Lilian Carp, președintele Comisiei de securitate națională din cadrul Parlamentului, susține că nu Transnistria reprezintă principalul pericol, ci politicienii pro-ruși, după ce Institutul pentru Studierea Războiului a avertizat că Moscova pregătește o „operațiune hibridă”.
Institutul pentru Studierea Războiului (ISW) spune că Rusia și-a extins narativele împotriva Chișinăului ceea ce sugerează că Kremlinul face eforturi pentru a crea condițiile unei campanii hibride de destabilizare a acestei țări. Maria Zaharova a avertizat că Guvernul de la Chișinău încearcă să sugrume Transnistria din punct de vedere economic. De asemenea, un blogger militar rus a afirmat că Moldova se pregătește pentru reintegrarea cu forța a Transnistriei.
Lilian Carp, președintele Comisiei de securitate națională din cadrul Parlamentului Moldovei și deputat PAS, a declarat pentru hotnews că aceste „acțiuni hibride” au loc chiar în acest moment.
„Noi am vorbit în continuu despre faptul că Republica Moldova se află sub un atac informațional al Federației Ruse, dar și a unor acțiuni hibride. Faptul că anumite persoane, gen de Șor (Ilan Șor, oligarh fugar, care se află în prezent în Israel - n.r.), dar și alți politicieni pro-ruși de la Chișinău realizează, prin acțiunile lor, destabilizarea în Republica Moldova, nu este un secret pentru nimeni.
Federația Rusă practică de 30 de ani acțiuni hibride pe teritoriul Republicii Moldova. Acestea influențează atât scrutinele electorale, precum și anumite decizii politice. Declarațiile (oficialilor ruși - n.r.) s-au accentuat în ultima perioada, dar ele nu se deosebesc de acțiunile pe care le-au întreprins anterior”, a spus Lilian Carp.
Întrebat dacă ar trebui să ne așteptăm la mișcări care ar duce la destabilizare în regiunea transnistreană, Carp a subliniat că autoritățile ar trebui să fie cu ochii pe politicienii pro-ruși de la Chișinău.
„Eu zic să fim mai degrabă cu ochii pe politicienii pro-ruși de la Chișinău, care întreprind aceste acțiuni de destabilizare. Pentru că, de regulă, Kremlinul a reacționat în Republica Moldova prin intermediul acestora: este mai ieftin și, de regulă, sunt foarte docili. Și, din păcate, nu duc lipsa de asemenea persoane, care pot cu mare drag să presteze un asemenea serviciu pentru ei”, a subliniat Lilian Carp.