Deși municipalitatea are un regulament lupta cu problema maidanezilor, documentul nu se execută. Opinia a fost exprimată de consilierul municipal de la Platforma DA, fostul viceprimar al Capitalei, Victor Chironda, în ediția din 6 februarie a emisiunii „Freedom” de la TV8. Chironda susține că pentru problema câinilor vagabonzi sunt alocați anual bani însă aceștia nu sunt valorificați.
Precizările au fost făcute după ce o locuitoare a Capitalei a sunat în direct la emisiune și s-a plâns că zilele trecute a fost atacată de un câine, în sectorul Buiucani.
„Există un regulament din 2019, elaborat de specialiști, dar acesta de atunci nu se execută. Direcția locativ-comunală, domnul Bordiumov și ceilalți pur și simplu nu execută acest regulament, dar buget în fiecare an se alocă pentru asta”, a punctat Victor Chironda.
Potrivit lui Victor Chironda, deși pentru problema maidanezilor a fost creată o întreprindere specială, nu există niciun fel de transparență legată de felul în care se cheltuie banii în acest scop.
„Anul trecut au fost alocate 8 milioane de lei acestei întreprinderi. Trebuiau să se facă sterilizări, să înceapă construcția unui centru de plasament pentru câini, care nici măcar nu a fost proiectat, trebuia să înceapă pașaportizarea animalelor domestice în Chișinău...Nimic nu știm ce se întâmplă”, a spus Chironda.
Și fostul consilieri municipal liberal Ion Cebanu este de părere că autoritățile acordă prea puțină importanță problemei câinilor maidanezi.
„A fost o brambureală în consiliul trecut. Peste o ședință se discuta subiectul, câinii s-au înmulțit. De ei nu s-a ocupat nimeni pentru că nu se ocupă nimeni de chestiunea respectivă”, a spus Ion Cebanu.
Potrivit unor date obținute acum un an de echipa emisiunii „Moldova Gândește” de la TV8, în Capitală erau în jur de 5 mii de câini maidanezi. La adăpostul de animale de la Chișinău sunt însă doar în jur de 250.