Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, recunoaște că sistemul de învățământ este afectat de fenomenul plăților informale și că această problemă este una complicată, în condițiile în care taberele părinților care promovează aceste plăți sunt mai mari decât cele ale părinților care sunt împotrivă. Mai mult, ministrul spune că acest fenomen nu va fi eradicat în scurt timp, dar propune mai multe soluții care ar descuraja aceste colectări.
„Problema plăților informale este complicată, fenomenul este înrădăcinat și are cauze sistemice pe de o parte, rezolvarea cărora va lua o perioadă nu scurtă de timp. Sunt elemente legate și de probleme de finanțare, deseori generate de utilizarea ineficientă a resurselor . Aceste situații crează presiune și tensiune, care este propagată spre părinți”, a declarat Perciun, în cadrul unei discuții live pe Facebook, cu reprezentanții asociației „Părinți Solidari”.
Un alt aspect al problemei ține și de obiceiul părinților de a mulțumi cadrele didactice.
„Alt aspect este cel cultural cu care trebuie de luptat, avem obiceiul mulțumirilor, care este acceptat de părinți. Trebuie să înțelegem că trebuie să scăpăm de asta. E nevoie de intervenție complexă pe toate dimensiunile. E nevoie de salarizare adițională, dar contează și lipsa sancțiunilor, ori avem un singur caz de amendă contravențională pentru asemenea situație și e clar că impunitatea nu contribuie la rezolvarea problemei. Mai avem și aspectul ce ține de educația generală. Între părinți taberele sunt împărțite, cea care participă la colectări, de obicei este mai mare”, a mai adăugat Perciun.
Primul pas pentru a opri fenomenul, ar fi în opinia ministrului, discursul comun promovat de minister, părinți și cadrele didactice, prin care să se condamne acest fenomen și să se spună clar că plățile informale nu-și au locul.
„Pe de altă parte în majoritatea țărilor europene există colectarea de donații în mod voluntar, și asta trebuie să fie posibil, și în direcția asta aș vrea să mergem să avem mecanism legal și transparent, să fie unul anonim, prin transfer să facă aceste donații, dacă cineva își dorește, urmând ca banii să fie gestionați în baza unui regulament”, a propus Perciun.
O altă propunere venită de la ministrul Educației este posibilitatea ca oamenii să poată transfera 2% din impozitul anual către instituțiile de învățământ, așa cum o fac pentru organizațiile neguvernamentale și cultele religioase.