţară al Agence France-Presse, anunţă Parchetul Naţional Antiterorist (PNAT), relatează AFP și News.ro.
UPDATE Alianţa Nord-Atlantică consideră că forţele ruse în Ucraina se confruntă cu o situaţie din ce în ce mai dificilă, a declarat miercuri un amiral de top al NATO, citat de DPA. "Rusia se află în a 15-a lună a ceea ce credea că va fi un război de trei zile", a afirmat amiralul Rob Bauer, preşedintele Comitetului militar al NATO, într-o reuniune la Bruxelles. "Goliat se clatină. Şi asta pentru că David a demonstrat o imensă rezilienţă şi iscusinţă tactică susţinute de 50 de naţiuni din întreaga lume", a afirmat Bauer, într-o aluzie la povestea biblică despre David şi Goliat, în care tânărul păstor David îl ucide cu o praştie pe temutul uriaş Goliat, notează Antena3.
UPDATE Forțele ruse din Bahmut au fost împinse înapoi cu până la 2 km în unele zone, susține comandantul Forțelor Terestre ale Forțelor Armate ale Ucrainei, Oleksandr Sîrskii. Acesta a mai precizat că bătălia pentru Bahmut continuă. „Datorită apărării bine gândite în direcția Bahmut, primim rezultatele acțiunilor eficiente ale unităților noastre. Inclusiv, efectuăm contraatacuri eficiente. În unele zone ale frontului, inamicul nu a putut rezista asaltului apărătorilor ucraineni și s-a retras la o distanță de până la 2 kilometri”, a scris comandantul, pe Telegram.
UPDATE Cei doi veterani care au stat în acest an lângă președintele rus Vladimir Putin la parada militară de 9 Mai nu au luptat în Al Doilea Război Mondial, scrie The Moscow Times, preluând un material al site-ului de investigații Agentstvo. Mai mult, cei doi bătrâni au făcut parte din temuta poliție politică rusă, instrumentul cu care regimul sovietic și-a impus controlul total asupra populației după revoluția din 1917, potrivit Digi24.
UPDATE CNN subliniază că ediția Eurovision din acest an este, în esența sa, un parteneriat între Marea Britanie și Ucraina, doi “dintre cei mai aprigi spini din coasta Kremlinului”, mai ales că, din cauza neputinţei Ucrainei, câștigătoarea concursului de anul trecut, să găzduiască evenimentul, acesta va avea loc la Liverpool. Oficialii din domeniul securității sunt îngrijoraţi de riscurile unor atacuri cibernetice, operate de hackerii ruși, care ar putea afecta sistemul de votare digital și transmisiunea live. De asemenea, există îngrijorări și cu privire la dezinformarea de pe rețelele de socializare şi pene de curent, preluarea transmisiunii sau chiar organizarea de proteste pentru a submina valorile occidentale, potrivit Biziday.
UPDATE Statele Unite au autorizat primul transfer către Ucraina al fondurilor confiscate de la oligarhul rus Konstantin Malofeyev. Omul de afaceri rus este acuzat că a finanţat mişcarea secesionistă din Crimeea, notează Mediafax.
UPDATE Soldații ruși îi împiedică pe angajații centralei nucleare ocupate din Zaporijjia, în estul Ucrainei, să evacueze împreună cu familiile lor un oraș de pe linia frontului din apropiere, a declarat miercuri armata ucraineană, potrivit CNN, anunță Rador. "În Enerhodar, ocupanții ruși au organizat o așa-numită 'evacuare' pentru membrii familiilor angajaților centralei nucleare Zaporijjia - cu toate acestea, angajații centralei nu au voie să părăsească orașul", a precizat Statul Major General al Forțelor Armate Ucrainene într-o declarație.
UPDATE La Bahmut, unul dintre punctele cheie ale războiului din Ucraina, se produc mișcări care ar putea influența soarta bătăliei pe termen lung. Ucrainenii susțin că o întreagă divizie a rușilor s-a retras, în timp ce purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, se ferește să recunoască această înfrângere, dar admite că situația este una ”foarte dificilă”. „Operațiunea militară specială continuă. Este o operațiune foarte dificilă și, desigur, anumite obiective au fost atinse într-un an”, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, citat de agenția Tass, informează Mediafax. „Am reușit să batem destul de mult mașina militară ucraineană”, a spus Peskov, citând loviturile cu rachete rusești în Ucraina. „Această muncă va continua”, potrivit Știripesurse.
UPDATE Ministerul ucrainean al Apărării a dezminţit miercuri moartea comandantului şef al armatei, generalul Valeri Zalujnîi, precum şi a comandantului forţelor terestre, Oleksandr Sîrski, după ce mai multe conturi de Telegram ruseşti au difuzat insistent în cursul zilei informaţia că Zalujnîi şi Sîrski ar fi fost „lichidaţi” de forţele ruse, informează media ucrainene, între care Unian, Ukrinform şi Zerkalo nedeli, preluate de Agerpres.
UPDATE Ministrul francez de Externe, Catherine Colonna, a îndemnat miercuri China să îşi exercite influenţa asupra Rusiei pentru a o face să înţeleagă faptul că ar fi "într-un impas" şi pentru a reveni "la raţiune", în scopul opririi invaziei militare în Ucraina, notează Mediafax.
UPDATE Eșecurile armatei Moscovei, după invazia ordonată de Putin în Ucraina, acum la peste 440 de zile de la începutul războiului a provocat un fenomen în Rusia, pe care liderul de la Kremlin nu îl poate stopa. Un raport al Geopolitical Intelligence Services arată că are loc ”implozia Rusiei ca mare putere”, lucru care i-a deschis ușa Chinei să valorifice slăbirea Moscovei, potrivit Ziare.com.
UPDATE Autoritățile ruse au arestat, pe 9 mai, cel puțin doi bărbați la Moscova doar pentru că purtau haine galbene și albastre, culorile de pe steagul Ucrainei, scrie publicația rusă Astra.
UPDATE Kremlinul cere să se clarifice ”circumstanţele” morţii jurnalistului Agenției France-Presse Arman Soldin, într-un atac rusesc vizând poziţii ale forţelor ucrainene în apropiere de Bahmut, în estul Ucrainei, și îşi exprimă ”durerea”, relatează AFP.
UPDATE Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, afirmă că „fiecare zi a prezenţei ocupantului” pe teritoriul ţării sale este „o tentaţie pentru acesta să creadă că va avea succes”. „Nu va reuşi!”, subliniază Zelenski, adăugând că ucrainenii nu vor lăsa nicio bucată din pământul lor duşmanului. „Aici, în Ucraina, lumea va vedea de ce este capabilă Europa”, adaugă el, referindu-se la reconstrucţia ţării după război, potrivit HotNews.
















































