Cele mai bune filme produse în Republica Moldova au fost premiate în cadrul Galei Cineaștilor 2024. Realizatorii producțiilor autohtone s-au ales cu trofee pentru cel mai bun film de animație, montaj, scenariu, documentar, dar și la alte categorii. Filmul „Carbon” a dominat gala cu șase distincții, printre care și cel mai bun lungmetraj. De asemenea, producția „Oameni Gospodari” a luat titlul pentru „cel mai bun serial”, iar documentarul „Drumul Războiului”, regizat de jurnaliștii TV8, Viorica Tătaru și Andrei Captarenco a fost premiat cu o mențiune specială.
Asemenea premiilor Oscar, actorii și actrițele din filmele autohtone au pășit pe covorul roșu de la Palatul Republicii. În rochii și costume de gală, aceștia au celebrat producțiile autohtone apărute în ultimul an. Marele câștigător al Galei Cineaștilor din acest an a fost filmul „Carbon”, în regia lui Ion Borș. Producția a obținut premiile pentru cea mai bună coloană sonoră, cele mai bune costume, cel mai bun montaj, cel mai bun scenariu, cel mai bun regizor și cel mai bun lungmetraj.
„E normal să tinzi spre ceva mai mult, dar când filmam, când eram pe platou, nu ne gândeam la asta, ne gândeam cât mai repede să facem un lucru bun, în termen și să apună soarele, mai repede să mergem la culcare, la asta ne gândeam cu siguranță. Și la mâncare”, actor în filmul „Carbon”, Dumitru Roman.
În același timp, juriul a decis că cei mai buni actori au jucat în filmul „Tunete”, în regia lui Ioane Bobeica. Titlul de cel mai bun rol masculin i-a revenit lui Anatol Mîrzenco, iar cel mai bun rol feminin - Tincuței Josan.
„Nu foarte multă lume, de fapt, are această experință ca mine, mai ales că eu eram și mai mică și nu înțelegeam importanța sau efectul pe care o să-l aibă o astfel de experiență în viața mea și, respectiv, acum, fiind mai mare, cumva realizez ce noroc am avut ca să particip în astfel de proiect”, actriță în filmul „Tunete”, Tincuța Josan.
În cadrul galei a fost oferit și un premiu maestrului Eugen Doga pentru contribuția excepțională în patrimoniul cinematografiei naționale, fapt ce l-a și emoționat pe compozitor.
„În această seară, eu m-am convins că noi avem o continuitate extraordinar de puternică. Eu cred că cinematografia noastră merită cea mai înaltă apreciere pe arena internațională”, compozitor, Eugen Doga.
De asemenea, în cadrul Galei Cineaștilor, titlul de „Cel mai bun serial” a revenit producției „Oameni Gospodari”, realizat pentru TV8 de Asociația Femeilor Cineaste. Iar la categoria de „Cel mai bun documentar”, cu o mențiune specială a fost premiat filmul „Drumul Războiului”, realizat de jurnaliștii TV8 Viorica Tătaru și Andrei Captarenco.
„Suntem bucuroși că filmul nostru, totuși, a avut un impact, pentru că cel mai important este impactul pe care îl are un film și, mai ales, cu o temă atât de dureroasă și atât de actuală”, regizori „Drumul Războiului”, Viorica Tătaru și Andrei Carptarenco.
În cadrul evenimentului, ministrul Culturii, Sergiu Prodan, a anunțat despre crearea unui fond al cinematografiei la nivel național.
„Aș vrea să adresez doar două cuvinte tuturor cineaștilor, dar și cinefilelor, tuturor nouă. Aceste două cuvinte sunt: fondul cinematografiei. Săptămâna aceasta chiar, ministerul Culturii, împreună cu colegii din Parlament, vom lansa împreună dezbaterile publice vizavi de acest fond.”, Sergiu Prodan, ministrul Culturii.
La Gala Cineaștilor 2024 au fost nominalizate 37 de producții autohtone și au fost oferite 15 trofee.