La Chişinău există cazuri când „persoane sub statut de diplomaţi ai Federaţiei Ruse repede ajung pe malul stâng al Nistrului, în regiunea transnistreană şi acolo numai de diplomaţie nu se ocupă”. Afirmația aparține preşedintelui Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, care a acordat un interviu pentru Agerpres.
În ceea ce priveşte o eventuală expulzare a diplomaţilor din Federaţia Rusă, pe principiul parităţii, el a spus că acest subiect este analizat de cei care pot lua decizii în acest sens. Astfel, a evocat „volumul de lucru legal” al diplomaţilor ruşi din Republica Moldova.
„Sunt... nu foarte multe, suficiente cazuri când persoane sub statut de diplomaţi ai Federaţiei Ruse, sosind la Chişinău, repede ajung pe malul stâng al Nistrului, în Transnistria. Şi acolo numai de diplomaţie nu se ocupă. Şi noi ştim despre lucrul ăsta şi ei ştiu că noi ştim despre lucrul ăsta. Acum, da, noi o să facem bineînţeles o evaluare a volumului de lucru pe care îl au ei aici şi o să venim cu o decizie în acest sens”, a detaliat Grosu.
În acest sens nu există un termen-limită. „Atunci când o să fim pregătiţi pentru a lua o decizie o s-o anunţăm public şi o să îi informăm şi pe colegii ruşi”, a arătat şeful Legislativului moldovean.
Mai mult, el a afirmat că în regiunea transnistreană „se află un grup de aşa-numiţi diplomaţi, pe care numai diplomaţi nu îi poţi considera, uitându-te la ei ... vizual, iar activitatea lor ţine de cu totul alt domeniu decât domeniul diplomatic”.
„Ţine de domeniul... da... al serviciilor secrete şi ei ştiu despre lucrul ăsta şi va trebui fiecare caz în parte să îl evaluăm. Da, au mai fost cazuri când s-a refuzat intrarea în ţară a cetăţenilor veniţi din Federaţia Rusă care nu puteau justifica în mod credibil scopul vizitei în Republica Moldova. Suntem nevoiţi să aplicăm filtre mai ... mai aşa, mai speciale, la intrarea în ţară, pentru anumiţi cetăţeni şi anumit profil de vizitatori”, a completat oficialul.
În acest sens, el a evocat „baze de date de persoane cu profilul celor care au luptat sau au un istoric militar şi au fost implicaţi în anumite conflicte militare în Siria, în Crimeea, în Donbas, Ucraina, Africa Centrală, Libia şi în alte ţări”, dar nu a avut o estimare a numărului celor refuzaţi la graniţă pe acest motiv. „De la începutul invaziei Federaţiei Ruse în Ucraina, cifrele au crescut”, a arătat Grosu.
Anterior, purtătoarea de cuvânt al Ministerului de Externe al Rusiei, Maria Zaharova, a comentat apelurile autorităţilor de la Chişinău privind reducerea prezenței diplomatice a Rusiei în Republica Moldova. Zaharova consideră că numărul de angajați ai Ambasadei Rusiei de la Chișinău este absolut justificat și le-a cerut autorităților moldovene să nu mai acționeze în favoarea Occidentului, notează scrie stiripesurse.ro.
„Numărul actual al angajaților Ambasadei Rusiei din Republica Moldova este unul absolut justificat, Moscova este interesată să dezvolte relaţiile sale cu poporul republicii”, a afirmat purtătorul de cuvânt al Ministerului rus al Afacerilor Externe, Maria Zaharova, comentând apelurile reprezentanților Chișinăului de a reduce prezența diplomatică a Rusiei din această țară.
„Partea rusă este interesată să extindă și să consolideze aceste relaţii cu poporul moldovean prieten, pe baza principiilor de respect reciproc și neintruziune în afacerile interne. Având în vedere aceste criterii, numărul actual al angajaţilor Ambasadei Rusiei de la Chișinău este unul absolut justificat', a susţinut Zaharova, într-un comentariu publicat miercuri.
Ea a adăugat că nu există un acord special semnat între Federația Rusă și Republica Moldova care să reglementeze numărul de personal al misiunilor diplomatice ale celor două țări.
În urma declarațiilor Mariei Zaharova, Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) a precizat că „instituțiile statului lucrează asupra mai multor modalități de limitare a acțiunilor ostile ale Federației Ruse față de Republica Moldova, care au loc nu doar pe linia diplomatică”.
„În aceste eforturi sunt implicate mai multe instituții responsabile de securitatea statului. Pe măsură luării deciziilor, instituțiile responsabile de aplicarea lor vor face anunțurile corespunzătoare”, au menționat reprezentanții MAEIE pentru TV8.md.




























































