Liderul comuniștilor de la Tiraspol, Oleg Horjan, ucis în noaptea de 16 spre 17 iulie, a fost petrecut pe ultimul drum. La ceremonia de rămas bun au participat sute de oameni.
Liderul Congresului Civic, Mark Tcaciuk, fost comunist, susține că nu a reușit să ajungă la înmormântare, pentru că nu a fost lăsat să intre pe teritoriul regiunii separatiste.
„Autoritățile transnistrene mi-au refuzat dreptul de a-mi lua rămas bun de la prietenul și colegul meu. Nu m-au lăsat să intre pe teritoriul regiuni. De ce? Nu se știe. Cred că pe Oleg Horjan nu l-ar fi mirat asta”, a scris Mark Tcaciuk într-o postare pe Facebook.



Liderul comuniștilor transnistreni, Oleg Horjan, a fost descoperit mort, în propria locuință din Sucleia, luni dimineață, 17 iulie. Acesta ar fi fost înjunghiat de mai multe ori. Versiunea de bază a poliției este că Oleg Horjan a fost ucis în scop de jaf. Mai multe organizații, inclusiv Promo-Lex, au condamnat atacul și au cerut investigarea corectă a cazului.
Oleg Horjan a petrecut patru ani în detenție, la Penitenciarul 1 din Hlinaia, Grigoriopol, fiind condamnat pentru organizarea unui miting pașnic în centrul orașului Tiraspol, pe 6 iunie 2018, împotriva puterii de atunci. Potrivit zonadesecuritate, În luna noiembrie 2018, judecătoria supremă din Transnistria l-a condamnat, acuzându-l de „acțiuni violente în raport cu un reprezentant al puterii”. Conform pretinsei anchetei, Horjan a smuls epoleții unui milițian și l-a lovit pe acesta în timpul protestului.





























































