Avocatul Teodor Cârnaț a anunțat că se înscrie în cursa pentru fotoliul de primar al municipiului Chișinău și că va colecta semnături pentru a participa la alegeri în calitate de candidat independent. Cârnaț recunoaște că bătălia va fi una acerbă, dar că este gata să lupte cu toți contracandidații pentru a-și atinge scopul, cel de a asigura un viitor următoarelor generații.
În cadrul unei conferințe de presă, Teodor Cârnaț și a prezentat și sloganul cu care va merge în campanie „Un nou Chișinău, acesta este manifestul meu”. Cârnaț spune că unul din motivele care l-au determinat să candideze a fost familia și cei 9 copii ai săi, pe care îi vrea fericiți acasă.
„Unul din motivele care mă face să mă implic în această campanie, este ca să fac tot posibilul pentru ca toți copiii noștri să rămână să trăiască acasă, să-și găsească fericirea acasă”, a declarat Cârnaț.
Natalitatea, potrivit lui Cârnaț, este problema cu care se confruntă acum nu doar Chișinăul, dar și întreaga țară. Așa că, el propune ca familiile care au 3 și mai mulți copii să fie scutiți de impozite și reducerea birocrației în procesul de adopție.
Printre prioritățile invocate de Cârnaț se mai numără reevaluarea tuturor instituțiilor de bază, transparentizarea actului decizional la nivel local și toleranță zero în lupta cu corupția.
Avocatul mai vrea strămutarea unităților militare în afara metropolei, crearea unei poliții municipale și eficiente, care să garanteze siguranța locuitorilor orașului, crearea unui centru de informare pentru cetățeni, unde vor putea fi găsite toate proiectele care urmează să ajungă pe masa discuțiilor consilierilor locali
În același timp, Cârnaț vrea crearea unei alei a suferințelor, unde să fie strămutate toate monumentele vechii societăți sovietice.