Război în Ucraina, ziua 395: Zelenski explică de ce întârzie contraofensiva, iar Erdogan a avut o cerință către Putin la telefon

/FOTO/ Jurnaliștii TV8, Viorica Tătaru și Andrei Captarenco, în cele mai fierbinți puncte de pe front: Frică, curaj și inspirație

24 februarie 2023, ora 22:50

S-au aflat în Ucraina din primele zile ale războiului. Au filmat orașe distruse de bombardamente, ororile prin care trec oamenii de acolo, lacrimi, durere, dar și multă încredere că victoria Ucrainei e aproape. Vorbim despre jurnaliștii TV8, Viorica Tătaru și Andrei Captarenco, care pe parcursul unui an de război, s-au aflat în cele mai fierbinți puncte de pe front. 

Viorica Tătaru s-a aflat pe teritoriul Ucrainei încă din prima zi de război, iar Andrei Captarenco a mers în țara vecină cu două zile înainte de invazia rusă. Împreună, vor lansa un film documentar, „Drumul războiului”, despre dramele prin care au trecut oamenii nevinovați, care au cutremurat o lume întreagă.

„N-am crezut vreodată că voi vedea un război într-o lume civilizată. Nu am crezut că e posibil ca în secolul 21, oamenii cu armele în mâini să lupte pentru teritorii și orgolii inclusiv. Chiar dacă am văzut cu ochii mei, tot îmi vine greu să cred că este adevărat”, ne-a spus Viorica Tătaru.

Războiul i-a prins în Ucraina, Viorica - în Odesa și Andrei - în Mariupol „Am mers cu câteva zile înainte împreună cu colegii din România și am decis să rămânem, să mergem mai departe, să înțelegem ce se întâmplă din interior, iar fricile ni le-am înfruntat din mers”. 

Munca lor presupune a lupta cu fricile și a le depăși înfruntându-le, a subliniat jurnalista. Totuși, spune ea, sunt câteva lucruri ce o sperie, precum: „atrocitatea oamenilor, de care m-ai cum să te aperi, mințile bolnave, pe care nu ai cum să le prevezi și reacțiile individuale în anumite situații extreme, care te pot șoca mai tare decât rachetele care cad. Totuși, mereu mi-au dat fiori sunetele alarmelor antiaeriene, mai ales noaptea, știind că ar putea urma bombardamente după”. 

Ceea ce le-a dat curajul să continue și i-a inspirat a fost „hotărârea ucrainenilor de a lupta pentru libertatea lor”: „M-a motivat din prima zi, dar și umorul lor m-a inspirat mult. Parodiile, mesajele instalate pe billboarduri, mesajele video lansate de militari, glumele făcute pe seama agresorilor au devenit niște arme la propriu”. 

Viorica Tătaru și Andrei Captarenco vor lansa, în curând, un film documentar - „Drumul războiului”.

„Pe parcursul unui an am adunat mai multe materiale documentare, împreună cu Andrei Captarenco, însă ne-am concentrat pe povestea a doi tineri din Irpin care au supraviețuit în subsolul casei timp de 35 de zile. Când Irpinul a fost eliberat de armata rusă, Marina și Sașa au decis să se căsătorească, ceea ce reprezintă un simbol al consolidării și al speranței întregului popor ucrainean. 

Prin povestea formării unei noi familii, încercăm să relatăm formarea unui națiuni care luptă și rezistă. Premiera filmului urmează curând, deci nu dau multe detalii”, ne-a povestit jurnalista TV8.

Viorica este sigură că Ucraina nu va pierde lupta: „A fost un an greu, al lecțiilor dure, dar și al experiențelor acumulate în munca jurnalistică pe care o facem. Ne aflăm cu toții într-un moment istoric în care se decide soarta de mai departe a Ucrainei, a Republicii Moldova și a întregii lumi civilizate care este implicată în această luptă pentru libertate. Să fie PACE!

Fără îndoială, Ucraina nu va pierde, precum Rusia a pierdut totul, începând această agresiune”.

Viorica Tătaru și Andrei Captarenco au fost desemnați printre cei mai buni jurnaliști ai anului 2023. Colegii noștri au fost premiați pentru cea mai bună reflectare în presă a războiului din Ucraina.

Cei doi au mai fost apreciați pentru curaj civic de Casa Regală din România, o premieră pentru Republica Moldova.

Viorica și Andrei sunt și deținătorii „Premiului Tudor Iașcenco” 2022, oferit de Asociația Presei Independente pentru curaj și demnitate în exercitarea misiunii de jurnalist.

Documentarul ce îl vor lansa, „Pe Urmele Războiului”, a ajuns la Festivalul Internațional de Film și Producție Audiovizuală de la Roma, concurând pentru titlul de cea mai așteptată producție europeană, alături de alte cinci filme realizate pe continent.

foto: arhiva personală

/GALERIE FOTO/ Un an de război în Ucraina - un an de durere, un an de speranțe și un an cu dorință de pace
/FOTO/ Proteste pașnice contra războiului, organizate în Capitală: Momente surprinse de fotograful TV8
/VIDEO/ Cum sunt susținuți copiii cu dizabilități? Istoria lui Severin, un băiețel cu Sindrom Down
/VIDEO/ Cum sunt susținuți copiii cu dizabilități? Istoria lui Severin, un băiețel cu Sindrom Down
TV8 își extinde echipa și angajează noi colegi! Cum poți deveni redactor site sau reporter TV
TV8 își extinde echipa și angajează noi colegi! Cum poți deveni redactor site sau reporter TV
Republica Moldova trece la ora de vară în acest weekend: Când vom da înainte acele ceasornicului
Republica Moldova trece la ora de vară în acest weekend: Când vom da înainte acele ceasornicului
Descoperiri șocante la blocul alimentar al Institutului Oncologic: Întreaga echipă de conducere a demisionat
Descoperiri șocante la blocul alimentar al Institutului Oncologic: Întreaga echipă de conducere a demisionat
/VIDEO/ Imagini emoționante. Jucării și flori în locul unde a fost lovită mortal fetița de 12 ani
/VIDEO/ Imagini emoționante. Jucării și flori în locul unde a fost lovită mortal fetița de 12 ani

social

/VIDEO/ Cum sunt susținuți copiii cu dizabilități? Istoria lui Severin, un băiețel cu Sindrom Down

25 martie 2023, ora 23:00

Ne-am plâns, nu o singură dată, că e nevoie de mulți bani până-ți vezi copilul mare. Însă, în acele familii unde sunt copii cu dizabilități, care au nevoie de o mulțime de servicii medicale, efortul financiar este și mai mare. Povara, de cele mai dese ori, este o grea încercare, în fața căreia puține familii rezistă. Deși calitatea asistenței medicale specializate a crescut în ultimii ani, copiii cu dizabilități intelectuale ori fizice continuă să aibă acces limitat la gama de servicii necesare. Este una din concluziile unei analize efectuate de UNICEF, acum doi ani, despre situația copiilor și adolescenților din Moldova. 

Simte din plin presiunea financiară și o tânără mamă a trei copiii, din orașul Ungheni. Mezinul Severin, un băiețel de 5 ani, a fost diagnosticat cu sindromul Down și cu alte malformații. Din această cauză, copilul are nevoie de tratament individualizat, pe care alocația lunară nu-l acoperă practic deloc.

Soarele a fost darnic în ziua în care am filmat povestea lui Severin, un băiețel de cinci ani din orașul Ungheni. E și el un copil al soarelui, fiind diagnosticat cu sindromul Down - o afecțiune genetică cromozomială, ce afectează aproximativ unul din o mie de copii. Deși în timpul sarcinii a existat o suspiciune, testele efectuate au exclus diagnosticul. 

Având confirmare oficială de la genetician, Gulnara, mama băiatului, a avut nevoie de o bună perioadă de timp pentru a accepta diagnosticul. 

S-a luat în mâini și datorită exemplului pe care i l-a oferit o apropiată - Ludmila Adamciuc, și ea mama unei fetițe cu Sindrom Down, cunoscută în spațiul public ca fiind o promotoare activă a incluziunii sociale a copiilor cu acest diagnostic. 

În cazul lui Severin, a fost depistată a treia formă a sindromului, de tip mozaic. Este cea mai rar întâlnită, dar și cea mai ușoară. 

Pe 21 martie, de Ziua Internațională a Copiilor cu Sindrom Down, Severin a împlinit 5 ani. Vrea să meargă la grădiniță, dar nu este posibil, deocamdată. Pe lângă acest sindrom, băiețelul are viciu cardiac și alte boli care-i pun viața în pericol. Vizitele la spital au devenit, cu timpul, o obișnuință. 

Medicamentele scumpe, pe care le primește Severin, nu sunt compensate, spune mama lui. Iar pentru a-i oferi servicii de recuperare și reabilitare, achită din propriul buzunar. 

Venitul familiei se ridică acum la circa 6-7 mii de lei. Și asta datorită, în mare parte, salariului Gulnarei de asistentă personală pentru fiul ei. Ca să poată obține această funcție, a trebuit să aștepte doi ani.

Pentru că este tot timpul acasă, Severin se joacă mai mult cu fratele său mai mare, Alexandru, care tot nu merge nicăieri. Iarna trecută, băiatul a fost la un pas de moarte, după ce a fost diagnosticat prea târziu cu apendicită. Cei doi mai au un frate. Acesta însă era la școală. Copiii locuiesc doar cu mama, după ce femeia a divorțat de tatăl lor. Stau cu toții într-o casă mică, cu două odăi, împreună cu părinții Gulnarei. 

Nu există date despre câți oameni sunt diagnosticați cu sindromul Down în Republica Moldova. Ceea ce se cunoaște este că, anual, circa 50 de copii se nasc cu acest sindrom. 

Un reportaj de Veronica Gherbovețchii 

Imagine și montaj de Vlad Glinjan 

/VIDEO/ Copilul care nu poate plânge deloc: O boală genetică rară îl chinuie pe Dumitru. Are nevoie de implanturi dentare
/VIDEO/ Mamă pentru 19 copii: Povestea unei femei care crește și micuți greu încercați de soartă
Accident grav în Capitală: O fetiță a murit după ce a fost lovită de un troleibuz
/VIDEO/ Accident grav în Capitală: O fetiță a murit după ce a fost lovită de un troleibuz
TV8 își extinde echipa și angajează noi colegi! Cum poți deveni redactor site sau reporter TV
TV8 își extinde echipa și angajează noi colegi! Cum poți deveni redactor site sau reporter TV
/VIDEO INVESTIGAȚIE/ Capcana lui Șor de la Air Moldova. Ce se ascunde în spatele zborurilor anulate
/VIDEO INVESTIGAȚIE/ Capcana lui Șor de la Air Moldova. Ce se ascunde în spatele zborurilor anulate
/VIDEO/ Anchetă RTEC după ce o copilă a fost lovită mortal de un troleibuz: Versiunea taxatoarei diferă de cea a polițiștilor
/VIDEO/ Anchetă RTEC după ce o copilă a fost lovită mortal de un troleibuz: Versiunea taxatoarei diferă de cea a polițiștilor
/VIDEO/ Cum sunt susținuți copiii cu dizabilități? Istoria lui Severin, un băiețel cu Sindrom Down
/VIDEO/ Cum sunt susținuți copiii cu dizabilități? Istoria lui Severin, un băiețel cu Sindrom Down
TelegramWhatsappViber
Trimite-ne o știre

© 2023 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md se face doar cu citarea sursei și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.

FacebookInstagramYouTubetwittertelegram