Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul doi mondial, s-a calificat în semifinale la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, după ce s-a impus în trei seturi în faţa americanului Taylor Fritz.
Novak Djokovic a ajuns în penultimul act la Flushing Meadows pentru a 13-a oară în carieră din tot atâtea partide disputate în sferturi, după ce l-a învins în mod clar pe favoritul gazdelor, Taylor Fritz, cu scorul de 6-1, 6-4, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 38 de minute de joc.
Atingând a 47-a semifinală de Grand Slam din carieră, sârbul deține acum recordul absolut la acest capitol, depășindu-l pe Roger Federer, care a ajuns în 46 de semifinale de Grand Slam de-a lungul carierei.
În plus, Nole i-a mai "furat" elvețianului un record în Era Open, deoarece a ajuns pentru a șasea oară în semifinalele tuturor celor patru turnee de Grand Slam.
Următorul adversar al lui Novak Djokovic va fi un alt american, Ben Shelton, care a reuşit să-l elimine în patru seturi, 6-2, 3-6, 7-6, 6-2, pe compatriotul său Frances Tiafoe, ocupantul locului 10 în ierarhia mondială.
La 20 de ani, Ben Shelton dispută primul său sezon complet în circuitul ATP şi a efectuat prima sa deplasare în afara Statelor Unite în luna ianuarie, când a atins sferturile de finală la Australian Open.