Președinta Maia Sandu s-a întâlnit, pe 23 martie, cu premierul României, Nicolae Ciucă. Cei doi au discutat despre proiectele de pe agenda bilaterală și despre procesul de integrare europeană a țării noastre.
„Am trecut în revistă progresele în implementarea proiectelor în desfășurare - construcția podului Bumbăta-Leova, deschiderea punctului de control coordonat Leușeni-Albița, finanțarea mai multor proiecte de dezvoltare a comunităților în cadrul Programului „Satul European” și am discutat despre pregătirea lucrărilor pentru inițierea - în viitorul apropiat - a altor proiecte în domenii de interes strategic, inclusiv construcția Liniei Electrice Aeriene Bălți-Suceava, dar și reconstrucția altor 3 poduri rutiere”, a spus Maia Sandu.
Șefa statului a mulțumit premierului pentru sprijinul pe care România îl oferă țării noastre.
„I-am mulțumit domnului prim-ministru pentru inițiativa Guvernului României adresată instituțiilor europene cu privire la instituirea unui regim de sancțiuni împotriva indivizilor care încearcă să destabilizeze situația din țara noastră.
La fel, suntem recunoscători pentru sprijinul Bucureștiului în organizarea ședinței Comunității Politice Europene, care va avea loc la începutul lui iunie în țara noastră. Am primit asigurări că România va rămâne în continuare alături de noi, la bine și la greu”, a punctat președinta.
TV8.md reamintește că premierul României, Nicolae Ciucă, a efectuat joi, 23 martie, o vizită oficială în Republica Moldova.