Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1421: Blocaj și scandal la Kiev. Polonia acuză un atac al Rusiei: „Tancurile digitale sunt deja aici”

/FOTO/ Ex-adjunctul SIS neagă că ar fi fost implicat într-un accident. Amenință TV8 cu sancțiuni și vrea ștergerea informației

missing
05 octombrie 2023, ora 15:10

Fostul vicedirector al Serviciului de Informații și Securitate, Alexandru Balan, amenință redacția TV8 cu sancțiuni și judecată, după ce jurnaliștii au scris că ar fi fost prins beat la volan și ar fi fost implicat într-un accident rutier. Ofițerul SIS ne acuză de defăimare, chiar dacă, confirmă autenticitatea înregistrărilor audio publicate de TV8, din care reiese că încearcă să convingă serviciul de pază al unui local în parcarea căruia a avut loc accidentul să nu cheme poliția, propunându-le în schimb „50 de grame și o masă”.

Scrisoarea prealabilă prin care suntem amenințați cu judecata a fost transmisă pe poșta redacției TV8 ieri dimineață. Fostul adjunct de la SIS a solicitat ștergerea articolului și dezmințirea informațiilor făcute publice pentru că i-ar leza onoarea și demnitatea. 

În scrisoarea remisă TV8, Balan ne-a anunțat că deține probe și poate confirma că la data de 9 septembrie nu a fost stopat de niciun echipaj de poliție și că nu a fost implicat în niciun accident rutier. 

Balan a mai scris că ar fi vorba despre o „campanie de defăimare, având ca obiectiv afectarea credibilității activității lui de funcționar public”. 

Cu toate acestea, poliția a confirmat pentru TV8 că accidentul despre care am scris a avut loc la 9 septembrie, dar a refuzat să ne divulge numele șoferului care l-a provocat. 

„Confirmăm că la această dată și pe această stradă a avut loc un accident rutier. Poliția este în proces de examinare a tuturor circumstanțelor. Ce ține de identitatea persoanei, legea cu privire la protecția datelor cu caracter personal nu permite divulgarea unor astfel de date”, a declarat pentru TV8, șefa Direcției comunicare a IGP, Diana Fetco. 

Chiar dacă neagă existența accidentului în care TV8 a scris că a fost implicat, Alexandru Balan a confirmat într-o discuție la telefon cu reporterul TV8 autenticitatea înregistrării audio pe care am difuzat-o. 

„Nu a fost niciun incident, niciun accident în ziua respectivă, cazul dat are o tentă ascunsă, unele persoane și cercuri de interese din afara instituției au un scop bine determinat să compromită activitatea instituției, nu a fost semnalate careva accidente în care aș fi implicat”, ne-a spus Balan la telefon. 

„Reporter TV8: - Credeți că înregistrarea audio a fost trucată? 

Alexandru Balan: -Eu nu pot afirma, nici infirma date cu referire la înregistrarea respectivă. Una ce pot confirma că această înregistrare a fost realizată ilegal, fără acordul meu”, a recunoscut fostul vicedirector al SIS. 

Între timp, TV8 a intrat în posesia unor poze care îl surprind pe Alexandru Balan, în acea seară, la locul accidentului. 

Serviciul de presă al IGP susține că în prezent este efectuată expertiza alcoolemiei care va demonstra dacă autorul accidentului rutier era sau nu beat la volan.

 

/AUDIO/ Surse TV8: Un ex-șef adjunct SIS ar fi fost prins beat la volan. Propunerea pentru polițiști: „50 de grame și o masă”

Este posibil să cumperi 10 ari de pământ în luxosul cartier din Valea Morilor cu 50 de euro? Sau 7 ari de teren pentru construcții lângă Circ cu 700 de lei? Pentru Vlad Andronachi și un alt fost fruntaș PD - a fost posibil! Ce se construiește astăzi pe terenurile cumpărate pe bănuți, vedeți la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Invitatul noii ediții a emisiunii Cutia neagră PLUS cu Mariana Rață este directorul Agenției Servicii Publice, Mircea Eșanu. Discutăm cele mai sensibile subiecte ale momentului: Tentative de obținere frauduloasă a cetățeniei și noua lege care schimbă regulile pentru toți. Cum au ajuns mii de străini să ceară cetățenia Republicii Moldova. Retragerea cetățeniei pentru cei implicați în acțiuni împotriva statului. Zeci de examinatori reținuți în dosarele de corupție la permise – de ce fenomenul nu se oprește? Problemele moldovenilor din Marea Britanie la preschimbarea permiselor. Consiliul pentru investiții sensibile ascunde numele companiilor? Toate răspunsurile le aflăm la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Este bugetară, dar trăiește în lumea brandurilor de LUX: Chanel, Prada, Gucci, Valentino. Ținutele viceprimarului Chișinăului fac cât o avere întreagă. Conduce doar SUV-uri BMW pentru care ar trebui să adune o viață. Care este secretul Irinei Gutnic pentru o viață de VIP, aflați într-o nouă investigație Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin este invitata de astăzi a emisiunii Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Vettingul judecătorilor Curții de Apel Centru provoacă tot mai multe nedumeriri. Aproape jumătate dintre rapoartele Comisiei de vetting privind magistrații de la Apel au fost trimise la reexaminare de CSM. Ce nu e bine în aceste rapoarte? Înseamnă asta că nu își face bine treaba Comisia de Vetting? Despre aceste și alte întrebări, discutăm la Cutia Neagră PLUS: președintele Comisiei de Vetting Andrei Bivol, membra Consiliului Superior al Magistraturii Livia Mitrofan și avocata Cristina Ciubotaru.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
La 10 zile după tragedia în care o fată de 13 ani a căzut în gol, alți opt copii au fost surprinși jucându-se pe același acoperiș al clădirii în ruină. Ce s-a schimbat? Cine răspunde? Și câți copii mai trebuie să moară? Clădire privată, ani de promisiuni, zero acțiuni. Analizăm la Cutia Neagră PLUS cu șeful adjunct de la Direcția de Poliție Chișinău Tudor Borș, ex-viceprimarul Chișinăului Victor Chironda și avocatul Constantin Tănase.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Partidul Nostru al lui Renato Usatîi a fost lider la donații primite de la pensionari și șomeri în campania electorală. Peste 60 de persoane au rupt din puținul pe care îl aveau pentru a ajuta formațiunea în alegeri. Echipa Cutia Neagră PLUS i-a căutat pe acești donatori generoși. Spre surprinderea noastră, mulți dintre ei au fugit de întrebări, iar alții s-au lansat în atacuri și amenințări la adresa echipei de filmare.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
În cei șase ani de la fuga sa din Republica Moldova, Vladimir Plahotniuc s-a pricopsit cu cel puțin șapte identități false — în România, Ucraina, Bulgaria, Rusia, Irak, Vanuatu și Mexic. Colegii noștri din echipa de investigații „Cu Sens” au reușit să meargă pe urmele acestor identități ascunse ale fostului oligarh. „Fețele nevăzute ale lui Vlad Plahotniuc” — la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Oameni de afaceri controversați sau acuzați de legături cu Vlad Plahotniuc, în lista de sponsori de campanie ai PAS. Printre donatori se regăsesc primari aleși din partea altor partide politice. Dar și medici, profesori și pensionari.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Un nou Guvern, noi așteptări în justiție. Reforma justiției rămâne unul dintre cele mai sensibile și controversate subiecte în Republica Moldova. Ce a mers bine și ce nu în mandatul actualului ministru? De ce fel de ministru al Justiției are nevoie noul Guvern? Cum avansează procesul de vetting și cât de eficient este el în realitate? Dezbatem prioritățile și restanțele din justiție, practica „capodoperelor legislative” din Parlament și dosarele de rezonanță care pun la încercare independența sistemului, astăzi la Cutia Neagră PLUS. Invitați: avocatul Promo-LEX Vadim Vieru, președinte CRJM Ilie Chirtoaca și ex-ministrul Justiției Fadei Nagacevschi.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Sute de bugetari cu venituri modeste au donat salarii întregi pentru campania electorală a Blocului Alternativa. /O noua investigație marca Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Cine a finanțat în realitate campaniile de pe TikTok ale lui Vasile Costiuc? Ferme de boți și bani veniți din afara țării. /Rețeaua Șor, destabilizări și miliarde în cripto – ce s-a pregătit înainte de alegeri și cine a ajuns totuși în Parlament? /Fugarii revin în scenă: Plahotniuc, Țuțu, Andronachi – toți la Penitenciarul 13. Ce planuri se pun la cale din interior? /Răspunsuri la aceste întrebări și nu doar aflați astăzi la Cutia Neagră PLUS. Invitat: șeful IGP, Viorel Cernăuțeanu.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Apropierea fără precedent a Moldovei de UE a generat o ofertă bogată de partide și blocuri proeuropene pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie. În tabăra proeuropeană a partidelor deja cunoscute li s-au alăturat proiecte politice mai noi, unele dintre ele cu totul neașteptate, cu politicieni care până nu demult serveau cauzei ruse în Moldova. Cine sunt politicienii care de-a lungul anilor și-au schimbat radical retorica, vedeți în noul material de la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Când și cum va fi adus Plahotniuc în Moldova? Cât de mult s-a extins rețeaua Șor? Bani negri și troli online - şeful Poliției, Viorel Cernăuțeanu, dezvăluie astăzi la Cutia Neagră PLUS culisele campaniei electorale.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Pentru unii primari, aflarea timp de mulți ani la conducerea unei localități devine o afacere de familie. Este și cazul primarului Iuri Onofriiciuc din Vadul lui Vodă, cel mai cunoscut loc de agrement din republică. De peste 20 de ani de când conduce orășelul, familia edilului a reușit să se pricopsească cu mai multe afaceri profitabile în localitate. Acestea au fost construite în detrimentul intereselor primăriei și ale localnicilor. Cum a ajuns o companie fondată de portavocea Kremlinului, Gabriel Călin, candidat la parlamentare, să facă afaceri cu primăria? „Țarul din Vadul lui Vodă”, o nouă investigație la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Plahotniuc revine în prim-plan: este pregătită justiția să-l judece? Președintele CSM, Sergiu Caraman, răspunde întrebărilor-cheie despre dosarele de rezonanță, eșecurile din instanțe, presiunile asupra judecătorilor și vettingul controversat.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Directoarea Institutului Național al Justiției, Ramona Strugariu, vine la Cutia Neagră PLUS. De ce tinerii nu se mai înghesuie să devină judecători și procurori? Cum poate fi schimbată imaginea unei instituții marcate de suspiciuni? Ce efecte au „scandalurile epistolare” din sistem?
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Sunt peste 20.000 în întreaga republică. Au fost înregimentați în prima linie de atac a lui Șor și suportă astăzi cel mai dur consecințele. Cine sunt oamenii amendați pentru că au luat bani de la gruparea Șor și cine îi apără în judecată, aflați de la Cutia Neagră PLUS.
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Președintele Consiliului Superior al Procurorilor, Dumitru Obadă, vine la Cutia Neagră PLUS. Cum sunt aleși procurorii în Moldova? Sunt pedepsiți aceștia pentru lipsă de rezultate? De ce stagnează vettingul și ce se întâmplă cu PACCO?
Cutia Neagră PLUS
Cutia Neagră PLUS
Vladimir Andronachi și Alexandru Vîlcu, judecați penal în dosarul „blanchete pentru pașapoarte”, au reușit să mai dea o lovitură. Agenția Servicii Publice a fost obligată să achite 90 de milioane de lei unei companii conectate la cei doi. Cutia Neagră PLUS a descoperit firmele din paradisuri fiscale implicate în schemă.

/VIDEO/ Eurovision 2026: Cine are cele mai mari șanse să reprezinte Moldova. Piesa lui Satoshi ar avea vulnerabilități
/VIDEO/ Eurovision 2026: Cine are cele mai mari șanse să reprezinte Moldova. Piesa lui Satoshi ar avea vulnerabilități
/VIDEO/ Calendar cu două fețe: De ce sărbătorim de două ori Anul Nou și Crăciunul?
/VIDEO/ Calendar cu două fețe: De ce sărbătorim de două ori Anul Nou și Crăciunul?
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1420: Atac record, dublă lovitură și bilanț negru. SUA acuză o „escaladare periculoasă și inacceptabilă”
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1420: Atac record, dublă lovitură și bilanț negru. SUA acuză o „escaladare periculoasă și inacceptabilă”
/VIDEO/ „REVELION DE VIS” LA TV8: Urmăriți un film cu artiștii îndrăgiți așa cum nici nu v-ați imaginat
/VIDEO/ „REVELION DE VIS” LA TV8: Urmăriți un film cu artiștii îndrăgiți așa cum nici nu v-ați imaginat
/VIDEO/ Concediul forțat, prelungit la CFM: Când revin la muncă peste 1.000 de angajați
/VIDEO/ Concediul forțat, prelungit la CFM: Când revin la muncă peste 1.000 de angajați

Procesul bașcanei Evghenia Guțul a fost reluat după o pauză de două luni: Ce au cerut avocații

missing
foto: Europa Liberă
14 ianuarie 2026, ora 17:36

Curtea de Apel Centru a reluat pe 14 ianuarie examinarea cazului Evgheniei Guțul, bașcana Găgăuziei, după o pauză de două luni. Avocata acesteia, Natalia Bayram, a cerut înlocuirea întregului complet de judecători, afirmând că acesta a fost constituit ilegal, și reluarea procesului de la început.

De asemenea, avocatul Constantin Bria, care o reprezintă pe Svetlana Popan, o altă fostă angajată a Partidului Șor condamnată în același dosar, a cerut recuzarea președintelui completului de judecată, Eugen Beșelea, susținând că acesta a examinat și cazul altui fost membru al Partidului Șor, pe care l-a condamnat, transmite Europa Liberă.

Totodată, Sergiu Moraru, un alt avocat al lui Guțul, a solicitat ca dosarul bașcanei să fie conexat cu cel al fostei vicepreședinte a Partidului Șor, Marina Tauber, care a fost condamnată pe 30 septembrie 2025 la 7 ani și jumătate de închisoare pentru acceptarea finanțării ilegale a formațiunii și a fost dată în căutare.

Avocatul susține că dosarele sunt „identice de la volumul 1 până la volumul 60” și se află în aceeași etapă de examinare. Cu toate acestea, judecătorii au respins cererea, explicând că dosarul Guțul a ajuns la Curtea de Apel înaintea celui al lui Tauber.

În ceea ce privește cererile de recuzare a judecătorilor depuse de apărare, acestea vor fi examinate separat de dosarul de bază, la Curtea de Apel.

Procesul lui Guțul și Popan se află în faza examinării probelor apărării, după ce acuzarea și-a prezentat deja probele. În ședința din 14 ianuarie, avocații au cerut ca probele acuzării să fie examinate cu mai multă atenție, susținând că acest lucru ar putea ajuta la demonstrarea nevinovăției lui Guțul.

Președintele completului de judecată i-a acordat procuroarei Cristina Gladcov timp suplimentar pentru a analiza cererea apărării. Totuși, procuroarea le-a spus jurnaliștilor după ședința de judecată că nu consideră necesară reexaminarea probelor, sugerând că avocații ar dori să întârzie procesul.

În același timp, apărarea a solicitat și a obținut aprobare pentru a cere o verificare din partea Curții Constituționale privind conformitatea cu Constituția a articolului penal pe baza căruia Guțul a fost condamnată.

„Guțul este condamnată pe motiv că, fiind un simplu membru al partidului, ar fi acceptat ca partidul să fie finanțat de un grup criminal organizat. Acesta este paradoxul – nu este clar cine în cadrul unui partid poate accepta finanțări”, a declarat avocatul Sergiu Moraru pentru jurnaliști.

Adresarea la Curtea Constituțională înseamnă, practic, suspendarea dezbaterilor judiciare până la luarea unei decizii din partea instanței constituționale.

Examinarea apelului a fost întreruptă pe 4 noiembrie, după ce o membră a completului de judecată, Olga Cojocaru, a fost suspendată din funcție pentru nerespectarea procedurii de evaluare a integrității etice și financiare. Cojocaru a fost concediată prin decizia Curții Supreme de Justiție pe 6 ianuarie.

În locul lui Cojocaru, judecătorul Andrei Cazaci a fost adus temporar la Curtea de Apel pe 18 noiembrie 2025, de la Judecătoria Chișinău, pentru a continua procesul lui Guțul și Popan. Un alt judecător, Vitalie Budeci, care nu a promovat vettingul, a rămas în completul de judecată, după ce Consiliul Superior al Magistraturii a dispus ca acesta să fie evaluat din nou.

TV8.md amintește că pe 5 august, bașcana Evghenia Guțul a fost condamnată la 7 ani de închisoare în dosarul privind finanțarea ilegală a fostului partid Șor. Decizia a fost pronunțată de Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani. Svetlana Popan, fosta secretară a oficiului central al formațiunii, ar urma să stea 6 ani după gratii.

Pe lângă pedeapsa cu închisoarea, instanța a mai dispus confiscarea a peste 40 milioane din lei din contul lui Guțul și a circa 9,7 milioane de lei de la Popan.

Ambele inculpate au fost private de dreptul de a exercita activități legate de organizare contabilă și financiară în cadrul partidelor politice, precum și de dreptul de a fi membre ale partidelor politice, pe un termen de 5 ani. Sechestrul aplicat asupra bunurilor acestora a fost menținut. 

De asemenea, instanța a dispus confiscarea în folosul statului a corpurilor delicte ridicate în cadrul perchezițiilor: mijloace financiare în sumă de aproximativ 5,8 milioane de lei și 2 telefoane mobile.

Evghenia Guțul a calificat decizia drept o „răzbunare politică”.

Colier cu diamante declarat la 1 leu: Bașcana Evghenia Guțul, prinsă cu avere nejustificată
/VIDEO/ Primele imagini cu Evghenia Guțul în pușcărie: Bașcana Găgăuziei rămâne după gratii

Președinta Maia Sandu spune că ar vota pentru unirea Republicii Moldova cu România dacă s-ar organiza un referendum în acest sens. A adus și argumente. /După șapte ani de ezitări, judecătorii îl vor întreba pe Plahotniuc ce a pus în sacoșa neagră pe care i-a dat-o lui Dodon. Curtea Supremă de Justiție a acceptat cererea procurorului de a-l audia în calitate de martor pe fostul lider al Partidului Democrat. /Bilanțul victimelor în urma protestelor din Iran a depășit cifra de 500 de morți, iar Donald Trump nu exclude că Statele Unite vor ataca obiective strategice ale regimului de la Teheran.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Pierderi de milioane pentru industria avicolă din Moldova, după ce autoritățile au dispus nimicirea a peste 100 de mii de pui și au retras mai multe loturi de ouă contaminate. Sunt vizate trei întreprinderi ce au hrănit păsările cu furaje importate din Ucraina, în care s-a depistat o substanță toxică. /Cei câțiva centimetri de zăpadă care s-au așternut peste Moldova au făcut prăpăd pe șoselele naționale și pe străzile din capitală. S-au produs numeroase de accidente, sute de vehicule au derapat în șanțuri, iar zeci de oameni au ajuns la urgență cu fracturi. /Rusia a lovit orașul ucrainean Lvov cu o rachetă Oreșnik cu o rază de acțiune care îi permite să lovească ținte din întreaga Europă. La Kiev, 4 oameni au murit, iar peste 20 au fost grav răniți.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Jurnaliștii ruși au găsit o legătură între fugarul Ilan Șor și proprietarii petrolierului rus capturat, ieri, de forțelele americane. Șor este etichetat drept asistentul Kremlinului care ajută Moscova să ocolească sancțiunile occidentale. /De Crăciun pe stil vechi, medicii de la Institutul de Medicină Urgentă au lucrat în regim alert. Aceștia au acordat îngrijiri medicale pentru peste 200 de pacienți în 24 de ore. /Americanii ar urma să preia toate afacerile companiei rusești Lukoil din Europa, Asia și Orientul Mijlociu, inclusiv pe cele din Republica Moldova. Două companii energetice din SUA pregătesc o ofertă estimată la 22 de miliarde de dolari.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Un incendiu puternic a distrus azi un depozit alimentar din capitală, provocând, celei mai mari rețele de magazine din țară, pagube de milioane. Din fericire nu s-au înregistrat victime, dar majoritatea bunurilor au fost distruse. /Venezuela va ceda Statelor Unite zeci de milioane de barili de petrol, în valoare de miliarde de dolari, iar veniturile vor fi controlate de americani, a anunțat Donald Trump. Declarația sa scoate în evidență miza reală din spatele preluării controlului asupra statului venezuelean. /Astăzi, creștinii ortodocși de stil vechi și-au urat „Crăciun fericit”. De dimineață, oamenii au participat la liturghia tradițională, iar apoi s-au adunat în jurul mesei de sărbătoare, așteptând cu bucurie colindătorii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Astăzi este ajunul Crăciunului pe stil vechi, iar cu această ocazie, în centrul capitalei va fi organizat un concert cu colinde. /Codul galben de ghețuș, polei și ceață a făcut carambol pe șoselele din țară. Mai multe camioane au derapat în șanțuri, s-au produs numeroase accidente rutiere, iar un microbuz a ars ca o torță la Căușeni. /Veaceslav Platon vrea să ajungă în boxa martorilor în dosarul fraudei bancare și a depus în instanță un de mers în acest sens. Azi au fost audiați alți doi martori ai apărării, în absența fostului lider PD.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Citat în calitate de martor al apărării, fostul premier Iurie Leancă a declarat în instanță că nu a primit indicații de la Vlad Plahotniuc și că regretă că nu și-a dat demisia la timp, asumându-și prea multe responsabilități. /Atenție la drum, în următoarele 3 zile. Meteorologii au emis un cod galben de polei și ghețuș, valabil până mâine pe întreg teritoriul țării, după care va intra în vigoare o altă avertizare /Președintele american escaladează tensiunile internaționale. După Venezuela, Donald Trump amenință cu acțiuni militare, Columbia, Cuba și Groenlanda.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Începutul lui 2026 aduce scumpiri la carburanți, după intrarea în vigoare a accizelor majorate, a noii marje comerciale și a creșterii contribuției pentru eficiență energetică. Modificări sunt deja vizibile la pompă. /Descoperire macabră în seara de Anul Nou. Cadavrul unei femei a fost găsit, la 11 zile după ce a fost omorâtă. Principalul suspect este concubinul acesteia. /Bilanțul catastrofei produse într-un club de lux din Elveția, în noaptea dintre ani, a ajuns la 47 de morți și peste 112 răniți. Ancheta inițiată indică posibile nereguli de securitate.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Tragedie în noaptea de Revelion, într-o stațiune de schi din Elveția. Cel puțin 40 de oameni au murit, iar peste 100 au fost răniți, în urma unei explozii produse în subsolul unui bar plini cu turiști. /Noaptea dintre ani a adunat mii de oameni în Piața Marii Adunări Naționale, unde muzica, plăcintele calde și vinul fiert au întreținut veselia până după miezul nopții. /La miezul nopții, liderii au transmis tradiționalele mesaje de Revelion: Maia Sandu a vorbit despre unitate, Volodimir Zelenski despre pace, iar Vladimir Putin a ținut un discurs scurt axat pe război.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vettingul ar putea fi extins la judecătorii de primă instanță, după ce președinta Maia Sandu a acuzat tergiversarea intenționată a dosarelor de corupție și a cerut modificarea legii. /Averea viceprimarei capitalei, Irina Gutnic va fi controlată de ANI. Controlul a fost pornit după ce ANI a primit o sesizare, având la bază investigația jurnalistică publicată de TV8. /Un presupus atac ucrainean asupra uneia dintre reședințele lui Putin a creat noi tensiuni între SUA și Ucraina. Moscova acuza Kievul că ar fi vrut să-l asasineze pe liderul rus, fapt care a stârnit indignarea lui Donald Trump.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Noi detalii în cazul crimei odioase de la Beriozchii, Anenii Noi. Poliția anunță că l-a reținut și pe fiul principalului suspect, în timp ce acesta intenționa să părăsească țara. /Ninsorile și vântul puternic au dat peste cap atât traficul aerian cât și pe cel terestru. Pe mai multe șosele naționale s-a circulat cu dificultate, iar unele curse aeriene au fost anulate sau amânate din cauza condițiilor meteo nefavorabile./Donald Trump dă asigurări că un acord de pace între Rusia și Ucraina este tot mai aproape. Discuțiile de ieri din Florida, cu președintele Zelenski, care au durat peste 3 ore au dus la închegarea unui plan pe placul Ucrainei.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Dmitri Constantinov, ex-președintele Adunării Populare a Găgăuziei, a fost condamnat la 12 ani de închisoare. Sentința a fost dictată în lipsa lui. Poliția a deschis un dosar și l-a dat în căutare. /Alertă de vânt puternic în toată țară. Meteorologii au emis Cod Galben pentru patru zile. De asemenea, anunță și ninsori slabe în unele regiuni. /Liderul de la Kiev anunță o întâlnire bilaterală cu Donald Trump și progrese în planul de pace pentru Ucraina. Volodimir Zelenski spune că, până la finalul anului, ar putea fi adoptate mai multe decizii-cheie în acest sens.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Milioane de oameni din toată lumea sărbătoresc astăzi Nașterea Domnului. În Republica Moldova, atmosfera de Crăciun se resimte mai mult în capitală și în câtea sate din nordul și sudul țării, unde creștinii respectă calendarul grigorian. /Crăciunul pe stil nou aduce carburanți la cele mai mici prețuri din ultimii aproape patru ani. Benzina și motorina nu au mai costat atât de ieftin din ianuarie 2022. /Ger extrem în Siberia. În Iakutia s-au înregistrat –56°C, iar meteorologii avertizează că temperaturile ar putea coborî chiar și până la -60 de grade.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Detalii halucinante despre crima descoperită ieri la Anenii Noi. Trei persoane au fost reținute. În gospodăria principalului suspect au fost descoperite osăminte de om, dar și haina în care era îmbrăcată victima în ziua dispariției. /Percheziții la 8 luni de la demolarea fostului cinematograf „Gaudeamus”. Oamenii legii cercetează reprezentantul unei companii de construcții, alături de alte persoane din Primărie, responsabile de autorizarea lucrărilor. /Șeful Statului Major al armatei libiene, patru oficiali militari de rang înalt și trei membri ai echipajului au murit după ce avionul lor s-a prăbușit lângă Ankara, la scurt timp după decolare.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vlad Plahotniuc va petrece Crăciunul și Revelionul în Penitenciar au decis azi magistrații de la judecătoria Buiucani. În ședința de azi au fost audiați încă doi martori ai apărării. /Vlad Filat și fosta sa soție, Sanda Filat au fost găsiți vinovați de o instanță franceză de spălare de bani. Fostul premier s-a ales cu doi ani de închisoare și cu o amendă de 100 de mii de euro. /O mașină capcană a ucis un general al Statului Major rus, în sudul Moscovei. Explozibilul, instalat sub caroserie a fost detonat la căteva minute după ce vehiculul a pornit.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Postul vamal Palanca și-a sistat activitatea, iar cel de la Tudora asigură traficul doar celor porniți la Belgorod-Dnestrovsk, urmare a unor noi atacuri cu drone rusești asupra podului de peste Nistru de la Maiaki. /Fostul deputat PLDM Veaceslav Ioniță s-a prezentat în instanță în apărarea lui Plahotniuc. Acesta a vorbit despre implicarea lui Vlad Filat în devalizarea sistemului bancar. /Europenii nu au găsit curaj ca să ofere Ucrainei activele înghețate ale Rusiei, dar au căzut de acord să ofere Kievului un împrumut de 90 de miliarde de euro, fără nicio dobândă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Atac cu drone rusești lângă granița Republicii Moldova. A fost suspendată activitatea în punctele de trecere Palanca-Maiaki-Udobnoe și Tudora-Starokazacie. /Cei mai mari rivali politici s-au văzut, astăzi, în instanță. Vlad Filat a încercat fără succes să intre în camera de escortă pentru o întâlnire cu Vlad Plahotniuc, adus în cătușe la judecată. /Avizul critic al Comisiei de la Veneția a pus pe pauză proiectul PACCO, ce pevede crearea unei noi procuraturi în locul Procuraturii Anticorupție și PCCOCS. Președintele Parlamentului afirmă că este nevoie de noi consultări.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Andrian Candu, fostul președinte al Parlamentului, a venit astăzi în instanță ca să-și apere nașul, acuzat de implicare în devalizarea sectorului bancar. /Guvernul a renunțat la ideea de a cumpăra activele Lukoil-Moldova de la aeroport în momentul în care s-a prins că, după privatizare, investitorul rus nu și-a onorat toate angajamentele investiționale. /Președintele rus Vladimir Putin dă asigurări că Moscova își va atinge obiectivele sale în războiul din Ucraina și va ocupa teritoriile pe care le revendică ca fiind ale Rusiei, în pofida numeroaselor încercări internaționale de a pune capăt războiului.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Guvernul va prelua de la Lukoil-Moldova infrastructura de la aeroport și baza petrolieră din strada Muncești, fără a achita niciun ban, afirmă ministrul Infrastructurii Vladimir Bolea. /Proiectul PACCO, care prevede fuzionarea Procuraturii Anticorupție cu PCCOCS, a fost criticat de Comisia de la Veneția. Rămâneți cu noi pentru a afla cum răspund oficialii acestor critici. /Cadrele didactice din întreaga țară au organizat azi un flashmob prin care au cerut salarii mai mari. În buget nu sunt bani pentru asta, a declarat în replică Guvernul.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Statul preia toate bunurile companiei Lukoil de pe Aeroportul Chișinău. Anunțul a fost făcut de premierul Alexandru Munteanu. /MAE avertizează că moldovenii din Rusia care solicită permise ședere sau cetățenie ar putea fi obligați să accepte angajamente militare și recomandă prudență și asistență consulară. /Stare de urgență în economie, în stânga Nistrului din cauza problemelor cu gazul. Așa -zisul lider de la Tiraspol spune că măsura este temporară. Angajații de la trei întreprinderi au fost trimiși în șomaj tehnic.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Peste 22 la sută din gospodăriile care au cerut compensații de la stat nu s-au calificat pentru ajutor la plata facturilor, au anunțat azi autoritățile. Plățile încep astăzi, iar numărul beneficiarilor este cu 20 de procente mai mic decât anul trecut. /7,5 tone de mărar de import cu reziduuri de pesticide au fost nimicite de ANSA. Instituția nu precizează nici de această dată din ce țară au fost aduse zarzavaturile. /Conflictul dintre Statele Unite și UE se adâncește pe fundalul războiului din Ucraina. După șirul de critici venite din partea lui Donald Trump, Președinta Comisiei Europene, i-a transmis liderului american să nu se amestece în democrația Europei.

Vacanța de iarnă a elevilor poate fi prelungită din cauza ninsorii: Anunțul ministrului Educației
Vacanța de iarnă a elevilor poate fi prelungită din cauza ninsorii: Anunțul ministrului Educației
/VIDEO/ Calendar cu două fețe: De ce sărbătorim de două ori Anul Nou și Crăciunul?
/VIDEO/ Calendar cu două fețe: De ce sărbătorim de două ori Anul Nou și Crăciunul?
Incendiu devastator la Slobozia: Un bărbat de 72 de ani a murit în propria casă
Incendiu devastator la Slobozia: Un bărbat de 72 de ani a murit în propria casă
/VIDEO/ „REVELION DE VIS” LA TV8: Urmăriți un film cu artiștii îndrăgiți așa cum nici nu v-ați imaginat
/VIDEO/ „REVELION DE VIS” LA TV8: Urmăriți un film cu artiștii îndrăgiți așa cum nici nu v-ați imaginat
/VIDEO/ Carambol într-o curte din Chișinău: Momentul în care o mașină a derapat și a lovit altele
/VIDEO/ Carambol într-o curte din Chișinău: Momentul în care o mașină a derapat și a lovit altele

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2026 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.