Nu a reușit să facă „pace” cu zăpada, că a început „lupta” cu noroiul. Primăria Chișinău își pregătește tehnica pentru a interveni în forță la curățarea străzilor de glod. Viceprimarul Capitalei susține că acesta este o consecință a materialului antiderapant, folosit pentru prevenirea ghețușului și a solicitat „conjugarea eforturilor”, pentru a nu permite transformarea acestuia în praf.
Odată cu încălzirea vremii și topirea mormanelor de zăpadă, mai multe artere și trotuare din Chișinău au rămas acoperite cu noroi.
„Avem foarte și foarte mult glod. Înțeleg că a rămas în urma măsurilor de prevenire a ghețușului, pe perioada de iarnă când au fost răspândite sute de tone de nisip și material antiderapant. Însă astăzi acest material antiderapant s-a transformat în glod”, a declarat viceprimarul Chișinăului, Ilie Ceban, în cadrul ședinței săptămânale a serviciilor Primăriei Chișinău.
În aceste condiții, viceprimarul a solicitat tuturor subdiviziunilor responsabile să se implice activ în curățarea străzilor.
„Să fie pregătite echipamentele și utilajele necesare pentru a evacua noroiul, deoarece, știm bine, pe urmă acesta se transformă în praf. Trebuie să intervenim eficient, rapid și rog toată lumea să fie implicată în acțiunile de salubrizare”, a punctat Ilie Ceban.
Menționăm că zăpada din luna ianuarie a „paralizat” Chișinăul. În primele zile, transportul public a fost sistat temporar, apoi a circulat cu întârzieri; automobilele „patinau” pe străzi; trotuarele erau impracticabile, iar mașinile parcate pe marginea străzilor au stat câteva zile blocate în mormane de zăpadă. Deși autoritățile locale ar fi implicat toată tehnica din dotare, „lupta” cu zăpada a durat mai mult de o săptămână.