De marți,19 septembrie, vor fi instituite două rute municipale noi de autobuz spre comuna Bubuieci - nr. 21 și nr. 36. Anunțul a fost făcut de Primăria Chișinău, potrivit căreia măsura a fost luată în scopul eficientizării serviciilor de transportare a călătorilor și deservirea calitativă a populației din comuna Bubuieci cu transport public.
Astfel, ruta nr. 21 va avea denumirea or. Chișinău (str. Meșterul Manole) – sat. Bubuieci (str. Ștefan cel Mare și Sfânt).
Linia enunțată va avea următorul itinerar:
▪️ Tur - în raza or. Chișinău: str. Meșterul Manole (intersecție cu str. Alecu Russo), str. Voluntarilor, str. Uzinelor; în raza s. Bubuieci: str. Ștefan cel Mare și Sfânt, str. Toader Bubuiog;
▪️ Retur - în raza s. Bubuieci: str. Ștefan cel Mare și Sfânt, str. Toader Bubuiog; în raza or. Chișinău: str. Uzinelor, str. Voluntarilor, str. Meșterul Manole.
▪️ Se stabilește stația terminus a rutei de autobuz nr. 21 pe terenul tehnologic din str. Ștefan cel Mare și Sfânt, comuna Bubuieci.
Cea de-a doua rută de autobuz spre Bubuieci, nr. 36, va avea denumirea „Or. Chișinău (bd. Dacia) – sat. Bubuieci (str. Grigore Vieru).
Linia enunțată va avea următorul itinerar:
▪️ Tur - în raza or. Chișinău: bd. Dacia, str. Burebista, str. Sarmizegetusa, str. Grădina Botanică, str. Lunca Bîcului, str. Uzinelor; în raza s. Bubuieci: str. Toader Bubuiog, str. Grigore Vieru (intersecție cu str. Dumbrava);
▪️ Retur - în raza s. Bubuieci: str. Grigore Vieru (intersecție cu str. Dumbrava), str. Toader Bubuiog; în raza or. Chișinău: str. Uzinelor, str. Lunca Bîcului, str. Grădina Botanică, bd. Dacia.
▪️ Se stabilește stația terminus a rutei nr. 36 pe str. Grigore Vieru intersecție cu str. Dumbrava, comuna Bubuieci.