Petrocub a început cu dreptul faza a doua a Superligii la fotbal. Trupa din Hîncești a dispus pe teren propriu de Milsami cu scorul de 2-1. Într-un alt meci, Zimbru și Sfîntul Gheorghe s-au anihilat reciproc într-un duel încheiat fără goluri, 0-0.
După ce Petrocub s-a impus categoric în sferturile de finală ale Cupei Moldovei cu Milsami, scor 3-0, în prima etapă a fazei secunde din Superligă, trupa din Hîncești a acumulat primele trei puncte prețioase.
Gazdele a atacat în prima repriză, însă cei care au deschis scorul au fost „vulturii”.
În minutul 41, Antoniuc a primit o pasă în careu și a finalizat fără probleme pentru 1-0. Duelul s-a disputat pe un timp ploios, însă în partea secundă gazdele au reușit să revină pe tabelă.
Cu un sfert de oră înainte de final, Sergiu Plătică a finalizat cu un șut frumos din afara careului.
Mai mult, același Plătică a reușit dubla în prelungiri pentru o victorie în extremis a celor de la Petrocub, care acumulează trei puncte și a urcat momentan pe prima poziție în clasament.
Într-un alt meci, Zimbru și Sfîntul Gheorghe Suruceni au remizat, scor 0-0.