Îngrijorați de numărul tot mai mare de accidente pe trecerile de pietoni, mai mulți activiști civici au organizat astăzi în fața primăriei, un flashmob. Aceștia au desenat în fața instituției silueta unui pieton decedat și au cerut măsuri mai eficiente pentru ca pietonii să nu-și piardă viața pe zebre.
„Pietonii au dreptul la viață!”, acesta a fost mesajul cu care au venit astăzi participanții la flashmobul organizat în fața Primăriei. Activiștii au desenat în fața instituției silueta unui om zicând la pământ, sugerând că e un pieton decedat în urma unui accident. Aceștia au formulat mai multe cerințe autorităților capitalei.
„Noi astăzi am venit să cerem implementarea programului Vizion 0, este o programă care UE vrea să o implementeze în următorii zece ani, ca să prevină accidentele letale, ca oamenii să nu mai moară pe drumuri și șoferii să nu mai facă închisoare. Din păcate, acum se optează pe mărirea amenzilor. Bine, amenzile se măresc, dar nu exclud decesul persoanelor”.
„Așteptăm de la autorități să facă o evaluare sau să constate trecerile de pietoni unde nu există semafor, unde este probabilitate de accidente, în mod special lângă instituțiile de învățământ și să asigure sau cu echipaje de poliție sau să le marcheze în alb roșu, pentru a evita traumele și accidentele”.
Manifestanții susțin că intenția autorităților de a înăspri pedepsele pentru șoferi și recomandările ca pietonii să poarte haine și accesorii reflectorizante, nu sunt suficiente.
„Din păcate, în ultimul timp am devenit martorii unui număr mare de accidente și traumatisme pe trecerile de pietoni. Este evident că măsurile autorităților nu sunt suficiente pentru a rezolva această problemă”.
„La reparația drumurilor și infrastructurii din oraș, nu s-a ținut cont de securitatea pietonilor, și nici pe parcursul anilor. De multe ori au fost situații când s-a spus că gata, facem treceri de pietoni un pic ridicate deasupra terenului, sau diferite tipuri de zebre, dar din păcate s-a rămas la declarații, s-a făcut foarte puțin”.
La flashmob a participat și Rodion Chincev, tatăl unui băiat de 19 ani care, în septembrie, a fost lovit pe trecerea de pietoni. În urma incidentului, băiatul s-a ales cu o contuzie cerebrală.
„Era ziua afară, ora 12, era în mijlocul trecerii de pietoni, a fost lovit. Șoferul zice că nu l-a văzut. Mai mult ca atât, fiind la fața locului, șoferii se opreau și îmi făceau mie observație, ce parcă băiatul tău e unicul? Șoferul mi-a zis, ce așa strigi la mine, eu eram afectat, parcă copilul tău e primul care cade în accident. Asta e atitudinea șoferilor de astăzi”.
Mulți pietoni pe care i-am întâlnit astăzi au confirmat că nu se simt deloc în siguranță atunci când traversează strada. „Sunt cu frică, ei nu cedează, merg pe zebră, ori se opresc chiar în mijlocul zebrei. Acolo este distanță până la zebră, și ei nu respectă”.
„Când e culoarea verde, e bine, dar fără semafor, e foarte periculos. Trebuie să mă asigur că mă vede șoferul, doar după asta trec. Dacă merg fără să mă uit, îmi pun viața în pericol”.
Între timp, autoritățile susțin că sunt deschise pentru toate acțiunile menite să sporească siguranța traficului rutier.
„În ultimii trei ani de zile, de către serviciile municipale au fost întreprinse mai multe activități, începând de la iluminatul stradal, iluminatul trecerilor de pietoni, marcajul, crearea insulițelor de siguranță în cele mai periculoase artere ale capitalei, și nu în ultimul rând reabilitarea integrală a celor 18 pasaje cu treceri subterane”.
Potrivit poliției, în perioada 1-15 ianuarie, au fost înregistrate 33 de accidente, în care au fost implicați pietonii. Cinci oameni au murit, iar 28 s-au ales cu traumatisme. Astăzi, pe strada Miorița din cartierul Telecentru, s-a produs încă un accident pe trecerea de pietoni. O mașină a lovit un copil de cinci ani și pe bunica acestuia, de 47 de ani. Ambii au fost transportați la spital.