Miercuri seara s-au consumat alte două meciuri din manșa retur a optimilor de finală din Liga Campionilor. Bayern Munchen și AC Milan merg mai departe în competiție după ce au eliminat pe Paris Saint Germain, respectiv pe Tottenham.
Prima parte a meciului de la Munchen le-a aparținut celor de la PSG. Mbappe a avut prima ocazie încă din debut însă a șutat în brațele portarului advers.
Ulterior, după ce Lionel Messi a fost blocat în careul celor de la Bayern de Sommer și de Ligt, parizienii au ratat cea mai mare ocazie prin Vitinha, în minutul 38.
Portughezul i-a ”furat” mingea lui Sommer, a trimis spre poartă, care era goală în acel moment, dar de Ligt a reușit să respingă în ultimul moment de pe linia porții. Partea a doua le-a aparținut celor de la Bayern Munchen.
În minutul 52, Choupo-Moting a înscris cu o lovitură de cap, dar reușita a fost anulată pentru un ofsaid la Muller, care a influențat faza. În minutul 61 a venit momentul în care reușita lui Choupo-Moting s-a pus.
Atacantul a înscris din șase metri, cu poarta goală, după o eroare în apărarea celor de la PSG. Ramos a venit cu replica în minutul 64, dar lovitura sa de cap a fost respinsă spectaculos de Sommer în corner.
Același Ramos a trecut pe lângă gol în minutul 82. Șansele celor de la PSG s-au risipit în minutul 90. Serge Gnabry a marcat cu un șut la colțul lung și a făcut 2-0.
Sadio Mane a punctat și el în prelungiri, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid. Bayern se claifică în sferturi astfel cu scorul general de 3-0.
Într-un alt meci, Tottenham și-a luat adio de la Champions League în acest sezon. Trupa lui Antonio Conte a remizat cu AC Milan, scor 0-0, în returul optimilor, după ce italienii s-au impus în tur cu 1-0.
Ocaziile cele mai clare au fost în partea secundă. Diaz nu l-a putut bate pe Foster, iar în celălalt careu, Hojbjerg l-a scos în evidență pe Maignan.
Finalul a culminat cu eliminarea lui Romero pentru un fault dur la un adversar, iar în inferioritate numerică gazdele nu au mai fost periculoase și milanezii merg în sferturi.