Adunarea Parlamentară a OSCE a recunoscut Federația Rusă ca stat sponsor al terorismului. În același timp, compania militară privată „Wagner” a fost recunoscută ca organizație teroristă, a declarat Evghenia Kravciuk, membru al delegației ucrainene la AP OSCE, scrie Adevărul. Totodată, contraofensiva ucraineană împotriva forțelor ruse a fost „deosebit de fructuoasă” în ultimele zile, iar trupele ucrainene își îndeplinesc principalele sarcini, spune un înalt oficial de securitate. Investigația unui portal rusesc independent, Poligon Media, arată că personalități de rang înalt din celebra mafie rusească au sprijinit războiul Rusiei în Ucraina.
Militarii ruși ar fi plasat obiecte similare unor explozibili pe acoperișul mai multor unități de putere ale centralei nucleare Zaporojie, acuză preşedintele Volodimir Zelenski. Ucraina susține că Moscova că pregătește „o provocare” pe teritoriul centralei nucleare de la Zaporojie, ocupată de forțele ruse. În egală măsură, Rusia susține că Kievul pregătește „un atac” asupra centralei, transmite AFP. Din fericire, în dimineața zilei de astăzi, 5 iulie, valorile fonului radioactiv în zonă erau în limitele normale, totuși, autoritățile ucrainene acuză Moscova că folosește arme chimice în atacurile sale. Totodată, o publicație din Occident a făcut lista cu „idioții utili ai lui Putin”, iar un consilier al lui Zelenski a descris acțiunile șefului AIEA la Zaporojie drept "show-ul unui clovn".
UPDATE Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA) susține că nu a găsit niciun semn de minare cu explozibili la centrala nucleară Zaporojie în timpul ultimei sale inspecții, potrivit agenției de presă ruse Interfax, citată de Sky News.
UPDATE Două persoane au fost rănite miercuri, 5 iulie, după ce bărbat pare că s-a aruncat în aer într-un tribunal districtual din Kiev, a indicat Ministerul ucrainean de Interne, potrivit AFP.
UPDATE Un înalt consilier al preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski a formulat critici la adresa şefului Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA) pentru modul în care acesta gestionează situaţia fragilă de la centrala nucleară din Zaporojie, în sudul Ucrainei, aflată din primele zile ale invaziei sub controlul Rusiei, potrivit HotNews. "Omul este absolut ineficient în gestionarea riscului-cheie", a declarat Mihailo Podoliak, consilier al şefului administraţiei prezidenţiale de la Kiev, referindu-se la directorului AIEA, Rafael Grossi. AIEA are "pârghii clare de influenţă" asupra Rusiei, a declarat Podoliak marţi seara la televiziunea ucraineană. Exercitarea de presiuni asupra corporaţiei nucleare de stat Rosatom ar fi putut forţa o retragere a Rusiei şi deminarea uzinei, a argumentat el. Podoliak a vorbit despre "show-ul unui clovn" şi s-a referit la Grossi ca fiind "acea persoană".
UPDATE Secretarul General adjunct al NATO, Mircea Geoană, a reacționat la situația tensionată creată de declarațiile părților rusă și ucraineană, care se acuză reciproc că plănuiesc un atentat la centrala nucleară Zaporojie. "Am urmărit aceste declarații făcute de ambele părți. Din punctul nostru de vedere, nu avem informații care să confirme iminența unei astfel de acțiuni, care ar reprezenta o acțiune iresponsabilă și de uriașă escaladare. Suntem preocupați de aceste declarații, dar din punct de vedere al informațiilor pe care le avem, împreună cu aliații, nu vedem în acest moment o realitate iminentă cu privire la un astfel de risc", a spus Mircea Geoană, citat de Antena 3 CNN.
UPDATE Armata ucraineană a raportat miercuri noi "succese parţiale" în localitatea Klişciivka, la sud de Bahmut, şi a anunţat că trupele sale continuă să respingă ofensivele ruseşti în Liman, Avdiivka şi Mariinka, situate de asemenea pe frontul de est, transmite EFE.
UPDATE O nouă înregistrare video distribuită pe rețelele de socializare rusești a surprins încă un lot de tancuri T-54/55 trimise spre frontul din Ucraina, scoaterea acestor vehicule de luptă din depozitele militare fiind ironizată inclusiv de către trecătorii ruși care le-au văzut transportate pe șinele de cale ferată.
UPDATE Bombardamentele repetate asupra centralei nucleare Zaporojie din sudul Ucrainei au stârnit îngrijorare încă de la începutul războiului din Ucraina, însă mai mulți experți spun că șansele de a avea loc un dezastru nuclear sunt minime, adăugând că, spre deosebire de Cernobîl, centrala Zaporojie este „mult mai sigură”, potrivit Reuters, BBC și CNN.
UPDATE Guvernul german a respins miercuri cererea guvernului român de a staţiona trupe pe teritoriul României, după ce premierul Marcel Ciolacu a vorbit despre acest lucru cu o zi în urmă, relatează agenția DPA, citată de Agerpres.
UPDATE Avioane de vânătoare britanice ale Royal Air Force (RAF) au interceptat în cursul unei misiuni în Estonia o aeronavă rusească la limita spaţiului aerian al NATO, potrivit unui anunț pe Twitter.
UPDATE Situaţia drepturilor omului în Belarus este ”catastrofală” şi nu face decât să se înrăutăţească, anunţă marţi Raportoarea Specială a ONU în Belarus Anaïs Marin.
UPDATE Fostul purtător de cuvânt al campaniei electorale a preşedintelui rus Vladimir Putin a fost numit la conducerea agenţiei publice de presă TASS, potrivit unui ordin guvernamental publicat miercuri.
UPDATE O țară neutră are nevoie de un sistem de apărare puternic, iar invazia Rusiei în Ucraina a demonstrat acest lucru încă o dată, a declarat președintele Parlamentului Igor Grosu într-o conferință de presă comună, susținută, la Bruxelles, cu secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană. Potrivit lui Grosu, în ultimii doi ani s-au făcut progrese în domeniul apărării iar acest lucru se datorează în mare parte sprijinului pe care îl primim din partea țărilor NATO și din partea Uniunii Europene.
UPDATE Sute de ingineri și antreprenori s-au întâlnit luna trecută cu oficiali militari în subsolul unei clădiri din centrul Kievului, departe de ochii lumii, pentru a încerca să găsească noi soluții care să neutralizeze mai bine pericolul reprezentat de dronele ieftine pe care Rusia le folosește pentru a ataca echipamente occidentale în valoare de milioane de dolari, relatează Reuters.
UPDATE Liderii Italiei și Poloniei, Giorgia Meloni și Mateusz Morawiecki, au mărit presiunea asupra unora dintre ceilalți membri NATO înaintea unui summit care va avea loc săptămâna viitoare, cerând „garanții reale de securitate” pentru Ucraina, relatează Sky News.
UPDATE Unul dintre principalii susținători ai războiului ilegal din Ucraina, Dmitri Medvedev, a declarat că ”operațiunea militară specială” va fi finalizată în câteva zile dacă țările NATO încetează să furnizeze arme Ucrainei, scrie Kommersant.ru.
UPDATE Kremlinul a declarat că "se iau toate măsurile" pentru a preveni orice tentativă de sabotaj sau un atac din partea forţelor ucrainene la centrala nucleară Zaporojie. Ucraina şi Rusia se acuză reciproc de lansarea unui atac asupra instalaţiei, care este cea mai mare de acest tip din Europa. Consecinţele unui sabotaj ar putea fi catastrofale, a declarat Dmitri Peskov înainte de a adăuga că se iau măsuri pentru a asigura siguranţa acesteia, potrivit Mediafax. Purtătorul de cuvânt al Kremlinului a respins, de asemenea, ca fiind "ficţiune" rapoartele conform cărora preşedintele chinez Xi Jinping l-a avertizat pe preşedintele Putin cu privire la actuala ameninţare nucleară.
UPDATE Liderul chinez Xi Jinping l-a avertizat personal pe președintele rus Vladimir Putin să nu folosească arme nucleare în Ucraina, transmite Financial Times, citând oficiali chinezi și americani, inclusiv un oficial al administrației Casei Albe și un consilier guvernamental chinez de rang înalt, potrivit BBC.
UPDATE Rusia vrea să înlocuiască luptătorii răzvrătiţi din Grupul Wagner cu ceceni şi condamnaţi, relatează Bloomberg, citând oficiali europeni din domeniul informaţiilor. Un număr uriaş de trupe ruse au fost mutate pentru a umple gaura din linia de la Bahmut lăsată de trupele mercenare rebele, scrie Mediafax.
UPDATE Strategia de contraofensivă a Ucrainei se bazează pe reducerea forțelor și a resurselor rusești, mai degrabă decât pe recucerirea unor cantități importante de teritoriu, a declarat Institutul pentru Studiul Războiului (ISW), relatează BBC.
UPDATE Șeful forțelor armate din Marea Britanie susţine că Rusia și-a pierdut jumătate din capacitatea de luptă în Ucraina. În timpul unei audieri în Parlamentul de la Londra, amiralul Tony Radakin a declarat că Rusia „a pierdut aproape jumătate din eficiența de luptă a armatei sale”.
UPDATE Regiunile ruse Kursk și Belgorod au fost miercuri dimineața ținta atacurilor forțelor ucrainene de peste graniță, au anunțat guvernatorii regiunilor, adăugând că nu au fost raportate victime, conform Reuters.
UPDATE Rusia a bombardat regiunea Sumî de 268 de ori într-o singură zi. Forțele ruse au luat la ţintă 10 comunități, provocând 268 de explozii de-a lungul graniței, potrivit unei actualizări pe Facebook de la Administrația Militară a Regiunii Sumî, potrivit Spotmedia.
UPDATE Specialiştii americani de la Institutul pentru Studiu Războiului susţin că actualul ritm al contraofensivei nu indică un impas sau incapacitatea de a recuceri un teritoriu mare, deşi se înaintează km cu km. Oleksîi Danilov, secretarul Consiliului Național de Securitate și Apărare al Ucrainei, susţine că ultimele zile pe front „au fost deosebit de fructuoase”, fără a oferi detalii de pe câmpul de luptă. Asta în timp ce şeful forțelor armate din Marea Britanie a declarat oficial că Rusia și-a pierdut jumătate din capacitatea de luptă în Ucraina, potrivit Spotmedia.
UPDATE Primarul Kievului, Vitali Kliciko, a declarat că Ucraina este recunoscătoare SUA pentru sprijinul constant oferit în lupta împotriva agresorilor ruşi și în procesul de implementare a reformelor.
UPDATE Forțele armate ruse folosesc în mod activ arme chimice împotriva armatei ucrainene din regiunea Bahmut, anunță purtătorul de cuvânt al armatei ucrainene din regiunea Tavria, Aleksiy Dmitrașkovski. Purtătorul de cuvânt a declarat că deja există victime ale acestui element chimic în rândul armatei ucrainene. El a observat că substanța ucigașă provoacă greață, vărsături și pierderea cunoștinței.
UPDATE NATO susține dreptul Republicii Moldova de a decide asupra viitorului său şi asupra politicii sale externe, a subliniat secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană, după o întâlnire cu preşedintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, scrie Digi24.
UPDATE Rusia a reiterat marţi cererea ca banca sa agricolă de stat să fie reconectată la sistemul global de plăţi SWIFT şi a spus că nu va accepta o propunere de compromis a Uniunii Europene pentru prelungirea acordului privind exporturile de cereale ale Ucrainei, transmite Reuters.
UPDATE Situația actuală a economiei ruse este mult mai bună, comparativ cu ceea ce se estimase anterior, iar acest fapt ne dă speranțe pentru îndeplinirea tuturor sarcinilor stabilite, a declarat președintele rus Vladimir Putin, la o întâlnire cu premierul Rusiei, Mihail Mișustin, potrivit Rador.
UPDATE Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a prezentat, în ultimul său discurs, un nou bilanţ al atacului de la Harkov. Şeful statului afirmă că peste 40 de persoane au fost rănite, între care 12 copii, potrivit Digi24.
UPDATE Armata ucraineană a înaintat recent în trei direcții estice, în apropiere de Bahmut și de Avdiivka, oraşe din regiunea Donețk – potrivit unor noi date publicate de DeepState. Unitățile Forțelor Armate ale Ucrainei au reușit să preia controlul asupra unei zone de până la 800 de metri lungime cu o suprafață de aproximativ 0,61 kilometri pătrați de Opitne. Astfel, ar urma să fie posibilă o oarecare reducere a presiunii invadatorilor asupra Avdiivka și o consolidare a flancului sudic al trupelor ucrainene. De asemenea, potrivit raportului publicat de DeepState, armata ucraineană a avansat la nord de Bahmut și a ajuns la periferia de sud a satului Berhivka. În plus, Forțele Armate ale Ucrainei s-au apropiat în mod semnificativ de periferia vestică a localităţii Klişciivka, situată la sud de Bahmut, în regiunea estică Donețk, scrie Rador.
UPDATE Nivelul de radiație în zona Zaporojie este în limitele normelor admise, anunță autoritățile ucrainene. Explozii periculoase în regiune nu au fost semnalate, notează presa din țara vecină.

UPDATE Armata ucraineană încearcă acum „să-i sleiască de puteri pe ruși» pentru a distruge apărarea inamicului în timpul contraofensivei, a declarat șeful Statului Major al Apărării Britaniei, amiralul Tony Radakin, citat de RBK-Ucraina. Radakin a subliniat că contraofensiva militară ucraineană cu adevărat încă nu a început. Potrivit amiralului britanic, contraofensiva ucraineană nu poate fi considerată ca fiind lentă. „Chiar și în ultimele săptămâni, Ucraina a ocupat mai multe poziții decât a ocupat Rusia în ultimul an… Rusia este atât de slabă, încât nu are forța necesară pentru o contraofensivă semnificativă», a remarcat amiralul.
UPDATE Într-o conversație telefonică purtată marți, președintele francez Emmanuel Macron și-a exprimat sprijinul pentru omologul său ucrainean Volodimir Zelenski, care solicită angajamente clare din partea NATO la viitorul summit al Alianței, care va avea loc la 11 și 12 iulie, potrivit AFP.
UPDATE O analiză din prestigioasa publicație The Economist vorbește despre ”idioții utili ai lui Vladimir Putin”, în care se arată că prea mulți politicieni din Europa nu numai că nu reușesc să se confrunte cu Rusia, dar îi fac jocul. Lista este lungă și ea cuprinde nume importante, precum fostul cancelar al Germaniei, Gerhard Schroder sau prim-ministrul Ungariei, Viktor Orban, scrie Ziare.com. În plus, alți pro-Putin din Europa includ pe Marine LePen din Franța, Matteo Salvini din Italia.
UPDATE Ca urmare a bombardării orașului Pervomaisk de către ocupanții ruși, 43 de persoane au fost rănite, scrie Libertatea Cuvântului. Printre acestea se numără 12 copii, a comunicat șeful Administrației Militare Regionale Harkiv, Oleg Sinegubov, pe contul său de Telegram.
UPDATE Preşedintele rus Vladimir Putin s-a declarat convins de victoria Moscovei în războiul împotriva Ucrainei, notează marţi agenţia de presă DPA.
UPDATE Joe Biden face presiuni pentru ca Ursula von der Leyen să fie instalată în funcția de viitor secretar general al NATO, după ce candidatura lui Ben Wallace a fost blocată, potrivit The Telegraph. Președintele Comisiei Europene ar fi candidatul preferat al Statelor Unite, după ce Casa Albă a respins candidatura secretarului Apărării pentru acest rol, scrie B1.
UPDATE Guvernul Elveţiei a anunţat intenția de a participa la proiectul sistemului antiaerian şi antibalistic european, o inițiativă propusă de Germania, informează cotidianul Le Monde, scrie Mediafax.
UPDATE Fostul preşedinte rus Dmitri Medvedev a declarat marţi că 185.000 de noi recruţi s-au alăturat armatei ca soldaţi profesionişti prin contract de la începutul acestui an, potrivit Reuters. Într-o înregistrare video postată pe Telegram, Medvedev – numit mai devreme în acest an într-o funcţie de supervizare a producţiei militare interne a Rusiei – a declarat că aproape 10.000 de noi recruţi s-au înrolat în ultima săptămână, după rebeliunea eşuată a grupului de mercenari Wagner, transmite Agerpres.
UPDATE 36 de persoane au fost rănite în urma loviturii Forțelor Armate ale Ucrainei asupra necontrolată Makeevka. Cel puțin așa susține administrația prorusă din oraș, potrivit canalelor ucrainene de informare. Serviciile de ocupație raportează că zeci de clădiri rezidențiale și nouă unități medicale ar fi fost avariate. De asemenea, administrația raportează decesul unei persoane. La rândul său, Forțelor Armate ale Ucrainei clarifică faptul că Forțele de Apărare au atacat un depozit cu muniție.
UPDATE Georgia a calificat marţi drept "jignitoare" decizia Ucrainei de a-l trimite pe ambasadorul georgian în ţara sa pentru "consultări", modalitate prin care Kievul protestează faţă de felul cum este tratat în închisoare fostul preşedinte georgian Mihail Saakaşvili, care are şi cetăţenie ucraineană, relatează agenţiile AFP şi EFE, potrivit Agerpres.
UPDATE Politicianul ucrainean Kira Rudik a mărturisit că Ucraina se pregătește pentru o explozie nucleară, într-un interviu televizat acordat postului Sky News. Rudik a susținut că situația cu forțele de ocupație rusești din jurul celei mai mari centrale nucleare din Europa, din Zaporojie, în Ucraina, "rămâne foarte periculoasă". Ea a adăugat că rapoartele președintelui ucrainean Volodimir Zelenski au dus la o creștere a anxietății în ceea ce privește situația și că refuzul Rusiei de a permite accesul în toate zonele centralei nucleare a organismelor de supraveghere ale Națiunilor Unite este "fără precedent". "Ne pregătim pentru o explozie nucleară și întreaga lume ne privește și nu se poate face nimic. Am cerut de mai multe ori ca stația nucleară să fie anunțată ca zonă neutră și să lăsăm gărzile internaționale acolo, dar Rusia nu a fost niciodată de acord cu acest lucru", notează Știripesurse.
UPDATE Administrația de la Moscova a acuzat, marţi, Statele Unite şi Alianţa Nord-Atlantică de susținerea atacurilor cu drone comise de Ucraina pe teritoriul Rusiei, în contextul incidentelor produse la periferia Moscovei.
UPDATE Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a spus, marți, că și-a avertizat omologul francez, Emmanuel Macron, despre încercările autorităţilor de la Moscova de a pune în scenă "provocări periculoase" la centrala nucleară Zaporojie, ocupată de un an de trupele ruse, anunță Rador. "Mi-am avertizat colegul că trupele de ocupație pregătesc provocărilor periculoase la centrala nucleară Zaporojie" a scris dl Zelenski pe Twitter, referindu-se la o convorbire telefonică cu Emmanuel Macron. "Am convenit să ținem situația sub control maxim împreună cu AIEA", a adăugat el. Marţi, reprezentanții Ucrainei și Rusiei s-au acuzat reciproc de intenția de a ataca centrala nucleară, cea mai mare din Europa.
Abonează-te acum și la canalul de YouTube TV8: youtube.com/@TV8Moldova












































