Manchester City și Inter sunt cele două echipe care au obținut aseară calificarea în sferturile de finală ale Champions League. „Cetățenii” au surclasat cu un sec 7-0 pe Leipzig, în timp ce italienii au scos o remiză în deplasare cu Porto, 0-0.
”Cetățenii” au început în forță, iar, după doar trei minute de joc, Gundogan a fost aproape să deschidă scorul cu un șut din careu. Câteva minute mai târziu, Haaland a scăpat singur cu portarul, însă Blaswich a intervenit la timp și a respins.
Haaland a deschis, însă, scorul în minutul 19, când a transformat un penalty obținut după un henț al lui Henrichs. După doar câteva zeci de secunde, nordicul a punctat din nou, când a ajuns primul la un balon respins în careul nemților.
Pe finalul primei reprize, Haaland a punctat din nou, când a îndeplinit o simplă formalitate. În repriza secundă, asaltul formației lui Guardiola a continuat, iar Gundogan și-a trecut numele pe lista marcatorilor, după o fază de generic a ”cetățenilor”.
În minutul 53, Haaland a marcat al patrulea său gol din acest meci, iar patru minute mai târziu, norvegianul a înscris și golul cinci cu un șut imparabil.
Pe final, RB Leipzig a încercat să înscrie golul de onoare prin Silva, însă City a forțat, iar ”cireașa de pe tort” a venit în prelungiri, când De Bruyne a marcat un gol superb.
Victorie categorică pentru Manchester City care se califică în forță în sferturi. Într-un alt meci disputat aseară, Inter a rezistat pe terenul lui Porto, scor 0-0 și s-a calificat în sferturi grație victoriei din tur cu 1-0.
Pe teren propriu, lusitanii au atacat în valuri în prima repriză însă finalizarea a lăsat de dorit. Scenariul a fost același, iar finalul a fost de-a dreptul dramatic.
Trupa lui Conceicao a avut trei ocazii incredibile. Mai întâi Dumfries a respins din fața liniei porții, iar în prelungirile duelului, portughezii au lovit de două ori bara.