Sergio Ramos nu și-a putut stăpâni lacrimile la prezentarea oficială la Sevilla. Fundașul de 37 de ani a revenit după 18 ani la echipa andaluză şi a fost prezentat în faţa a peste 23.000 de fani pe stadionul Ramon Sanchez Pizjuan.
Chiar dacă a plecat în 2005 la Real Madrid, iar relația sa cu fanii Sevillei nu a fost cea mai bună, Ramos a fost întâmpinat călduros de cei 23.000 de fani pe arena câștigătoarei Europa League.
Fostul căpitan de la Real Madrid a fost alături de familia sa la prezentarea oficială. Mai întâi, el a susţinut o conferinţă de presă, după care a ieşit pe teren în faţa spectatorilor cu care a avut mai multe contre în ultimii 18 ani, în perioada în care a plecat de la Real Madrid.
În momentul în care a fost ovaţionat de fani, Sergio Ramos nu s-a mai putut abţine şi s-a emoţionat:
„Înainte să mor, îmi doresc să mai câştig un trofeu cu echipa sufletului meu, Sevilla Futbol Club. Sper să pot contribui şi să joc la cel mai bun nivel pentru a ajuta echipa să îşi îndeplinească obiectivele, lucru care ar fi de neuitat pentru mine”.
Sergio Ramos poate debuta în noul sezon din La Liga pentru Sevilla pe 17 septembrie.