Biroul premierului israelian Benjamin Netanyahu a dezminţit informaţiile precum că Egiptul, Israelul şi SUA ar fi căzut de acord cu privire la o încetare temporară a focului în sudul Fâşiei Gaza, scrie Agerpres.
Pe parcursul dimineții de luni, unele surse de securitate egiptene, citate de Reuters, au declarat că încetarea focului ar urma să dureze câteva ore, dar nu se ştie exact cât anume. Ele au mai menţionat că cele trei ţări au fost de acord ca punctul de la Rafah să rămână deschis până luni, la ora 14:00 GMT.
Biroul premierului israelian Benjamin Netanyahu a dezminţit însă informaţiile difuzate de mass-media în legătură cu un acord de încetare temporară a focului în sudul Fâşiei Gaza, la doar jumătate de oră după ce surse de securitate din Egiptul vecin au declarat că un astfel de acord urma să fie pus în aplicare, transmit EFE şi Reuters.
„Nu există în prezent niciun armistiţiu şi niciun ajutor umanitar în Gaza în schimbul scoaterii străinilor” din Fâşie, se menţionează într-o declaraţie de presă a biroului lui Netanyahu.
Fâşia Gaza, enclava de coastă controlată de Hamas, este una dintre cele mai dens populate zone din lume, cu aproximativ 2,2 milioane de persoane pe aproximativ 45 de kilometri pătraţi.
Armata israeliană bombardează ţinte în această zonă după atacurile fără precedent asupra civililor în Israel comise de combatanţi ai Hamas în 7 octombrie.