Noul președinte al Asociației Judecătorilor din Republica Moldova, Victor Sandu promite să fie o voce puternică în vederea promovării valorilor profesionale. Acesta dă asigurări că alături de colegi va lucra pentru a consolida independența judiciară și a asigura calitatea actului de justiție.
„Contez pe sprijinul vostru și pe contribuția fiecăruia dintre voi în realizarea obiectivelor. Vom construi împreună o asociație puternică și unită, în care drepturile și interesele judecătorilor să fie protejate și promovate în mod corespunzător”, a menționat Victor Sandu într-un mesaj pe Facebook.
Magistratul a mulțumit inclusiv pentru votul de sâmbătă, 20 mai, când a fost ales președinte al Asociației Judecătorilor.
„Este cu adevărat o mare onoare să fiu ales președinte al asociației noastre. Aș dori să exprim recunoștința mea profundă pentru sprijinul vostru și promit să depun toate eforturile pentru a servi intereselor comune. Sunt cu adevărat încrezător că vom realiza progrese semnificative în beneficiul profesiei și al sistemului judiciar din Republica Moldova”, a mai menționat Victor Sandu.
Amintim că Asociația Judecătorilor din Moldova și-a schimbat întreaga conducere. La adunarea care a avut loc sâmbătă, 20 mai, președinte al Asociației, pe un mandat de patru ani, a fost ales Victor Sandu, magistrat în cadrul Judecătoriei Chișinău.
„Avem încredere că domnul Sandu va aduce transparență și va continua să promoveze valorile noastre fundamentale”, se menționează într-un comunicat de presă al Asociației Judecătorilor.
Au fost desemnați și membri noi Consiliul Executiv al Asociației. Este vorba despre Ion Chirtoacă, Oxana Mironov, Constantin Chilian, Alexandru Negru, Alexandru Arhip, Mihail Bușuleac, Angela Bostan, Dragoș Crigan și Eugeniu Ciubotaru.
De asemenea, au fost aleși și noii membri ai Colegiului de Cenzori, care vor asigura o supravegherea activităților financiare și administrative ale asociației. Aceștia sunt: Ecaterina Buzu, Cristina Troianovschi și Mariana Stratan.