Puiul de leu adus din Ucraina va rămâne, deocamdată, în îngrijirea agricultorului. Grădina Zoologică nu are condiții, în prezent, pentru a-l adopta, în plus ar fi un stres mult prea mare pentru animalul de șase luni, care ar putea și muri. De aceea, Inspectoratul pentru Protecția Mediului, în urma consultării cu specialiștii, a permis ca mamiferul să rămână în mediul în care îi este acum familial, adică la Ștefan Vodă.
Încântat de decizie, Vasile Mereuță a promis că îi va amenaja un volier cum nu s-a mai văzut la noi în țară și îi va crea cele mai bune condiții micuței Baghira de care nu vrea să se despartă nici în ruptul capului. Susține că va transforma animalul într-un leu de casă.
Micuța leoaică nu va mai ajunge la Grădina Zoologică din Chișinău. Potrivit șefului Inspectoratului pentru Protecția Mediului, deocamdată, acolo nu există condiții de adaptare. Mai ales că, recent au mai fost aduși și alți lei din Ucraina. Însă pentru a putea păstra animalul, Vasile Mereuță ar trebui să îndeplinească mai multe condiții.
Pe de altă parte, Inspectoratul pentru Protecția Mediului susține că a depus o cerere la Serviciul Vamal pentru a ancheta în ce condiții acest leu a traversat frontiera. Deși Vasile Mereuță susține că are toate actele în regulă, totuși, există suspiciuni că el ar fi fost adus ilegal. Ion Bulmaga susține că așteaptă finalizarea anchetei de la vamă.
Între timp, agricultorul din Ștefan Vodă a depus deja o solicitare la Ministerul Mediului, ca animalul să rămână în îngrijirea familiei lui și ne-a spus că, în aceste zile, traduce toate actele din ucraineană în română.
„O să rămână la noi, la Grădina Zoologică, în primul rând, nu are condiții, ....s-o transformăm in leu de casă. E pericol pentru dansa. Pentru e acum pericol, pentru că ar putea muri? DA. Riscă să moară!”
Vasile Mereuță promite să-i creeze cele mai bune condiții la Ștefan Vodă și spune că animalului nu-i va lipsi nimic.
„El acum trăiește în casă. Noi o să facem un volier de acesta modern cu încălzirea podelei, condiționer și să meargă la plimbare, pentru că el iubește să se plimbe.”
Leoaica care acum are șase luni a fost adusă din zona Mariupolului.
Vasile Mereuță a declarat că i-a fost dăruită de o asociație pentru apărarea drepturilor animalelor din Ucraina, încă de când micul mamifer avea o lună. Bărbatul s-a implicat ca voluntar în transportarea mai multor animale din Ucraina prin Republica Moldova în România, iar despre leoaica pe care o îngrijește s-a aflat după ce în spațiul public au apărut imagini cu ea în timp ce se plimba printr-o pădure de lângă Palanca.