Mama unuia dintre băieții care au avut de suferit în urma accidentului de la Băcioi cere ajutorul oamenilor cu suflet mare pentru a-i salva viața fiului său. Tânărul se află în stare gravă la spital și are nevoie în continuare de îngrijiri medicale.
Mama băiatului a publicat un mesaj emoționant pe rețelele de socializare.
„În urma accidentului de la Bacioi - Răzeni, fiul meu Alii Tudor - Dorin a avut de suferit enorm. E în stare foarte foarte gravă.. Ajutorul se face cu bunătatea oamenilor. (...) Ajutorul îl face și bunul Dumnezeu prin rugăciunile voastre. Stau în genunchi în fața voastră și vă mulțumesc pentru tot ajutorul acordat fiului meu Tudor - Dorin. El o să se facă bine datorită vouă”, a scris femeia în postarea sa.
Totodată, ea a lăsat datele bancare unde persoanele pot transfera ajutorul financiar.
![](https://tv8.md/resources/2023/05/17/25c15c29-abeb-4f10-ac67-b1515e961cf6_3475671131144256849722492498145671023012038n.jpg)
De asemenea, pentru a rămâne în viață băiatul are nevoie de sânge. Sunt potrivite toate grupele sanguine. Colectările se fac la strada Academiei 11 din Chișinău.
TV8.md amintește că un accident grav a avut loc pe 14 mai, între localitățile Băcioi și Răzeni. Oamenii legii au stabilit că la momentul impactului dintre un Renault și un Audi, șoferul mașinii de model Audi era beat.
Bărbatul de 33 de ani a fost reținut pentru 72 de ore.
Pe caz a fost inițiată o cauză penală, urmând să fie stabilite toate circumstanțele.
În urma accidentului rutier au decedat pasagerii din Renault, doi tineri de 24 de ani și o tânără de 23 de ani.
Șoferul de 24 de ani din Renault și doi pasageri din Audi au fost transportați la spital pentru îngrijiri medicale.
Magistrații au emis mandat de arest pentru 30 de zile șoferului care a provocat accidentul rutier de duminică, în care au decedat trei persoane, iar alte trei au fost traumatizate.