În acest weekend, A. O. „Hai Moldova” cu susținerea Kaufland Moldova și în parteneriat cu Primăria Comunei Băcioi au desfășurat cea de-a treia ediție a campaniei „Sădim Oxigen”.
„În această zi bogată de toamnă, ne aflăm în localitatea Băcioi unde creăm prima pădure urbană - o pădure care este plantată pe un fost depozit de deșeuri. Depozitul de deșeuri a fost închis și astfel redat în circuitul natural prin împădurire”, a declarat președinta A. O. „Hai Moldova”, Nadejda Ceborari.
Fosta gunoiște se afla în imediata apropiere a Aeroportului Chișinău și, pe lângă aspectul inestetic, reprezenta un risc pentru siguranța zborurilor din cauza păsărilor care se adunau în acea zonă.
„Protejarea mediului înconjurător este un pilon important în strategia de responsabilitate socială la Kaufland Moldova și ne bucurăm că astăzi suntem la cea de-a treia ediție a campaniei „Sădim oxigen” unde alături de cei 300 de voluntari vom planta aproximativ 5000 de puieți. Defapt, „Sădim oxigen” este mai mult decât o zi de plantare, este un angajament pe termen lung pe care îl avem față de comunitatea în care activăm și, defapt noi ne asumăm responsabilitatea atât față de protejarea mediului înconjurător, cât și față de generațiile viitoare”, a vorbit PR Managerul Kaufland Moldova, Cristina Aramă.
În paralel cu aceste eforturi, A. O. „Hai Moldova” cu sprijinul Kaufland Moldova implementează în școli proiectul de educație ecologică numit Școala ECO.
„Este un eveniment cu totul special și mulțumim foarte mult partenerilor, mulțumim mult „Hai Moldova”, Kaufland Moldova, elevilor liceului „Grigore Vieru” pentru implicare și cu siguranță ei vor fi atașați de acest proiect, vor păstra mediul curat, vor păstra spațiul verde bine întreținut. Cu atât mai mult că în cadrul liceului deja avem implementat cu partenerii „Hai Moldova” - „Școala Eco”, la fel care e binevenită și suntem onorați de acest proiect care se implementează în cadrul liceului nostru”, a declarat primarul comunei Băcioi, Ilie Leahu.
Lucrările s-au extins pe o suprafață de aproximativ 3,5 hectare și s-au desfășurat în cadrul campaniei „Sădim Oxigen”, realizată de către A. O. „Hai Moldova” cu susținerea financiară a companiei Kaufland Moldova și în colaborare cu Primăria comunei Băcioi.
„- La moment plantăm plop alb, paltin de câmp, tei frasin comun, forziția și scumpia.
- Cum se descurcă copiii?
- Foarte bine, bravo! Nici nu m-am așteptat”, a menționat pădurarul Băcioi, șef o. s. Criuleni, Sergiu Stepaniuc.
„Am venit cu toată familia să plantez copaci”.
„O să sădim copaci și asta e ca o sărbătoare pentru mine”.
„Eu am venit cu mama și cu tata să plantez oxigen”.
Acest proiect s-a desfășurat în cadrul campaniei Sădim Oxigen și este o continuare a frumoasei tradiții de împădurire, începută în anul 2017. Amintim că în 2022, HAI Moldova și Kaufland Moldova au ecologizat cu succes un depozit ilegal de deșeuri în Cruzești și au fost plantați 2000 de puieți pe o suprafață de 2 ha.
/P/ Acest material este un articol comercial și nu prezintă punctul de vedere al redacției TV8. Instituția nu poartă responsabilitate pentru conținutul textului de mai sus.