Ar fi cumpărat cărbuni pentru penitenciare, dar nu tot a ajuns la destinație, cauzând un prejudiciu de peste 400.000 de lei. Doi foști angajați ai Departamentului Instituțiilor Penitenciare (DIP), au fost trimiși pe banca acuzaților, pentru abuz în serviciu.
Procuratura Anticorupție a finalizat urmărirea penală și a expediat în instanța de judecată pentru examinare în fond, cauza penală de învinuire a celor doi foști angajați ai Departamentului Instituțiilor Penitenciare (DIP), fiindu-le incriminată săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu.
Potrivit procurorilor, Departamentul Instituțiilor Penitenciare şi un agent economic, au încheiat în anul 2015, un contract de livrare a cărbunelui mai multor subdiviziuni ale Departamentului în sumă totală de 9.008.160 lei.
Însă, unul din inculpați (la acel moment, exercita funcția de director adjunct al DIP), împreună cu șeful Direcției logistice din cadrul DIP, dădeau indicații telefonice șefilor secțiilor logistice din cadrul penitenciarelor sau nemijlocit șefilor penitenciarelor să semneze în rubrica „Primit bunurile” pe toate facturile fiscale de livrare a cărbunelui prezentate de reprezentanții furnizorului. Asta indiferent de faptul dacă cărbunii indicați în facturi a fost livrat sau nu, menționând, că aceasta este indicația conducerii DIP. În acea perioadă cel de-al doilea inculpat deținea funcția de șef adjunct, concomitent șef al serviciului logistică al Penitenciarului nr.10 Goian.
Prin urmare s-a stabilit, că din totalul volumelor de cărbune, livrat pentru fiecare instituție subordonată DIP, lipseau diferite cantități, în total fiindu-i cauzat Administrației Naționale a Penitenciarilor, un prejudiciu în sumă totală de aproximativ 400.000 lei.
În privința a patru învinuiți, la cererea lor a fost încetată urmărirea penală pe motivul intervenirii termenului de prescripție, iar ceilalți doi nu și-au recunoscut vinovăția și nu au exprimat acordul încetării urmăririi penale, cauza penală fiind trimisă pentru examinare în fond la Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani.
Dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă o pedeapsă sub formă de amendă în mărime de la 6.000 la 16.000 lei sau cu închisoare de până la 3 ani, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani (pedeapsa în vigoare favorabilă la momentul săvârșirii infracțiunii).