Agenda europeană a Republicii Moldova și acțiunile Guvernului în domeniul integrării europene și dezvoltării economice au fost subiectele discutate de prim-ministra Natalia Gavrilița în cadrul întrevederii cu ministra Afacerilor Europene și proprietății de stat din Finlanda, Tytti Tuppuraine, și secretara de stat a Ministerului Afacerilor Externe din România, Daniela Gîtman.
„ Avem în continuare multe provocări pe care vom reuși să le depășim cu sprijinul partenerilor noștri externi. În anul curent, ne-am propus să creștem reziliența economică și să accelerăm reformele. Ne vom concentra pe îndeplinirea condiționalităților înaintate de Comisia Europeană, suntem în contact permanent cu membrii Comisiei de la Veneția în procesul de reformare a sistemului de justiție.”, a subliniat Natalia Gavrilița.
Ministra Afacerilor Europene și proprietății de stat din Finlanda a reconfirmat suportul Finlandei în procesul de îndeplinire a condiționalităților Comisiei Europene și și-a exprimat încrederea că, în scurt timp, Republica Moldova va începe negocierile de aderare la blocul comunitar.
„Vreau să vă asigur de tot sprijinul nostru. Suntem gata să aprofundăm cooperarea cu Republica Moldova și pe domeniul aprovizionării cu energie. Vă încurajăm să continuați să lucrați asupra realizării proiectelor începute, mai ales a celor care vizează fortificarea instituțiilor. Vrem să avem membri ai UE cu instituții puternice, care împărtășesc aceleași valori europene”, a adăugat Tytti Tuppurainen.
Secretarul de stat pe afaceri europene din cadrul Ministerului Afacerilor Externe al României, Daniela Gîtman, a apreciat hotarârea Guvernului de la Chișinău de a identifica soluții pentru depășirea crizelor și a îndemnat autoritățile să conteze pe sprijinul României și al comunității europene.
„Știu că aveți o agendă încărcată pentru acest an, inclusiv urmează să găzduiți, pe 1 iunie, cea de-a doua reuniune a Comunității Politice Europene. Suntem aici pentru a vedea cum vă putem susține în procesul de preaderare și să vă asigurăm de tot suportul necesar”.