Șeful Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, dă asigurări că oamenii legii vor fi la datorie și vor asigura protecția cetățenilor la Adunarea Națională „Moldova Europeană”.
Totodată, șeful IGP a venit cu unele recomandări pentru participanții la eveniment.
„Un aspect ține de grija părinților față de copii. De a avea grijă de bunurile personale care vor fi asupra cetățenilor. De asemenea, îndemnăm cetățenii să fie prudenți în timpul deplasărilor, atât șoferii cât și pietonii. Solicităm să fim atenți la eveniment. Să nu avem lucruri interzise sau incompatibile cu manifestația. Să nu avem genți voluminoase sau rucsacuri care ar crea incomodități altor participanți”, a subliniat Cernăuțeanu.
De asemenea, șeful IGP a reiterat că Adunarea Națională este în primul rând un eveniment pașnic.
„Poliția va asigura buna desfășurare a evenimentului. Trebuie să fim conștienți să venim la un eveniment pașnic și trebuie să întreprindem numai acțiuni compatibile cu astfel de evenimente”, a mai spus Cernăuțeanu.
La începutul lunii aprilie, șefa statului a anunțat că va convoca în data de 21 mai, la ora 11:00, în PMAN, Adunarea Națională „Moldova Europeană”, o adunare a cetățenilor, „în care să spunem lumii că suntem europeni și că aceasta e calea aleasă de noi”.
„Am vrut să mă adresez direct oamenilor. Chiar dacă avem anumite supărări, păreri diferite, acum nu e momentul de ceartă și dezbinare. Acum e momentul să ne unim și să devenim împreună parte a familiei europene. Vin cu acest îndemn, pentru că în momentele cruciale, deciziile mari nu se iau doar de politicieni. Deciziile mari se iau de oameni în PMAN. Suntem la o mare răscruce. Ce facem acum va influența viețile noastre, ale copiilor noștri și ale copiilor copiilor noștri”, a declarat Maia Sandu.
Președinta a chemat toate partidele proeuropene să se unească pentru ca Moldova să devină parte a familiei europene.
„Vă îndemnăm să le explicăm celor care mai au dubii că deciziile privind viitorul Republicii Moldova se iau în Republica Moldova. A venit timpul ca moldovenii să arate că suntem un popor care își poate apăra democrația și pacea. A venit timpul ca cei din vest și est, în clipele hotărâtoare suntem uniți și curajoși”, a mai precizat președinta.
Au urmat câteva runde de consultări pe marginea acestui eveniment, organizat cu mai multe partide.