Peste 360 de tineri au depus jurământul la încorporarea în Armata Națională. Ceremoniile s-au desfășurat la Tabăra Militară 142 din Chișinău și la Brigada de Infanterie Motorizată " Moldova" din municipiul Bălți. Timp de un an, tinerii soldați vor trebui să dea dovadă de multă disciplină, pregătire fizică, dar și curaj și sacrificiu pentru apărarea Patriei. Vădit emoționați, părinții soldaților spun că sunt mândri de fiii lor și îi așteaptă să se întoarcă acasă.
„Jur credință Republicii Moldova și poporului ei. Jur să apăr Patria chiar cu prețul propriei vieți".
Petru Iancu este din satul Găuzeni, raionul Șoldănești. Spune că și-a dorit să facă armata, deoarece crede că asta e datoria fiecărui tânăr.
" - Am decis pentru că pentru a deveni bărbat trebuie să faci un an militar. Dacă am depus jurământul de începe oleacă de seriozitate.
- Ce așteptări ai după acest an?
- Dacă se va primi am să rămân pe contract sau am să plec în altă unitate".
Părinții tânărului spun că i-au respectat decizia și îl așteaptă peste un an acasă, mult mai călit să facă față provocărilor vieții.
"Asta e primul băiat al meu care face armata și mă bucur că așa a decis să facă armata și să fie bărbat. Ca să devii bărbat trebuie să treci prin etapele acestea ale vieții, noi de un an în urmă îl încurajăm și s-a primit".
"Am așteptat ziua de azi cu nerăbdare, ne-am străduit să creștem un băiat cu care să ne mândrim. A terminat școala și a decis să vie la armată, nu a vrut să facă catedra, a vrut să fie soldat să ne apere țara".
„Am auzit de la alții armată, armată, zic să încerc și eu să văd cum e și e normal, îmi place, nu mă jălui.”
„A hotărât să devină matur și să hotărască întrebările și gândurile pe care le are să fie responsabile să fie.”
În schimb, Ștefan, înainte de a decide să meargă la armată, a avut discuții lungi, iar pe alocuri destul de aprinse, cu iubita sa. Inițial, tânăra nu a fost prea încântată de hotărârea lui.
"Am discutat, nu am fost de acord, dar cred că o să trec peste perioada asta grea. Două săptămâni minim nu ne vedem, dar o să facem față la tot și va fi bine. Să devină el mai puternic, mai bărbat și o să vedem mai încolo".
Serviciul militar durează în Moldova un an. În prezent, în Armata Națională sunt încorporați în jur de 2000 de militari în termen.