Internaționalul moldovean Virgiliu Postolachi a contribuit cu un gol la victoria surprinzătoare a echipei sale UTA Arad pe teren propriu cu FCSB, scor 3-1 în Liga 1 din România.
Virgiliu Postolachi a început pe banca de rezerve meciul în care echipa sa UTA Arad l-a disputat pe teren propriu cu a treia clasată, FCSB.
Duelul a început cu ambele echipe destul de prudente, iar prima ocazie a însemnat chiar deschiderea scorului de către gazde, în minutul 14. A fost un autogol al lui Tamm, care a încercat să respingă o minge trimisă de Otele.
Doar 4 minute a ținut avantajul arădenilor pentru că Florinel Coman a egalat din centrul careului cu un șut superb. În continuare s-a jucat ofensiv la ambele porți, iar ultima ocazie importantă a aparținut oaspeților, însă portarul Kucher a respins spectaculos după lovitura de cap a lui Miculescu.
Intrat în repriza secundă pe teren, atacantul moldovean Virgiliu Postolachi a avut nevoie de doar 8 minute ca să-și ducă echipa din nou în avantaj.
Acesta a fost al 7-lea gol stagional pentru internaționalul moldovean pentru UTA Arad. În minutul 78, gazdele au mai punctat o dată, după o nouă greșeală în apărare.
Ubbink a marcat și a stabilit scorul final 3-1. A fost a doua victorie a celor de la UTA în ultimele 19 etape. În următoarea etapă, Postolachi și Co se vor duela în deplasare cu Universitatea Craiova pe 10 martie.