Circulația camioanelor este restricționată temporar din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile în sudul Moldovei. Astfel, deplasarea este interzisă pe sectoarele de drum Balaban-Giurgiulești și Cahul-Giurgiulești.
Potrivit unui comunicat emis de Serviciul Vamal, circulația camioanelor este sistată temporar pe traseele din punctele vamale Cahul-Oancea și Giurgiulești-Galați.
Restricția se aplică pe direcția de intrare în Republica Moldova și are scopul de a preveni blocajele în trafic și apariția situațiilor de risc.
TV8.md amintește că pe 18 februarie vom avea parte de cer noros. În toată țară se așteaptă ninsori puternice și viscol. Pe drumuri se va forma ghețuș. Potrivit meteorologilor, temperaturile vor ajunge până la -1 grad în timpul zilei, iar noaptea vor coborî până la -10 grade.
La această oră, alerta de vreme rea începe deja să producă efecte în mai multe regiuni ale Republicii Moldova. Vântul puternic și precipitațiile abundente au dus la întreruperi de curent în sudul și centrul țării, iar circulația pe drumurile naționale se desfășoară în condiții de iarnă.