Interpretul Pasha Parfeni, care ne-a reprezentat țara la Eurovision 2023, s-a întors din Liverpool. Acesta a mărturisit că a legat noi prietenii, a acumulat experiență prețioasă și a simțit sprijin din partea diasporei. Într-o postare pe Facebook, artistul a îndemnat lumea să viziteze Republica Moldova.
„După două săptămâni petrecute în Liverpool, a trebuit să cumpărăm bagaje suplimentare pentru noile noastre amintiri. Ne-am făcut mulți prieteni noi. Întâlnirea cu atât de mulți artiști din atâtea țări și culturi definește esența Eurovision-ului. Diversitatea este fascinantă, iar această competiție anuală evidențiază asta prin muzică și spectacol.
Ne-a plăcut Liverpool! Vibe-ul, arhitectura, mâncarea - este un loc unde să te întorci și să te distrezi! Avem multă experiență prețioasă. Pentru cea mai mare parte a echipei mele este primul contact cu Eurovision și sunt deja sigur că nu este ultimul. Eurovision este contagios”, a spus Pasha Parfeni.
Pasha se consideră norocos, pentru că face parte „dintr-o națiune atât de caldă și primitoare”, menționând că a simțit, ca artist, susținerea diasporei moldovenești.
„Nu ezitați să planificați o călătorie în Moldova. Mă voi bucura să știu că Soarele și Luna v-au făcut să vizitați țara mea natală”, a îndemnat artistul.
TV8.md reamintește că cea de-a 67-a ediție a Eurovision Song Contest a luat sfârșit, iar marea câștigătoare este Suedia, reprezentată de Loreen cu piesa „Tattoo”. Aceasta a acumulat 583 de puncte. Republica Moldova s-a clasat pe locul 18 cu 96 de puncte.
Pe locul doi a ajuns Finlanda, iar pe trei - Israel. Clasamentul este continuat de Italia, Norvegia, Ucraina, Belgia, Estonia, Australia și Cehia, care încheie topul celor 10.
Ultimul loc i-a revenit Germaniei, care a acumulat doar 18 puncte.
Eurovision 2023 a avut loc la Liverpool, fiindcă Ucraina, câștigătoarea din 2022, nu putea găzdui concursul din cauza războiului.
Anul trecut, Republica Moldova s-a clasat pe locul 7 datorită fraților Advahov și trupei „Zdob și Zdub”, care au cântat „Trenulețul”. Țara noastră participă din anul 2005 la concurs, obținând cel mai bun rezultat în 2017, atunci când Sunstroke Project a luat locul 3 cu piesa „Hey Mamma”.