Dacă la Chișinău oamenii strigau la unison că vor în Europa, la Orhei, Bălți și Comrat partidul Șor și-a scos simpatizanții în stradă pentru a protesta față de aspirațiile europene ale guvernării. Pe muzică rusească, aceștia au cerut un referendum pentru deciderea vectorului extern al țării. În timp ce organizatorii spun că la cele trei manifestații au participat în jur de 60 de mii de oameni, poliția susține că au fost mult mai puțini- aproximativ 5 500.
Președintele raionului, Dinu Țurcanu, a ezitat, însă, să spună dacă au adus organizat oameni la protest.
Și dacă în timpul discurilor unii manifestanți păreau puțin obosiți și s-au așezat chiar pe trotuare, când a răsunat muzica, aceștia s-au mai înviorat. Aceștia au dansat pe piesele unei formații din Rusia, iar mai târziu pe scenă a urcat și interpretul din România, Marcel Pavel.
S-au scandat mesaje antiguvernamentale și la Comrat. La miting a participat și noua bașcană aleasă, Evghenia Guțul. Iar fugarul Ilan Șor a apărut, tradițional, pe un monitor imens, instalat pe o scenă. A fost o intervenție simultană la mitingurile din cele trei orase.
„Reporter: Bună ziua! De ce ați venit aici?
Participant: Spuneți vă rog în limba rusă.
Reporter: Pentru ce ați venit?
Participant: Nici nu știu ce să vă spun. Sunt atât de multe probleme aici. Unii vor în Europa alții în România. Nu știu”.
„Reporter: Ce vă doriți de la acest eveniment?
Participant: Ascultăm! Spune ce dorești de la noi?
Reporter: De ce sunteți aici? Spune de ce ai venit”.
Manifestația a culminat cu piese interpretate de artiști ruși. Dacă pe unii i-au văzut în carne și oase, pe alții manifestanții i-au admirat doar pe monitor.
La Bălți manifestația anti-guvernamentală a avut loc în Parcul Victoriei. Oamenii, veniți din mai multe localități din nordul țării, spun că își doresc neutralitate și relații de prietenie cu fostele republici sovietice. Unii au recunoscut că au fost aduși organizat.
„Eu nu am venit pentru Șor, nu am venit pentru Dodon, eu am venit pentru sufletul meu să se ușureze de otrava asta”, a spus un participant la protest.
La toate cele trei manifestații de la Orhei, Comrat și Bălți deasupra scenei era desenat drapelul Rusiei, cel al Republicii Moldova, iar în dreapta- cel al Uniunii Europene. Acestea erau însoțite de mesajul: Cerem referendum.
În timp ce Partidului Șor spune că la cele trei manifestații ar fi participat 60 de mii de persoane, poliția a numărat în jur de 5 mii 500.