După aproape un an și jumătate în care prețurile au crescut moderat, ritmul a accelerat în ianuarie. În prima lună a anului, inflația anuală a fost de 4,6 la sută. În topul scumpirilor din ultimul an sunt serviciile de transport, fructele, legumele dar și încălțămintea.
Potrivit datelor făcute publice astăzi de către Biroul Național de Statistică în ultimul an, cel mai mult s-au scumpit mărfurile nealimentare. În topul acestora se situează încălțămintea. Aceasta a crescut în preț, în medie cu 10%. Prețul confecțiilor a crescut cu șase la sută, iar cel al medicamentelor cu 5%. În medie, serviciile s-au scumpit cu patru la sută. Deși, în această categorie se observă o ieftinire semnificativă a căldurii, luminii și gazelor naturale, transportul de pasageri s-a scumpit cu peste 20%, iar apa și serviciile de canalizare, cu 18 la sută. Cât privește alimentele, atât fructele, cât și legumele au crescut în preț cu cât 11%.
„Prețurile cresc nu pe zile, ci pe ore, iar pensiile sunt mici, sigur că e greu. Prețurile sunt mari la tot, chiar și la legume... nici lactate nu ne mai permitem”.
„- E scump să trăiești în Moldova?
- Depinde pentru cine. Eu, slavă Domnului, am avut noroc cu munca, dar cred că nu este ușor. Sunt foarte scumpe locuințele și întreținerea”.
Deși prețurile continuă să crească, veniturile oamenilor au rămas aceleași. La unii chiar s-au micșorat.
„- La toate produsele, dar la unele din ele cresc nejustificat.
- La ce, de exemplu?
- La produsele alimentare. Mai mult la produsele alimentare, pentru că le folosim zi de zi.
- Spuneți că prețurile au crescut, dar veniturile?
- Nu, la mine nu, nici la soție nu”.
„- Mai mult merg serviciile, ca de obicei, asta e cel mai scump, dar în rest...în rest e ca în rest.
- Prețurile spuneți că au crescut, dar veniturile dumneavoastră au crescut în ultimii ani?
- Au scăzut, nu cu mult, dar au scăzut și se află în continuă scădere”.
„- Schimbări acum, la moment, nu am observat, dar așa, încetișor cresc, câte un pic, câte un pic.
- Ce buget aveți pentru produse alimentare lunar?
- Pe săptămână cred că se duc cam 2000 de lei pentru produse alimentare, dacă vorbim deja și de produse farmaceutice, chimice”.
Analiștii susțin că percepția oamenilor este în strânsă legătură cu fenomenul șocului inflaționist. După izbucnirea războiului din Ucraina, prețurile au început să crească într-un ritm alarmant, iar în octombrie 2022, Republica Moldova a ajuns la un record al ultimilor ani, de peste 34 la sută.
„În primul rând, să nu uităm că noi venim după doi ani de zile de creștere a prețurilor care sunt cele mai mari în ultimii 23 de ani. Deci, oamenii au un șoc, pe care ei încă nu l-au uitat, îl vor începe a uita degrabă, de aceea acum, când raportă că inflația a scăzut, oamenii nu înțeleg unde a scăzut, dacă pentru mine e greu. Deci, oamenii au încă în memorie prețurile anului 2020, iar ele de atunci au crescut cu 60%. Ceea ce în 2020 era 100 de lei, astăzi e 160, asta așa, la general. De aceea această senzație neplăcută la oameni”, a declarat expertul economic și membrul CUB, Veaceslav Ioniță.
Ioniță crede că în următoarea perioadă societatea se va confrunta cu așa-numitul fenomen ecou al inflației.
„Acum toți lucrătorii din Moldova pun presiune pe șefii lor să le majoreze salariile, că a fost inflație. Clar că șefii, fiind nevoiți să majoreze salariile, după asta trebuie să crească și costurile de producție ți vom avea un așanumit „ecou al inflației” legat de faptul că noi trebuie să sprijinim populația prin creșterea de salarii”, a menționat expertul economic și membrul CUB, Veaceslav Ioniță.
Cele mai recente prognoze făcute de Banca Națională arată că vom încheia anul 2024 cu o inflație de 4,5 la sută.