Profesoara care ar fi strigat la o elevă din Liceul Alecu Russo din Capitală, a fost exclusă din mediul elevilor clasei respective. Decizia aparține Direcției Generale Educație, Tineret și Sport a Primăriei Chișinău care s-a autosesizat și a examinat toate circumstanțele producerii incidentului. Totodată s-a constatat că profesoara a aplicat violența în raport cu o elevă, aceasta s-a ales cu o avertizare și anularea adausului la salariu pentru semestrul II de studiu.
Astfel, în perioada 30.01.2024 – 06.02.2024, o comisie a DGETS a desfășurat o anchetă de serviciu în cadrul instituției de învățământ vizată și s-a constatat că la lecția de matematică profesoara a aplicat violența în raport cu o elevă, totodată aceasta manifestând un comportament ostil în adresa elevilor.
La solicitarea membrilor comisiei, profesoara a fost exclusă din mediul elevilor clasei respective și înlocuită cu un alt profesor până la hotărârea finală a conducătorului instituției de învățământ, în limita prevederilor legale în vigoare.
Totodată, membrii comisiei au solicitat convocarea ședinței Consiliului de etică referitor la comportamentul abuziv al cadrului didactic, care ulterior s-a desfășurat la data de 06.02.2024 cu aplicarea sancțiunii: avertizare, anularea adausului pentru semestrul II, consultarea psihologului, neluând în considerație articolul din Codul Muncii privind concedierea cadrului didactic pentru aplicare, chiar şi o singură dată, a violenței față de discipoli.
DGETS reconfirmă poziția fermă de respectare univocă a legislației în vigoare și prioritizarea drepturilor și libertăților fundamentale ale elevilor/ copiilor/ părinților. Potrivit DGETS, personalul din sistemul de învățământ general, responsabil de instruire și educație, în mod particular cadrele didactice, trebuie să-și desfășoare activitatea profesională în conformitate cu principiile și normele de conduită a Codului de Etică al cadrului didactic.
Menționam că, zilele trecute în spațiul public au apărut imagini în care o profesoară de la liceul Alecu Russo din capitală ar lovi o elevă. Directoarea instituției a declarase pentru TV8 că ambele părți au fost audiate, dar versiunile lor nu coincid. În timp ce eleva spunea că a fost lovită cu cartea, profesoara susținea că doar a scăpat-o din mână. Direcția Generală Educație, Tineret și Sport a Primăriei municipiului Chișinău s-a autosesizat pentru a elucida toate circumstanțele incidentului. Totodată și Ministerul Educației și Cercetării anunță că s-a autosesizat cu referire la cazul de violență într-un liceu din Capitală.