Marcela Paladi, tânăra care a rămas fără picioare după un accident pe viaduct, a venit cu un apel dur și emoționant, adresat șoferilor și autorităților. Tânăra le-a cerut să conștientizeze că viața are prioritate, subliniind că tragedia pe care a trăit-o nu ar trebui să fie văzută doar ca o dramă personală, ci ca un avertisment pentru fiecare.
„Când am ajuns în Germania, mai exact la Munchen, ne-am pierdut puțin printre străzi și din greșeală am cotit pe o stradă pietonală. Poliția imediat ne-a oprit și ne-a amendat. Nu i-a interesat că suntem străini, că GPS-ul ne-a dus în eroare etc… legea este lege. Din acest motiv, este regulă în țara asta”, a povestit Marcela.
Experiența în fața rigidității legii germane a făcut-o pe Marcela să se întrebe de ce regulile similare nu sunt aplicate și în Republica Moldova și de ce nu se poate simți în siguranță în țara noastră.
„Oare la noi când se va face regulă? Oare câte vieți mai trebuiesc spulberate și mutilate, ca autoritățile să se implice și să aplice amenzi mai usturătoare? Oare câte familii trebuiesc distruse, ca legile în sfârșit să devină mai drastice?
De ce într-o țărișoară atât de mică, se întâmplă lucruri atât de urâte? De ce mamei mele ar trebui să-i fie teamă să traverseze strada regulamentar!? De ce tatălui meu ar trebui să-i fie teamă să conducă de la serviciu până acasă, că poate ieși un „șumaher” de după colț?
De ce locul meu de baștină e un loc nesigur pentru mine, pentru familia mea, pentru prietenii mei, pentru oricine?”, se întreabă tânăra.
Marcela Paladi s-a adresat șoferilor, menționând că oricine din familia lor ar putea fi în locul ei, dacă regulile nu vor fi respectate.
„Dragi șoferi, Viața are prioritate!! Iar dacă această frază nu vă este de ajuns, când mă veți vedea prin Chișinău, șchiopătând pe 2 proteze, să înțelegeți că oricine din familia voastră ar putea fi în poziția mea. Sună dur, știu, dar asta e realitatea”, a punctat tânăra de 25 de ani.
Atenție! Imagini cu impact emoțional!
TV8.md reamintește că accidentul cumplit în care Marcela și-a pierdut ambele picioare a avut loc în seara de 5 februarie, pe viaductul care unește sectoarele Botanica și Centru ale Capitalei. Potrivit poliției, inițial, mașina în care se afla tânăra, a fost lovită, din spate, de un alt automobil. Iar în momentul în care Marcela scotea triunghiul de semnalizare din portbagaj, ea a fost lovită în plin de un BMW, care i-a retezat, la propriu, picioarele.
Gheorghe Begu, șoferul care a provocat accidentul, a fost condamnat la 3 ani și 6 luni de închisoare. Dintre aceștia, doi ani urmează să îi petreacă într-un penitenciar de tip deschis, iar un an și 6 luni - cu suspendare. De asemenea, bărbatul urmează să îi achite tinerei prejudiciu de 2 milioane de lei.
Tatăl Marcelei nu este de acord cu decizia luată de magistrați și spune că nu crede în justiție. „Cine are bani, acela câștigă. Nu știu, i-au mituit sau nu, dar de la 7 la 2 ani, e ceva suspect”, a declarat tatăl Marcelei Paladi.
Procurorul de caz susține că va decide ulterior dacă va contesta ori nu decizia.
De la începutul anului, mai mulți pietoni și șoferi au avut de suferit în urma accidentelor. Unii, inclusiv copii de 10, 12 ani au plătit cu viața.
Pe 21 februarie, s-a produs accidentul în care Valerian, campion la ciclism, și un coleg al său au fost spulberați pe șosea, lângă Stăuceni. Valerian a murit trei zile mai târziu. Cel de-al doilea sportiv se simte mai bine.
Șoferul care i-a spulberat pe șosea pe bicicliștii minori a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile, în Penitenciarul nr. 13, iar ulterior, mandatul a fost prelungit. Totodată, judecătorii au dispus ca șoferului să îi fie suspendat dreptul de a conduce mijloace de transport până la o sentință definitivă.
Pe 24 martie, un troleibuz a lovit mortal o fetiță de 12 ani la Ciocana, în timp ce traversa strada regulamentar, pe o trecere nedirijată pentru pietoni. Șoferița troleibuzului a fost reținută și plasată în arest preventiv în Penitenciarul 13. Ulterior, magistrații Curții de Apel Chișinău au trecut-o în arest la domiciliu și au dispus suspendarea pentru un an, a permisului de conducere al șoferiței.
Un alt accident grav a avut loc pe 14 mai, între localitățile Băcioi și Răzeni. Trei persoane au decedat și trei au fost traumatizate în urma impactului dintre un Renault și un Audi. Oamenii legii au stabilit că la momentul impactului, șoferul mașinii de model Audi era beat. Magistrații au emis mandat de arest pentru 30 de zile pe numele șoferului de 33 de ani.