Trei partide ar accede în viitorul legislativ dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare. Este vorba despre Partidul Acțiune și Solidaritate, care ar lua 36% din voturi, Partidul Socialiștilor cu 19% și Partidul Politic Șor care ar acumula 15% din sufragii. Datele se conțin într-un studiu realizat de Magenta Consulting la comanda Fundației Friedrich Naumann pentru Libertate (Germania).
Totodată, același sondaj arată că dacă duminica următoare în municipiul Chișinău ar fi organizate alegeri locale, actualul primar Ion Ceban ar obține majoritatea voturilor, transmite IPN.
Respondenții au mai spus că cele mai mari probleme de ordin economic cu care se confruntă sunt creșterea prețurilor, veniturile mici, lipsa locurilor de muncă și sărăcia.
Întrebați cine sau ce fenomene se fac vinovate de problemele actuale, cele mai frecvent menționate au fost: guvernarea actuală (56%), politicienii care nu se gândesc la popor (29%), corupția (29%) și lucrul guvernării precedente (23%).
Studiul a fost realizat pe un eșantion de 1421 de respondenți în perioada 11 ianuarie - 6 februarie și are o marjă de eroare de ± 3%.
Respondenții au fost întrebați și despre direcția de dezvoltare în care trebuie să meargă R. Moldova. Aproape jumătate din populație consideră că statul trebuie să adere la Uniunea Europeană. Totodată, 34% au răspuns că „trebuie să aibă relații mai apropiate cu Rusia”. 18% nu au răspuns sau nu știu.