Șefa statului, Maia Sandu, s-a întâlnit, astăzi, cu Ylva Johansson, comisara europeană pentru Afaceri Interne, însoțită de o delegație de oficiali europeni. În cadrul întrevederii oficialitățile au discutat despre parcursul european al Republicii Moldova, provocările actuale de securitate și migrație cu care se confruntă țara noastră dar și despre riscurile la adresa securității statului.
„Șefa statului și-a manifestat recunoștința pentru sprijinul oferit Republicii Moldova în procesul de aderare la Uniunea Europeană. Totodată, a mulțumit comisarei europene pentru susținerea Republicii Moldova la gestionarea fluxului de refugiați ucraineni, odată cu declanșarea războiului în țara vecină”, se arată într-un comunicat emis de Președinție.
În context, șefa statului a subliniat importanța susținerii în continuare a Ucrainei și a precizat că Republica Moldova se pregătește să livreze un nou pachet umanitar țării vecine.
În același timp, șefa statului și-a reafirmat angajamentul de a continua reformele pentru a avansa pe calea integrării europene.
Totodată, într-un mesaj publicat pe contul de X al comisarei europene este menționat că „UE este pe deplin solidară cu Moldova”.
Vizita comisarei europene are loc în contextul deschiderii Forumului Internațional „Siguranța Online a Copiilor", care are loc la Chișinău între 15 și 16 februarie 2024.
Forumul reunește experți internaționali, reprezentanți guvernamentali, oficiali ai Uniunii Europene, reprezentanți ai Senatului României, Miniștri din Guvernul Republicii Moldova, diplomați, specialiști în domeniul tehnologiei informației și comunicațiilor (TIC), precum și reprezentanți ai societății civile pentru a discuta și a colabora în domeniul protecției copiilor în mediul online.