Compania Vestmoldtransgaz, începe să opereze începând cu 19 septembrie, sistemul național de transport gaze din Republica Moldova, inclusiv în regiunea transnistreană. „Este un eveniment de o importanță istorică atât pentru Republica Moldova cât și pentru România”, a declarat într-un interviu pentru Radio Chișinău, directorul Transgaz, Ion Sterian. Potrivit lui, în următorii 5 ani se vor moderniza rețelele de transport al gazelor naturale și vor fi conectat la rețea gospodăriile care nu au încă acces la aceste resurse.
„Prin preluarea operării rețelelor de gaze ale Republica Moldova, este primul pas în procesul de integrare europeană. Partea de transport a energiei electrice, reprezintă al doilea pas. La capitolul gaze, s-a închis acest subiect aici, pe partea de transport curent electric există și se lucrează la mărirea capacităților, pe partea rutieră autostrada va fi și ea gata cât de curând, de la Iași la Chișinău, că se lucrează. Comisia Europeană susține foarte puternic Guvernul și Republica Moldova. Îmi doresc să se deschidă cât mai repede toate capitolele de negociere și Republica Moldova să devină parte a Uniunii Europene”, a spus Ion Sterian.
Amintim că recent, Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică a aprobat contractul de locațiune a rețelelor de transport al gazelor naturale semnat între SRL „Moldovatransgaz” și SRL „Vestmoldtransgaz”, care este subsidiara Transgaz România. Astfel, Vestmoldtransgaz obține începând cu data de 19 septembrie curent posibilitatea de gestiune a rețelelor de transport pe întreg teritoriul Republicii Moldova și statutul de operator cu ulterioara certificare la nivel european conform cerințelor Pachetului energetic III.
SRL „Vestmoldtransgaz” a fost certificată de către ANRE în calitate de operator al sistemului de transport al gazelor naturale care deține gazoductul „Iași-Ungheni-Chișinău”. Acționari ai Vestmoldtransgaz sunt Transgaz din România (75%) și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) cu 25%.