„Nu există pericole”, afirmă președinta Republcii Moldova în contextul unor eventuale provocări în marja Adunării Naționale „Moldova Europeană”, care se va desfășura la 21 mai. Șefa statului a afirmat că instituțiile statului vor asigura condiții sigure pentru desfășurarea evenimentului. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „Bună seara!” de la Moldova 1.
„Aceasta este o informație (n.r. referitor la eventuale deztabilizări) falsă răspândită de oponenții integrării europene a Republicii Moldova, de oponenții Republicii Moldova, cărora le este frică că în Piață vor veni mulți oameni și toată narațiunea lor despre faptul că Republica Moldova vrea cu țara războinică de la est se va disipa. Noi suntem vigilenți, instituțiile știu să asigure siguranța pentru cetățeni, se pregătesc toate instituțiile, au fost făcute anunțuri pentru a cunoaște ce și unde se întâmplă.
E adevărat că trebuie să fim și noi vigilenți, iar dacă vom observa ceva suspect, va trebui să raportăm”, a declarat Maia Sandu.
În context, șefa statului a precizat că vor fi voluntari cu însemne speciale în mulțime, astfel ca oamenii să raporteze dacă există vreo problemă.
„Nu există pericole, vreau ca oamenii să știe să nu se lase manipulați și speriați”, a subliniat președinta.
TV8.md reamintește că președinta Maia Sandu a anunțat că va convoca în data de 21 mai, la ora 11:00, în Piața Marii Adunări Naționale (PMAN), o adunare a cetățenilor, „în care să spunem lumii că suntem europeni și că aceasta e calea aleasă de noi”.