Situație alarmantă în Capitală. Spitalele municipale cu profil pediatric sunt arhipline, iar trei instituții medicale au depășit deja capacitatea maximă de paturi. În special, au crescut cazurile de pneumonii și bronhopneumonii care „decurg destul de agresiv și progresează destul de rapid”.
Potrivit șefului Direcției generale asistență medicală și socială din cadrul Primăriei Chișinău, Vladimir Bolocan, în ultima săptămână situația epidimiologică în Chișinău s-a acutizat.
„Majoritatea spitalelor municipale, în special cu profil pediatric, sunt la capacități peste cele maxime în cea ce privește acordarea asistenței medicale spitalicești. În special, mă refer la Spitalul municpal Clinic nr.1 pentru copii și Spitalul de Boli Infecțioase pentru copii, dar și în spitalul Clinic municipal „V. Ignatenco” se atestă o situație destul de complexă din cauza că numărul paturilor disponibile ajunge la maxim”, a declarat Vladimir Bolocan în cadrul ședinței Primăriei.
În ce privește diagnosticul: „Este vorba de pneumonii și bronhopneumonii, care decurg destul de agresiv și progresează destul de rapid. De aceea, atenționăm toată populația municipiului Chișinău, în special când e vorba de copii. Dacă dimineața părinții identifică sau suspectă simptome de răceală sau posibil gripă, să se adreseze la medic și să nu ducă copilul în comunitate, or contagiozitatea este destul de înaltă”, a mai spus șeful Direcței.
Și profesorii sunt rugați să anunțe părinții dacă observă anumite simptome la elevi, în timpul orelor, pentru a nu permite acutizarea stării de sănătate, dar și răspândirea infecțiilor rspiratorii „S-ar putea răspândi foarte repde și riscăm să ajungem la o situație epidemiologică alarmantă în municipiu”, a apunctat Bolocan.
Potrivit șeful de Direcție, cazurile de infecții rspiratorii au crescut și în cazul adulților, care prezintă simptome de la 10 la 14 zile.