/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 848: Atacuri nocturne la Kiev și soldat decapitat. Ucraina ar putea semna un acord de securitate cu UE

/FOTO/ Spectacole, concerte și premieră! Topul evenimentelor recomandate în acest weekend de toamnă

missing
15 septembrie 2023, ora 10:02

Alege calitatea în distracție! Caută evenimentele de top și asigură-ți locurile acum. Vrei să te distrezi și să-ți faci amintiri de neuitat? iTicket îți oferă acces la cele mai bune evenimente ale orașului. Descoperă-l pe blogul nostru și cumpără-ți biletele direct de pe site-ul iTicket.

Și restu-i tăcere 

Spectacolul "Și restu-i tăcere..." reprezintă un omagiu vibrant adus lui William Shakespeare și o pledoarie pentru puterea salvatoare a artei. Cu un decor auster, pe un fundal de cimitir, spectacolul explorează teme profunde precum iubirea, nașterea, violența și singurătatea. 

Prin imaginație și creație, el ne arată că putem găsi libertate chiar și în cele mai dificile situații. Este o experiență teatrală captivantă pe care nu trebuie să o ratați la festivalul "Reuniunea Teatrelor Naționale Românești".

Când? 15 septembrie 2023, ora: 17:00 

Unde? Teatrul fără nume 

Vezi detalii: aici 

Mastermind pentru Femei "Time Mastery - între Procrastinare și Burnout"

Descoperă arta gestionării timpului și evită burnout-ul la Mastermind-ul pentru Femei "Time Mastery". Un eveniment inspirat care te ajută să treci de la amânare la acțiune și să-ți păstrezi echilibrul. Află soluții practice, setează obiective și reîncarcă-ți energia într-un mediu de încredere. Obține instrumente esențiale pentru gestionarea timpului și beneficiază de un bonus special. Alătură-te și transformă-ți viața acum!

Când? 16 septembrie 2023, ora: 13:00 

Unde? Mojo Restobar, Strada Constantin Tănase 6

Vezi detalii: aici 

Revizorul 

Regizorul Petru Vutcărău aduce o reinterpretare modernă și captivantă a comediei satirice "Revizorul" de Nikolai Gogol. Intriga păstrează esența clasică a confuziei și a ipocriziei, dar este transpusă într-o lume contemporană afectată de corupție, abuzuri administrative și decadere morală. O privire amuzantă și provocatoare asupra societății actuale. Nu ratați această explorare a umorului și satirei sociale într-un spectacol de excepție!

Când? 17 septembrie 2023, ora: 19:00 

Unde? Teatrul Național ”Eugene Ionesco” 

Vezi detalii: aici 

Ave Maria

Pe 14 septembrie 2023, la ora 18:00, vă invităm la un concert extraordinar sub titlul „AVE MARIA”, parte a celei de-a 31-a ediții a Festivalului Internațional de Operă și Balet „Maria Bieșu”.

Festivalul „Maria Bieșu” este o tradiție culturală deosebită, iar această ediție promite să continue într-un mod strălucitor. Un eveniment ce celebrează arta lirică și baletul, aducând în prim-plan talente de înalt calibru și pasiunea pentru artă.

Nu ratați această oportunitate de a experimenta muzica și emoțiile la cel mai înalt nivel. Un moment de rafinament artistic în inima Republicii Moldova.

Când? 14 septembrie 2023, ora: 18:00 

Unde? Sala cu Orgă  

Vezi detalii: aici 

ФЭТ- ФРУМОС. ЛЕГЕНДА О ХРАБРОМ ВИТЯЗЕ (Făt-Frumos) 

În fascinanta lume a basmelor, fiecare țară are eroul său înzestrat cu putere și curaj, cel care se ridică împotriva răului și salvează situația.

(Re)Descoperă legenda captivantă cu Făt-Frumos, pusă în scenă în premieră la teatrul Cehov. Cu tăria tinereții și cu inima sa plină de curaj, Fat-Frumos se angajează într-o misiune epică, și reușește să îndeplinească sarcinile întunecate ale unei vrăjitoare malefice și înfruntă monstru înspăimântător. Totul pentru a-și elibera frumoasa iubită Ileana Cosânzeana  din ghearele captivității.

Când? 17 septembrie 2023, ora: 11:00 

Unde? Teatrul dramatic rus de stat „A. P. Cehov”

Vezi detalii: aici 

Protocol Masterclass

Creste-ți cunoștintele despre protocol și etichetă la capacitate maximă. Vei explora subiecte precum: 

- Cunoștințe despre protocol și cum ne influențează imaginea

- Cunoștințe despre norme de salut, întâmpinare/conducere a oaspeților, etichetă și eleganță, arta conversațiilor mărunte, diferențele culturale în negocieri, comunicarea nonverbală, utilizarea cărților de vizită și multe alte sfaturi utile pentru domeniul privat/public

Investește în dezvoltarea ta și pregătește-te pentru succes! Înscrie-te acum la Protocol Masterclass!

Când? 16-17 septembrie 2023, ora: 14:00 

Unde? Online Zoom 

Vezi detalii: aici

Peripețiile lui Prepeleac 

Bucurați-vă de o aventură extraordinară în spectacolul "PERIPEȚIILE LUI PREPELEAC" alături de personajul emblematic Dănilă Prepeleac! Copiii sunt eroii principali, participând activ la poveste și interacționând cu personajele. Descoperiți autenticitatea, creativitatea și spiritul de echipă în acest spectacol captivant, perfect pentru întreaga familie. Gata să vă aventurați?

Când? 17 septembrie 2023, ora: 15:00 

Unde? Cinematograful „Odeon”

Vezi detalii: aici

Secret Show Cabaret 

Explorează misterul și strălucirea într-o noapte memorabilă la Secret Show Cabaret, pe 17 septembrie 2023, ora 20:00, la ORO.

Vei fi prins într-un spectacol exclusiv, cu artiști extraordinari, muzică live și dansuri seducătoare, într-o atmosferă de lux. 

Biletele se epuizează rapid, așa că asigură-ți acum locul la acest eveniment fabulos, unde glamul și strălucirea se întâlnesc într-o noapte specială!

Când? 17 septembrie 2023, ora: 20:00 

Unde? ORO, Bulevardul Decebal 34 

Vezi detalii: aici 

 TURANDOT 

Descoperă misterul și frumusețea operei "Turandot" de Giacomo Puccini la Festivalul Internațional de Operă și Balet „Maria Bieşu”, ediția a 31-a, pe 17 septembrie la ora 17:00.

Vei fi învăluit într-o poveste ce explorează iubirea și răzbunarea într-un cadru exotic, unde muzica lui Puccini cucerește sufletele. Cu artiști de talie internațională și o producție artistică de excepție, vei fi martorul unei experiențe remarcabile.

Fii parte dintr-o călătorie fascinantă prin Orientul misterios și lasă-te prins în intrigă!

Când? 17 septembrie 2023, ora: 17:00 

Unde? Teatrul Național de Operă și Balet „Maria Bieșu”

Vezi detalii: aici

 [ART]LEGIS. Connecting Creativity & Law

Ești un artist pasionat și dorești să-ți protejezi operele creative sau activezi în industria creativă și vrei să-ți maximizezi valoarea creațiilor? 

Alătură-te workshop-ului [ART]LEGIS!

Aici vei descoperi elementele esențiale ale Proprietății Intelectuale și ale Dreptului de Autor, într-un eveniment ce adună artiști, avocați și experți. Vei explora provocările și perspectivele actuale în ceea ce privește protejarea și gestionarea operelor artistice.

Speakeri de top: 

Andrei BRICEAC - Avocat, Managing Partner PB & Partners 

Eugeniu RUSU - Jurist Agenția de Stat pentru Proprietatea Intelectuală (AGEPI) 

Eugen BOICO - Fondator & Director General Publicis Moldova

După workshop, te așteaptă o sesiune de networking pe acoperiș, însoțită de muzică și vin din partea CHATEAU CRISTI!

Cumpără-ți biletul acum și fii pregătit să-ți protejezi și să-ți valorifici creația artistică!

Când? 14 septembrie 2023, ora: 19:00 

Unde? Iusty Art Gallery, Bogdan Petriceicu Hașdeu nr.3  

Vezi detalii: aici

Premieră! 

Îți mai amintești titlurile știrilor în care o mașină a intrat într-un troleibuz? 

Acea scenă șocantă nu a fost nimic altceva decât o mică parte a efectelor speciale pe care le veți descoperi în filmul de acțiune ,,Puterea Probabilității”, regizat de Ivan Naniev.

Pe 23 septembrie veți fi martorii unei povești pline de acțiune, suspans și actori cunoscuți. Scenariul filmului redă cazul unor copii dispăruți, jocuri politice murdare, comploturi nebănuite și un secret care poate duce la o lovitură de stat.

Apropo, biletele pentru marea premieră sunt deja în vânzare, vreau la premieră. 

Îți mulțumim pentru că ai citit recomandările noastre de evenimente și sperăm că ai găsit ceva care să te inspire pentru weekendul ce vine. Pentru a afla mai multe detalii despre evenimentele prezentate și pentru a cumpăra bilete, vizitează site-ul iTicket.md sau blogul iTicket unde poți afla și mai multe detalii interesante. 

Cutia Neagră PLUS: Andrei Năstase /16.06.2024
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
INTERVIU EXCLUSIV cu Ambasadorul Regatului Unit al Marii Britanii la Chișinău, FERN HORINE.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Munca în Guvern poate aduce venituri de milioane. Mai mulți secretari de stat și șefi de direcții câștigă din salarii și indemnizații mai mult decât primele persoane în stat la un loc. Cine sunt și unde lucrează funcționari cu cele mai mari venituri, aflați la Cutia Neagră Plus.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră Plus: Cum prindem ultimul tren al reformelor în justiție
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
O decizie a Procuraturii Anticorupție din perioada lui Alexandr Stoianoglo a deschis calea pentru 11 judecători implicați în Laundromat să ceară despăgubiri de milioane de la stat. Despăgubirile au fost dictate de instanță chiar dacă mulți dintre ei sunt judecați încă pe alte dosare.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
O rețea internațională de partide extremiste pro-ruse din Uniunea Europeană au legat de curând o colaborare cu Partidul Renaștere, asociat lui Ilan Șor. La evenimentul comun, organizat în Bulgaria, a participat și controversatul politician găgăuz Victor Petrov. Asta chiar dacă se află în lista de sancțiuni a Uniunii Europene și a primit interdicție de călătorie în UE. Despre conexiunile din UE ale agenților de influență rusească din Moldova, aflați într-o nouă anchetă de la „Cutia Neagră PLUS”!
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Multimilionari ruși, interesați de cetățenia moldoveneascǎ. /Scheme de corupție la obținerea permiselor auto. /Șeful Agenției Servicii Publice face mai multe dezvăluiri incendiare.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră Plus: Fostul șef de la Calea Ferată, Oleg Tofilat /14.04.2024
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Mai multe familii din Chișinău se plâng că au plătit zeci de mii de euro pentru apartamente care însă au ajuns în proprietatea altor persoane. Printre păgubiți se regăsește și un fost viceprimar al Capitalei. Schema imobiliară implică nume cunoscute din business, sistemul judecătoresc și Uniunea administratorilor autorizați.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Șeful IGP, Viorel Cernăuțeanu, este invitatul de astăzi al emisiunii Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Ce fac autoritățile ca să atragă investitori străini în Moldova, dar și cum îi susținem pe cei deja prezenți - discutăm astăzi la Cutia Neagră PLUS. Invitați: Natalia Bejan, director Agenția pentru Investiți, Dumitru Vicol, analist financiar
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Detalii exclusive din dosarul fraudei bancare! 26 de milioane de lei sustrași din Banca de Economii prin firma lui Vlad Andronachi, cheltuiți pe imobile, mașini, studii la Cambridge și tratament la o clinică de lux din Elveția.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Preşedintele Consiliului Superior al Procurorilor, Dumitru Obadă, este invitatul de astăzi la Cutia Neagră PLUS cu Mariana Rață.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
A tăiat bugetele pentru compensații, asistenți sociali și program prelungit în școli și le-a umflat pentru concerte și chefuri. Pe ce alege să cheltuie banii Primăria Chișinău?
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Directorul APP, Roman Cojuhari vine la Cutia Neagră Plus să ne spună cum s-a organizat licitația de la aeroport. De ce în funcțiile cheie a întreprinderilor de stat ajung oameni apropiați partidului de guvernare? Care este soarta bunurilor Republicii Moldova din Ucraina? Ce se întâmplă la „Metalferos”, „Moldtelecom” și ce va face APP pentru a aduce Hotelul Național în proprietatea statului. Detalii în emisiune!
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Milioane de euro din AIR Moldova riscă să ajungă tot în buzunarul lui Șor și la partenerii săi de scheme din Rusia. Ce șanse au pasagerii păgubiți de Air Moldova să-și întoarcă banii?
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Haos în sistemul judecătoresc? /De ce avem tot mai multe hotărâri controversate pe dosare de rezonanță? /Ce cred judecătorii despre cum își face munca CSM? / Despre acestea, dar și despre starea generală din sistemul judecătoresc, discutăm cu membrul CSM Ion Guzun și judecătoarea Angela Bostan.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Yandex, acuzată de evaziune fiscală și implicată în scandaluri de spionaj în mai multe state, și-a deschis reprezentanțǎ oficială în Moldova. Ce scopuri urmărește în Moldova compania apropiată lui Putin? Răspunsul îl aflați la Cutia Neagră PLUS!
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
25 ari de teren în coasta Parcului Dendrariu - miza unui scandal cu amenințări și plângeri la Poliție. Luptă între o pensionară și un om de afaceri multimilionar ce vrea să-și construiască casă lângă parc.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cum o eroare de calcul a făcut ca Moldova să cumpere gaz scump în exces?

/VIDEO/ Apa din havuzuri - periculoasă? Un copil de 2 ani a ajuns la spital după ce s-a jucat în apă
/VIDEO/ Apa din havuzuri - periculoasă? Un copil de 2 ani a ajuns la spital după ce s-a jucat în apă
/PROMO/ Cine seamănă falsuri și cum deosebim adevărul de minciună? De la 20:00, la „Moldova Gândește LIVE”
/PROMO/ Cine seamănă falsuri și cum deosebim adevărul de minciună? De la 20:00, la „Moldova Gândește LIVE”
Revolut părăsește Republica Moldova la exact un an de la lansare. Reacția ministrului Dumitru Alaiba
Revolut părăsește Republica Moldova la exact un an de la lansare. Reacția ministrului Dumitru Alaiba
/VIDEO/ Versuri emoționante în memoria lui Arcadie Spoială. Ionel Istrati: „În vise ne vei spune ce regizezi mai sus de nori”
/VIDEO/ Versuri emoționante în memoria lui Arcadie Spoială. Ionel Istrati: „În vise ne vei spune ce regizezi mai sus de nori”
Țara în care se mută anul acesta aproape 7.000 de milionari. E un „magnet pentru bogați”
Țara în care se mută anul acesta aproape 7.000 de milionari. E un „magnet pentru bogați”

/EXCLUSIV/ „Nu arăt doar părți lustruite ale vieții mele”: Pasha Parfeni dezvăluie ce stă în spatele piesei „Vecinii”

missing
20 iunie 2024, ora 18:15

Fără multă filosofie, dar cu un vibe unic. La aproape o săptămână de la lansare, piesa lui Pasha Parfeni, „Vecinii”, a adunat peste 84 de mii de vizualizări. Am vrut diversitate, ne-a spus artistul, care nu s-a arătat deloc deranjat de controversele pe care le-a stârnit noul cântec. Într-un interviu exclusiv pentru TV8, Pasha Parfeni a povestit cum s-a născut „Vecinii”, dar și cum s-a trezit cu poliția la ușă, în timp ce sărbătorea lansarea melodiei.

Compusă la un art camp, într-o atmosferă lejeră de vară, piesa „Vecinii” are scopul de a aduce bucurie și de a se potrivi perfect pentru seratele vesele. 

„Am vrut să facem o piesă fără multă filosofie, să acceptăm lucrurile așa cum sunt și să ne bucurăm de simplitatea vieții. Lucrurile simple există la noi pe pământ, iar noi, interpreții, primim plăcere de la ele. De la petreceri simple, cu vecini, de la activități simple. Am decis și imaginea mea publică să fie nu atât de lustruită. Mesajul principal este că comunitatea noastră este diversă, am vrut să arătăm că diversitatea este un lucru foarte important și foarte frumos, și ne face pe noi să ne bucurăm de viață”, a spus Pasha Parfeni.

Artistul a ținut să menționeze că și pentru această piesă, a colaborat cu producătorul muzical Andrei Vulpe, alături de care a creat: „Lasă-mă”, „Orele” și „Soarele și Luna”.

„Am vrut să intensificăm diversitatea”

Filmările videoclipului au adunat împreună actori, influenceri, oameni cu o imagine mai neobișnuită, ne-a spus Pasha. Printre ei - Dumitru Roman și Pavel Sîrbu de la Comedy Zebra Show, dar și bloggerița Cristina Miron. 

„Provocări la înregistrări nu am avut, mai mult decât atât, chiar am decis să lăsăm câteva fraze care au fost spuse atunci la natură, unele fraze nu au fost scrise la studiou, profesionist, dar au fost tare organice și naturale și am decis să păstrăm și vibe-ul de la prima înregistrare. La videoclip, invitații noștri au rămas plăcut surprinși, făceau cunoștință între ei. Asta și a fost intenția, să strângem cât mai mulți oameni diverși. Noi i-am îmbrăcat și i-am pregătit moral și emoțional de această filmare.

De casting are grijă o anumită persoană, care răspunde de listele de actori. De obicei, avem puțină lume în cadru. Acum, noi am vrut să intensificăm diversitatea, care se regăsește și la noi în societate. Prima - diversitatea, deschiderea noastră la sărbători și la a face petreceri, sunt convins că suntem primii la asta, cel puțin suntem foarte buni. Eu regulat vizitez diferite petreceri, inclusiv merg prin cluburile din oraș. Fanii au noroc să mă întâlnească”.