Școala de arte pentru copii din Taraclia poate concura, fără exagerare, cu orice școală de acest fel din statele Uniunii Europene. Sălile de clasă sunt moderne, spațioase și calde, fiind renovate cu susținerea Ambasadei Bulgariei, dar și cu o contribuție a consiliului raional.
Datorită investiției, valoarea căreia a depășit un milion și șase sute de mii, școala a devenit mult mai atractivă pentru elevi, fiind populară dincolo de hotarele raionului. Profesorii speră ca astfel de proiecte să fie implementate mai des, pentru că schimbă nivelul de trai și de studii al populației din regiune.
Ghidați cu grijă de profesoara Lilia Chirova, un grup de copiii descoperă și experimentează noi tehnici pentru obținerea unei picturi cât mai reușite. Interesul copiilor pentru arta plastică o încântă pe doamna profesoară. Este de 30 de ani în acest domeniu și are cu ce compara. De aproape un an, lecțiile decurg într-o anturaj plăcut și confortabil.
„Condițiile de după reparație sunt la cel mai înalt nivel. E cald, confortabil, spațios, luminos. Mobilier minunat, un bloc sanitar modern. Toate condițiile. Este o ambianță foarte plăcută, totul este gândit până în cele mai mici detalii. Am așa un sentiment că petrecem lecțiile într-un oraș mare, civilizat. Nu ne diferențiem cu nimic de capitala țării, de exemplu”.
La această școală de arte, copiii pot opta fie pentru arta plastică, fie pentru dansuri. Cursurile au o durată de patru ani. Lilia Chirova are clase care sunt abia la început. Deși, conform regulamentului, ar trebui să aibă câte 12 elevi, în grupă sunt 20. Acest lucru demonstrează interesul copiilor și părinților pentru această școală.
„Am devenit foarte populari. Aici vin copii din satele vecine, de departe. Chiar dacă le este mai comod la Vulcănești, optează pentru școala noastră. Oamenii aud despre condițiile din școala noastră de la prieteni, cunoscuți. Aici, pe lângă mediul plăcut și prietenos, avem și profesori foarte buni, cu un stagiu mare în domeniul lor. Avem absolvenți care lucrează arhitecți peste hotare, designeri”.
Creșterea numărului de discipoli se datorează și faptului că școala oferă condiții decente pentru studii. E cald, curat și luminos. De la directorul instituției aflăm că în trecut aveau un sediu mic și învechit. Respectiv, Consiliul raional a oferit o clădire mai mare, însă tot fără condiții normale. Cu susținerea consiliului, a fost elaborat un proiect pentru obținere de fonduri, care a fost câștigat, într-un final. Susținerea financiară a venit din partea Bulgariei.
„Începând cu anul 2019, numărul de elevi care frecventează școala noastră de arte s-a majorat. Aveam mulți doritori de a studia arta plastică, coregrafie, dar din păcate în clădirea veche nu am avut suficient loc pentru toți. Problema consta anume în clădire. De aceea, Consiliul raional ne-a propus să folosim clădirea aflată vizavi de sediul nostru. Cândva, aici era sediul centrului militar. Împreună cu secția de investiții a Consiliului raional am elaborat un proiect de obținere de bani prin Fondul bulgar de dezvoltare.
În 2022 am câștigat și ne-am propus să amenajăm două săli. Una pentru arte plastice și sala de coregrafie, în care ne aflăm acum. Aici sunt două vestiare, pentru fete și băieți, două blocuri sanitare, și garderoba. Am renovat și un hol încăpător, unde desfășurăm expoziții ale desenelor făcute de discipolii noștri”, a spus directorul Școlii de arte din Taraclia, Serghei Berov.
Acest proiect a avut o valoare totală de 1,6 milioane de lei, iar o contribuție de circa 400 de mii de lei a avut și Consiliul raional.
„Cei mai încântați de condițiile de aici au fost părinții și copiii. Când au intrat în clădire, au văzut noile condiții, conform standardelor europene. Peste tot curat, lucrări făcute cu acuratețe. Elevii care fac ore aici primesc o adevărată plăcere”.
Proiectele implementate de către Uniunea Europeană și partenerii de dezvoltare sunt extrem de necesare pentru comunitate, după cum ne-a spus și profesoara Lilia Chirova. Femeia consideră că standardele europene ar trebui să devină prezente în toate domeniile, pentru că în acest fel nivelul de educație și de trai al cetățenilor va evolua.
„Cred că datorită acestor proiecte se va acorda o mai mare atenție copiilor și tinerilor. Se vor dezvolta mai mult, vor studia mai cu pasiune, ceea ce este foarte îmbucurător. Îmi pun mari speranțe în asemenea proiecte. Nivel de bunăstare a orașului nostru, a regiunii, a republicii crește datorită proiectelor. Totul decurge foarte dinamic și sperăm să fie tot mai multe proiecte de acest fel”.