Fracțiunea PAS din Consiliul Municipal Chișinău a depus un denunț la Procuratura Generală. Consilierii solicită investigarea modului de elaborare a bugetului municipal Chișinău, pe motiv că ar fi găsit mai multe încălcări ale legii privind finanțele publice, dar și introducerea unor noi linii de buget care trezesc semne de întrebare. De altă parte, Consiliera primarului Ion Ceban, Natalia Ixari, susține că reprezentanții PAS creează dezastru în toate domeniile importante din țară, iar pentru a diviza opinia publică, zilnic „lansează tot felul de fumigene în Chișinău”.
Reprezentanții fracțiunii PAS în CMC au venit în această dimineață la Procuratura Generală, nemulțumiși de felul în care factorii de decizie ai Primăriei Chișinău respectă legea finanțelor publice
„Mai bine de o lună, Primăria operează în baza unui buget provizoriu, buget care are prevăzuți bani pentru mai multe programe municipale importante pentru oamenii din municipiul Chișinău, dar în același timp, vedeam cum se închideau grupele cu program prelungit, cum se reduceau salariile la asistenții personali, nu se dădeau compensații la căldură pentru locuitorii din Chișinău”, a declarat vicepreședintele fracțiunii PAS din CMC, Dumitru Ivanov.
Potrivit consilierilor PAS, bani pentru toate aceste programe municipale sunt în prevăzuți în bugetul provizoriu, banii care acum ar sta „în aer în bugetul municipal” în timp ce oamenii au nevoie de ei.
„Considerăm că este o încălcare gravă a drepturilor oamenilor din Chișinău. Deci noi am pregătit un denunț la Procurata Generală să investigheze modul de elaborare a bugetului municipal Chișinău, pentru că noi am găsit mai multe încălcări ale legii privind finanțele publice, precum au fost introduse și linii noi de buget pentru programe noi. Or, legea nu permite așa ceva, au fost schimbați parametrii bugetari, au fost incluse mai multe programe municipale care trezesc mari semne de întrebare”, a mai punctat Dumitru Ivanov.
De cealaltă partea, Consiliera primarului Ion Ceban, că reprezentanții PAS urmăresc două scopuri: „Crearea haosului în capitală, deoarece au aceastăs arcină și de a devia atenția publică de la gravele probleme din țară precum neachitarea salariilor, scandalurile de corupție în domeniul achiziționării gazelor și licitațiile de la Aeroport, dar și multe altele, eșecul tuturor așa numitor reforme de care s-au ocupat, în urma cărora au închis școli, universități, spitale, au demis asistenții sociali etc.”, a declarat Natalia Ixari
Consiliera primarului susține că: „Primăria a finalizat procesul de consultări ample pe taxele locale, nu 7 ore așa cum au dezbătut bugetul național cei de la guvernare și au încălcat flagrant legea. După ce va fi aprobat proiectul taxelor locale, va fi și bugetul. El este finalizat și urmează să fie propus dezbaterilor publice exact cum prevede legea și nu cu viteza cu care au votat cei de la PAS, ca după asta cetățenii să găsească în buget opriri de finanțări și alocații pentru croasante”.