Guvernul are planificate două rectificări bugetare pe parcursul acestui an, una dintre care urmează să fie demarată după aprobarea din cadrul ședinței de miercuri, 24 mai. Despre aceasta a vorbit premierul Dorin Recean, care a precizat că rectificarea de astăzi prevede și creșterea salariilor în sectorul public.
„În acest an Guvernul are planificate două rectificări bugetare. Pe una o demarăm astăzi, iar a doua la sfârșitul lunii iulie. Trebuie să ne ajustăm. Anul trecut am avut un an plin de crize. Anul acesta trebuie să continuăm să administrăm acele crize. Sarcina Guvernului este să elibereze mai mult spațiu bugetar pentru ca banii să fie alocați în economie, infrastructură și evident în creșterea veniturilor populației, dar și săcreștem veniturile în administrație”, a declarat Recean.
Premierul a afirmat că mărirea salariilor este necesară în contextul în care instituțiile trebuiesc pregătite pentru următoarea etapă a relațiilor Republicii Moldova cu Uniunea Europeană, iar pentru acest lucru trebuie atrase resurse umane bine pregătite.
„(...) Acum vom demara în această rectificare și procesul de creștere a salariilor în sectorul public. Așa cum trebuie să identificăm resurse implementare, o să începem cu o începere salarială în administrația publică centrală. Înțeleg că nu este populară și înțeleg că vom fi criticați. Este un lucru important. Noi trebuie să pregătim țara, să pregătim instituțiile, să ajungem acolo unde trecem la următoarea etapă a relațiilor noastre cu UE. Pentru acest lucru avem nevoie de resurse competente.
Vedeți că noi suntem în imposibilitatea de a atrage resurse umane necesare și suficient de talentate pentru a pregăti acest proces important”, a menționat Recean.
Potrivit premierului, această ratificare va consolida capacitatea ministerelor, a administrației publice centrale pentru a putea pregăti și a atrage mai multe resurse în buget, precizând că următoarele creșteri salariale din alte domenii sociale vor fi făcute în rectificarea din august.
„Prezint două comparații și rog să le luăm ca atare. E absurd când cineva din noi, în calitate de miniștri are un salariu mai mic în esență decât cineva care lucrează pe șantier. Și o profesie este respectabilă, dar și alta este la fel respectabilă, dar competențele necesare sunt totuși diferite. Noi trebuie să avem talentele necesare în care să putem pregăti calitativ legislația noastră pentru armonizarea cu cea a UE.
Cu tot respectul față de profesii, dar șefii de direcții din ministere au salarii mai mici decât chelnerii din cafeneaua de vizavi. Este începutul creșterilor salariilor din administrația publică și sectorul public. Această ratificare va consolida capacitatea ministerelor, a administrației publice centrale pentru a putea pregăti și a atrage mai multe resurse în buget, precizând că următoarele creșteri salariale din alte domenii sociale vor fi făcute în rectificarea din august”, a afirmat Recean.