Nicanor Ciochină, acuzat că a lovit mortal cu mașina un copil de 14 ani și a fugit de la locul accidentului, nu mai este primar la Boldurești. Comisia Electorală Centrală anunță că mandatul acestuia a încetat după ce Ciochină nu și-a putut exercita funcția în perioada 31 mai 2024 – 14 februarie 2025.
„ Conform prevederilor Legii nr. 768/2000 privind statutul alesului local, mandatul primarului încetează de drept înainte de termen în caz de imposibilitate de a exercita funcția pe o perioadă mai mare de 5 luni consecutive, inclusiv pe motive de boală, circumstanță constatată de către oficiul teritorial al Cancelariei de Stat. În aceste condiții, CEC a lua act de încetarea de drept a mandatului alesului local”, se arată în comunicatul CEC.
Astfel, pe 18 mai 2025 vor fi organizate alegeri locale noi pentru funcția de primar al comunei Boldurești, raionul Nisporeni.
TV8.md amintește că Nicanor Ciochină a fost reținut în dimineața zilei de 21 februarie 2024, la o zi după tragedie. Potrivit poliției, având experiență de șef al Inspectoratului de Poliție Nisporeni, acesta a încercat să ducă de nas anchetatorii. În prima fază, bărbatul a montat plăcuța cu numărul de înmatriculare pe o mașină de marcă identică celei implicate în accident. Totodată, a înscenat un accident cu implicarea mașinii avariate.
Fostul primar a revenit la locul de muncă în februarie 2025, după ce a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile, perioadă în care trebuie să poarte o brățară electronică. Totodată, potrivit PCCOCS, acestuia i se interzice să părăsească localitatea și țara.
Ciochină riscă până la 9 ani de închisoare, iar în dosar este cercetat și un medic stomatolog din Nisporeni, care l-ar fi ajutat pe primar să ascundă probele. Acesta din urmă este în libertate și nu își recunoaște vinovăția.
În urma tragediei, doi polițiști au fost demiși, iar alți trei - sancționați. Potrivit IGP, cei cinci angajați ai Inspectoratului de Poliție din Nisporeni nu ar fi acționat în conformitate cu standardele profesionale și au pus piedici în desfășurarea corectă a investigației.
Nicanor Ciochină era o figură cunoscută în localitățile din zonă. În anii de glorie ai lui Vlad Plahotniuc, și el originar din raionul Nisporeni, Ciochină a fost șef al poliției locale. A părăsit sistemul în 2019, când a fost ales primar la Boldurești. La alegerile locale din noiembrie 2023, Nicanor Ciochină a fost reales primar al localității din primul tur, cu peste 72 la sută din voturi. Acesta a candidat independent.
Anterior, mama copilului de 14 ani, care și-a pierdut viața în accident, a declarat pentru TV8 că își pune speranțe mari în justiție. Raisa Ciurel a cerut pedeapsă maximă pentru cel vinovat de impactul fatal.
„Nu a încercat nimeni să-și ceară scuze [...] Cred că cea mai aspră pedeapsă posibilă. O justiție corectă, să primească cea mai aspră pedeapsă. Pentru că el o să meargă pe pământ, dar copilul are patru luni de când șade în pământ și putrezește”, ne-a spus mama copilului decedat.