Mariana Draguțan a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial de Lupte, rezervat seniorilor, care se desfășoară la Belgrad, Serbia. Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației, care a adresat felicitări sportivei.
Luptătoarea de la Centrul de Pregătire a Loturilor Naționale a trecut în finala mică de sportiva din Canada Karla Lorena Godinez Gonzalez și a completat podiumul de premiere la categoria neolimpică de 55 kg.
În drumul spre podium, Mariana Draguțan a trecut pe rând de reprezentantele Turciei, Ungariei și Canadei.